şükela:  tümü | bugün
 • lord of sunlight gwyn'in ilk ateşte bulduğu lord soul'un gücüyle kurduğu, krallığının başkenti. güneşe olabildiğince yakın olması için çok yükseğe kurulmuştur. ateş sönmeye yüz tutana (ateş çağı boyunca) kadar gwyn ve saz arkadaşlarının çoğunluğu burada yaşamıştır. zamanla etrafına normal insanlar gelip çoğalıp yerleşmiş, etrafında geniş şehirler kurmuşlardır. bu insanlar gwyn ve saz arkadaşlarına tapınmışlardır.

  ve lakin sonradan ilk ateş sönmeye başlamıştır. sönmenin kaçınılmaz olduğunu farkeden gwyn kendini (ruhunu) ve bütün sadık şövalyelerini (black knight) yakıp lord of cinder haline gelerek ateş çağını bir süre daha uzatmıştır. gwyn kendini yakmak gibi türlü türlü atraksiyonlara girişip hollow'a dönüşünce şehirdeki "tanrılar" bu şehri birer birer terketmeye başlamıştır. şehir zamanla bomboş ve alacakaranlık melankolik bir yer haline dönüşmüştür. ayrılmayıp şehirde kalan gwyndolin, gwyn'in en küçük oğlu, bütün şehri hayvan bir ilüzyon altına almış, sahte bir güneş, sahte tanrılar ve sahte muhafızlarla donatmıştır.

  sonradan chosen undead buraya gelir, ilüzyonu bozar, gwyndolini de öldürür. sonradan dünyanın kaderini belirleme şansına kavuşur. chosen undead'lerin bazıları kendilerini yakarak ateş çağını, yani tanrıların çağını uzatırlar. buradaki potansiyel mantık hatası pek de mühim değildir aslında, çünkü chosen undead aslında sadece (son anına kadar tabi) hayatta kalması için ne gerekiyorsa yapan çaresiz, umutsuz sefil bir yaratıktır.
 • (bkz: minas anor)
  (bkz: minas tirith)

  edit: link de ekleyeyim:

  minas tirith
  anor londo
 • oyuncular arasında anal rodeo da denir. ornstein & smough ve okçulardan dolayı olsa gerek.