• amerikalı doğa fotoğrafçısı, fotoğraf sanatının ilklerinden, pozlandırma pratiğini dene-yanıl dan çıkarıp bir sisteme bağlayan kişidir (bkz: zone system). özellikle yosemite milli parkında çektiği manzara resimleri ile bilinir. fotoğrafları bu günün standartlarında pek muhteşemdir denemez. en tanınmış fotoğrafı 'moon rise, hernandez new mexico' adlı eseridir. fotoğrafları karmaşık karanlık oda çalışması eseridir genellikle.
  • “fotoğraf sadece fotoğraf makinesiyle yapılmaz. fotoğrafa daha önce gördüğün bütün resimleri, okuduğun bütün kitapları, dinlediğin bütün müzikleri ve sevdiğin bütün insanları da katarsın.”

mesleğine duyduğu aşkı hem sözlerinde hem de fotoğrafladığı her karede fazlasıyla görebileceğimiz amerikalı fotoğrafçı. (1902-1984)
  • adams çalışırken büyük boy fotograf makineleri kullanmayı tercih edermiş. her ne kadar bu makineler pahal, ağır ve göz korkutucu olsa da ona istedigi netliği ve yüksek çözünürlük etkisini veriyordu.
  • monokramatik estetik, doğa güzelliği, fokal nokta gibi belirli kriterleri göz önüne alırsak kontrastlı siyah beyaz fotoğrafçılığın en başarılı ismi olabilir. çektiği bazı yerler nevada dağları, alaska, new mexico, yosemite milli parkı.

teknik anlamda zon sistemi ve geniş dinamik aralık yakalama kabiliyetine ek olarak ben en çok siyah-beyazı mistikleştirmesinden hoşlanıyorum. yani ansel adams fotoğraflarında doğanın bir ruhu olduğu, bir manzaradan ibaret olmadığı çok belirgin.

https://shop.anseladams.com/…ographs-by-ansel-adams
  • amerikali fotografci. ozellikle siyah-beyaz doga fotograflariyla taninir.
  • türkiye'de adams'ın kullandığı sistem bülent özgören tarafından kullanılmaktadır.
  • iyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır..
  • çektiği bazı fotoğraflara şurdan ulaşılabilir:
    (bkz: http://www.atara.net/ansel/#)
  • çoğu insana göre bir dahi olarak kabul edilmesine rağmen çocukluk yıllarında öğrenme güçlüğü çekmiş, hayatı boyunca okul ve eğitim sisteminden nefret etmiştir. fotoğrafçılık konusunda geriye bıraktığı teknikler çektiği fotoğraflar kadar etkileyicidir. çektiği doğa fotoğrafları insanın bir anlığına nefesini keser. müzikle uğraşan bir adamın fotoğraf çekmesi böyle oluyor olabilir.
  • friends sekizinci sezon ikinci bölümde geçer ismi.
hesabın var mı? giriş yap