şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anonim olma hali. isimle, cisimle değil sosyal güvenlik numarası, vergi numarası, okul numarası gibi numaralarla bilinip, aslında çeşitli çevrelerce izlenip karşılıklı sözsüz bir anlaşma dahilinde bunun hissettirilmemesi durumuna verilen ad. bireyleri metropol yaşantısına iten önemli bir faktördür. anonim birey, özgür olduğunu sanan bireydir.
 • bireyin, tek başına olduğu vakit durdurabileceği içgüdülerini, belirli bir kitleye girdikten sonra irrasyonel bir varlık haline gelinmesi sonucu durduramayarak sorumluluk duygularından uzaklaşıp, stadyumda binlerce kişinin arasındayken rakip takımın oyuncusuna su şişesi fırlatmasıdır, bireysel kimliğin buharlaşmasıdır.
 • "insanlık" dediğimiz kavramın önüne bir nevi ayna gibi dikilmiş şey.
  üstelik güzel, pürüzsüz, karşısındakini tam olarak yansıtan bir ayna bile değil bu. çünkü hepimiz biliyoruz tam anlamıyla anonim olamayacağımızı. belki de en kolay "anonim" olunabilen mecra olan internette bile itin kıçına kaçsanız elleriyle koymuş gibi bulabiliyorlar istediklerinde sizi. ama bu, asla tam olarak anonim olamayacağını bilen insan azıcık opak bir maske bulduğunda; zihninde kıyıda köşede kalmış, herhangi bir sebepten dolayı bastırılmış ne varsa dışarı vuruyor. kiminin içinden yaratıcılık çıkarken, çoğundan bildiğin lağım akıyor.
  her gün orada, burada; adı, yeri, yurdu bilinmeyen insanların yazdıkları, söyledikleri ve yaptıklarından haberdar olup o insanların bir yerlerde var olduğunu bilmek ürpertiyor.
  sonra ister istemez aklıma şu soru geliyor: tam anlamıyla anonim olabilseydi insan, üzerindeki ilahi görüşten bile gizlenebilme şansı olsaydı, onu yanlış şeyler yapmaktan alıkoyan tek şey salt kendi benliği olsaydı, dünya nasıl bir yer olurdu?
  ya da dünya olur muydu?
 • bir kısım sözlükçülerin çok da umrunda olmadığını düşündüğüm bir kavram, bir oluş, bir psikoloji, bir felsefe***. zira son zamanlarda popüler olan başlıklara baktığımızda bir kendini ifşa etme, deşifre olma hevesi varmış gibi görünüyor. twitter*, last.fm*, formspring* benzeri siteler bir yazarın gerçek kimliği hakkında, genellikle sözlükte edinebileceğimizden fazla bilgi sunmasa da zamanında bir sözlükçülerin facebook sayfaları vardı bu amaca hizmet eden. şimdi bu tip başlıkları daha sıklıkla görmek mümkün.

  (bkz: sözlükçülerin vwdarkside sayfaları)
  (bkz: sözlükçülerin google plus sayfaları)
 • internet ortamında isteyen kişinin, istediği kişiye, istediği şeyi yalan dolan da olsa istediği gibi sallayabilmesini, istediği gibi rahatça çamur atabilmesini sağlayan şeydir. tehlikeli olmaya başlamıştır.
 • zaten kimliğini git gide kaybeden insanın kendini yok sayması. bir tutam beyinsizlik holivud filmi etkisi.
 • facebookla birlikte özellikle internette gitgide azalan kavramdır.

  not: bu entry twitter'da paylaş özelliği kullanılarak tarafımdan atılan ilk entry'dir. bir nevi deneme
 • artık yararı zararının yanında okyanusta kepçe gibi olan kavram. ön yargıları yıkan bir maskeyken istediğine küfredip hakaret etmeye yarayan bir zımbırtı oldu.

  ancak iyi bir yanı da var anonimliğin. sayesinde türkiye'nin ileride nasıl bir b.k çukuru olacağı rahatlıkla görünüyor... etraf doğurulmamış, sıçılmış kişilerden geçilmiyor zira.
 • pazarlama açısından para etmediği için bitirilmeye çalışılan durum.
 • modern çağın olmazsa olmazlarından.

  iletişim, kendini ifade etme falan gibi şeyler bilgisayarda internette nasıl yoğunlaştı, belli. eski zamanlarda günlüklere satır aralarına falan yazılan, kafa boşaltma amacı güden karalamalar da yalan oldu gitti.
  özellikle genç kesin, kendini fb dan ifade etme çabasında. yetmedi twitter bloglar falan. ulan anonimlik nerde peki?
  facebookta anonim olunmaz... saçma.
  bloglar ve twitter ise anonim olunması gereken yerler kanımca. twitterdaki anonimliğimi bozduğum güne lanet olsun mesela.
  blog sahibi de olmadığımdan, twitter anonimliğim uçtuğu anda elimde tek anonimliğim olarak ekşisözlük kalmış oldu, ki burda da yeterince anonim değilim. tanıyan eden birkaç kişi var. ekşisözlüğe laf sokulduğunda kullanılması farz olan argumandaki maske var ya. o canıms işte. idareten de olsa iş görüyor.
  yoksa ben ve denklerim çetruletlerde arayacaktık huzuru