şükela:  tümü | bugün
 • purity ring duosunun 2. stüdyo albümü. 3 gündür sürekli dinliyorum.

  tracklist:

  01. heartsigh
  02. bodyache
  03. push pull
  04. repetition
  05. stranger than earth
  06. begin again
  07. dust hymn
  08. flood on the floor
  09. sea castle
  10. stillness in woe

  özellikle begin again ile flood on the floor mükemmel şarkılar. indie-dream pop olsun da taştan olsun zaten.
 • basta sıkıcı ve shrines'a cok benziyor gibi gelse de dorduncu, besinci dinleniste farkliliklari ortaya cikiyor ve album daha da guzellesiyor. begin again, dust hymn ve sea castle benim favorilerim.
 • muhteşem future pop albümü.
 • elektronik müziğin sınırlarının henüz tam olarak keşfedilmemesi müzik adına sevindirici. bu sayede her sene farklı türlerin doğuşuna tanıklık edebiliyoruz. trap, vaporwave, chillwave, wonky geçtiğimiz senelerde ortaya çıkmış türlerden sadece birkaçı. bu türlerin çoğunun çizgileri tam olarak belli olmasa da trap müziği bu açıdan diğerlerinden farklılık gösteriyor, çünkü bir şarkıyı duyduğumuzda trap etkisini çok net bir şekilde ayırt edebiliyoruz. 2012 yılında purity ring ilk albümü shrines ile bize akılda kalıcı birçok şarkı ve nitelikli altyapılarıyla, trap müziğinin pop müzik içinde kullanımını başarıyla örneklemişti. yarattıkları bu eşsiz diyebileceğimiz ses sayesinde kısa sürede popüler olan grup merakla beklenen 2.albümü another eternity’yi geçtiğimiz aylarda yayınladı.

  yeni albüme genel olarak bakıldığında söyleyenecek ilk şey purity ring’in çok fazla 2010 müziği koktuğudur kuşkusuz. bu açıdan ilk albümüne göre yenilikten uzakta kalan grup, buna rağmen içerdiği estetik ve dinlenimi kolay şarkılarla bir kez daha ilgimi çekmeyi başardı. another eternity albümü ile birlikte grubun daha parlak ve olgun bir sese ulaştığı çok açık. etkisi ilk albüme göre azalan witch house altyapısı yerini vokalist megan james’in sayesinde indie-r&b müziğine bırakmış. albümün 5.şarkısı stranger than earth’te duyduğumuz frank ocean sample’ı da grubun modern r&b müziğinden etkilendiğini kanıtlar nitelikte. vokalistin şarkıları genelde aynı tonlarda söylemesi –farklı tonları denemeyişi- şarkıların birbirine çok benzemesine neden olsa da, grubun her daim seviyesini koruduğu prodüksiyon kalitesi albüm boyunca etkileyiciliğini hissettirdi.

  ilk albümde yer alan fineshrine veya belispeak gibi şarkıların kalitesine yeni albümünde maalesef herhangi bir şarkıda ulaşamamış grubun istikrar açısından ise ilk albüme göre ilerlediğini görmek sevindirici. ilk yarıdaki birçok şarkıda sınırların zorlanıp, grubun kendi standartlarının da üstünde pop şarkılar üretmeleri another eternity’nin büyük artılarından biri. ayrıca ilk albümde duyduğumuz hip-hop etkilerinin de daha da arttığını söylemek mümkün. bu duruma büyük ihtimalle grubun hip-hop dünyasının tanınan isimleri danny brown ve ab-soul gibi sanatçılarla birlikte işler yapmaları da yardımcı olmuş olmalı. bir röportajlarında uzun şarkılar yapmak için yeterli sabırlarının olmadığını söyleyen ikilinin, bu albümde de 4 dakikanın üstünde sadece 2 şarkısı bulunmakta.

  grubun kendi ürettiği robotik ses denizinde sevenlerini çıkardığı ikinci yolculuk another eternity’nin genel anlamda hayal kırıklığı olduğunu söyleyebilirim. çünkü hala potansiyellerini tam olarak kullandıklarını düşünmemekteyim. bir sevenleri olarak belki biraz daha deneysel çalıştıkları bir albümü dinlemeyi isterim. böyle modern sesleri ve elektronik müziği bolca kullanan ama ne yazık ki 3 albüm çıkardıktan sonra dağılan bir diğer synth pop ikilisi crystal castles’ı purity ring sevenlere öneririm.