şükela:  tümü | bugün
 • parası olanın tek ortak dahi olsa a.ş. kurup geçeceği versus.
  parası olmayanın ise ltd. şti. den yürümesi önerilir.
 • 1 temmuz 2012’de türk ticaret kanunu’nun değişmesinden ötürü artık pek bir anlam teşkil etmeyen karşılaştırmadır. herhangi bir ana sözleşme değişikliği ile bir limited şirket anonim şirket gibi yönetilebilir. tam tersi de mümkündür. hatta ana sözleşmede değişiklik yapmadan da fiili durumlar oluşturulabilir. mesela tek kişilik yönetim kurulu olan bir anonim şirketin fiilen bir limited şirketten farkı yoktur.

  yeni kanuna göre anonim şirketlerin limited şirketlerden tek fazlası halka arz edilebilir olmasıdır. limited şirketlerin anonim şirketlerden tek fazlası da hisse senedi satışlarının ortakların tümünün onayına tabii olmasıdır. ancak ülkemizdeki şirketlerin çoğunun aile şirketi olmasını ve çoğu şirketin kurumsallaşmak gibi hedefleri olmamasını da hesaba katarsak ortalama bir müteşebbis için iki şirketin de birbirlerinden farkı yoktur şu anda.
 • sermayesi 250 bin ve üzerindeki anonim şirketlerde avukat çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. limited şirketlerde böyle bir zorunluluk yoktur. şirket kurarken bu bilginin göz önünde bulundurulması faydalıdır.
 • 1-kuruluş sermaye tutarı
  2-avukat tutma zorunluluğu
  3-borçtan sorumluluk
  4-hisselerin satılması durumunda vergi avantajı farkı
  5-kuruluşta sermaye blokesi konusu
  6-genel kurul yapma zorunluluğu

  tamamı için

  10 maddede anonim ve limited şirket farklarının anlatıldığı eğlenceli bir yazı