şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: george clooney)
  degil.. kesinlikle normal degil
 • günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız ve çoğu kez de arkasına bakmadığımız için felsefi açıdan yanlış anlamda kullandığımız kelime. bir kavramın, olayın* anormal olabilmesi için öncelikle o konuda normlar olması gerekir ve bahsi geçen kavram ne ise o normların dışında olmalıdır. "çok anormal bir insansın" lafı bu yanlış kullanıma çok güzel bir örnektir.
 • suser olabilmek icin 3. defa başvurmuş ilk ikisi fiyaskoyla sonuclanmis , 3. deneyisinde allah kerim diyen insan kişi.
  (bkz: iyi denemeydi) *
  (bkz: game over)
 • ingilizcesi; anormal yerine abnormal olan kelime.
 • normal görünebildiği sürece sıfatını hakeden kişi, eşya, varlık.
 • kötü bir şey değildir. norm-al olmayandır, yani normlara uyum sağlayamamış olandır. bu insanlar normları oluşturan kişiler tarafından dışlanabilir. psikolojik yaklaşımı ise siktir edin, zira; psikoloji, kolektif olarak oluşturulan "mükemmel insan"**** prototipi ile insanları karşılaştırarak ilerler, böylelikle sırtını yasladığı şey yine normlar olduğu için a-norm-al-ite her zaman kötü olarak lanse edilir.

  örneğin; yaşadığınız toplum içersinde adam öldürmek doğal ve yapılması gereken bir şey olsaydı ve de siz böyle bir toplumda büyümüş bir birey olarak adam öldürmüyor olsaydınız, anormal olurdunuz. zira bunun en güzel yaşanılan örneği için (bkz: töre cinayeti)
 • dünyanın en büyük yalanı normal ise, en büyük iftirası ve inkarı anormaldir. ney ki normal? normları sayısal çoğunluk belir(-lemiş)liyor ve tanımlıyor diye uyulmaya değer şeyler mi oluyor? elbette toplumsal kurallardan, ahlaktan vesairden bahsediyorum. milyonlarca, milyarlarca ve asırlarca insanın uymak, uydurmak, korumak için canını dişine taktığı, bu uğurda mutsuz kere mutsuz ve sıkılmış olduğu, organizasyonel şartlanmanın binbir çeşidini sergilediği şeyler doğru, uygun ve hatta adilse, anormal olanın asimetrisinde bulurum doğallığı, samimiyeti, güzelliği!..

  insan için bir akvaryum balığıyla bir mikroskobik canlının ölümü arasında yalnızca ölçekten ibaret değil bir fark var ise hangi adaletten dem vurabilir bize normal? nasıl söz edilebilir dışarı taşan bir çizgiden anormal?
 • toplum olarak olmaktan korktuğumuz şey. sanki herkes belirlenen bir kalıpta olmak zorundaymış gibi. çoğu zaman cümlelerimizin sonuna ekleriz "normal değil mi bu?" diye. peki "normal olmak zorunda mı bu?", "normali belirleyen kim?" diye sormak istiyorum.
 • freud, her normal bireyin ortalama bir şekilde anormal olduğunu ve bu kişilerin benliğinin bir bölümünün az ya da daha fazla oranda psikotiğe yaklaştığını söyler. sonuçta hepimizin psikotik bir çekirdeği olduğunu biliyoruz temelde.
 • anormal kabul edilen insanların normal davrandıklarında bile işittikleri sıfattır anormal.
  ''aaa normal (davranıyor!)''