şükela:  tümü | bugün
  • doğum tarihi bilinmiyor, 1820, 1825 yılları arasında toulouse'da doğduğu tahmin ediliyor. ölüm tarihi de bilinmiyor. orta amerika'da bir yerlerde öldüğü varsayılıyor.

1848'deki monarşinin devrilmesiyle son bulacak ayaklanmada yer almış, fakat cumhuriyetin kurulmasıyla hayal kırıklığına uğramış. proudhon'dan etkilendiği söylenir ama onun söylemleri daha bireycidir. bu yüzden stirner'e yakınsar.

cumhuriyetin yıkılması tekrar krallığın kurulmasıyla amerika'ya gitmiş. el salvador'da hükümet içinde görev aldığı honduras'ta öğretim görevliliği yaptığı yönünde söylentiler vardır. o yıllarda bilgi edinmek bir hayli de zor olduğundan akıbeti hakkında kesin bilgi yoktur.
  • doğum ve ölüm tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmayan ilk anarşist manifestonun yazarı fransız anarşist yazar.

bazı kaynaklarca doğumunun 1820-25 yılları arasında fransa'nın touluse şehrinde olduğu söylenir. ölüm tarihi konusunda net bilgi olmasa da, 19. yüzyılın sonlarına doğru latin amerika'da öldüğü söylenmektedir.

çağdaşı olan anarşistlere göre daha liberter bir tutuma sahip olan bellegarrigue'nin 1848 devrimlerinden sonra monarşinin yıkılıp yerine cumhuriyetin kurulması konusunda düş kırıklığı yaşadığı bilinmektedir. proudhon'dan daha çok max stirner'a daha yakın bir konumda duruyor ve kendini 1848'in bütün politik devrimcilerinden hatta proudhon'dan bile ayrı tutuyordu. ama proudhon ile birçok fikri benzerdi ve proudhon'dan bayağı etkilenmiş olduğunu da itiraf etmiştir. yine de proudhon'a saygi duymuyor, yalnızca "bazen eski rutinden kurtulup genelin çıkarı konusunda aydınlatıcı birkaç şey söylüyor" diyordu.

pariste 1850 nisanında ilk anarşist manifestoyu kendi kurduğu l'anarchie journal de l'ordre isimli dergide yayınlamıştır. ancak bu dergi fon bulamadığı için yalnızca 2 sayı basılır. daha sonraları yeni bir dergi basma isteği duysa da bu isteğini hiçbir zaman hayata geçirememiştir. hayatının geri kalanında honduras'ta öğretmenlik yaptığı, hatta -kısa bir süreliğine- el salvador'da hükümet görevlisi olduğu söylenir. ölüm yeri ve zamanı tam olarak bilinmemektedir.
  • ilk anarşist manifesto'nun yazarıdır.

aynı zamanda,

"şimdiye dek tiranların varlığına inandın lakin yanılıyorsun:
    sadece köleler vardır,
    hiç kimse itaat etmediğinde hiç kimse emir veremez.
    anarşi düzendir, hükümetse iç savaş."

sözlerinin sahibidir.
  • vahiylerden,geleneklerden,ya da çin,fenike,alman ya da fransız felsefeleri hakkında bir şey duymak istemiyorum;kimseye hesap vermek zorunda olmadığıma dinim ya da bir itikada bağlılığim dışında,atalarin ile sapa gelmez laflarindan ne gibi cikarimlar yapmam gerektiğini bilmiyorum;benim atam yok.şahsen dünyanın yaratım tarihi benim için doğduğum güne tekabül eder;şahsen dünya benim için beni oluşturan beden ve nefesin toprağa döndüğü gündür.ilk doğan benim ve son insan da ben olacağım.geçmişim,insanlık tarihinin bir özeti;başka hiç bir şey bilmiyorum ve bilmekte istemiyorum.acı çektiğim zaman başkalarının iyi durumda olması bana ne gibi bir rahatlık sağlayabilir?halimden memnun olduğumda benim hosnutlugumdan acı çekenler ne yarar sağlayabilir?benden önce vuku bulan şeyler neden umurumda olsun ki?benden sonra yapılacak olanlar beni nasıl etkileyebilir?ne ölü nesillere kurban edilmiş bir adak,ne de sonraki soylara bir örnek teşkil etmeye ihtiyacım yok.kendi varoluşumla cevrelenmis durumdayim,ve çözmem gereken tek problem esenlik problemim.tek bir doktrinim,o doktrinin tek bir formülü var ve o formül tek bir kelimeden oluşuyor:haz...ilk anarşist manifesto yazar anselme bellegarrıgue,6:45 yayınevinden çıktı.