• 6 temmuz 2018'de vizyona girecek olan 2. ant-man filmi.
  • ant-man'den sonra böyle bir haberi bekliyordum, güzel bir film olacaktır yine.
  • civil war'dan sonra en çok merak ettiğim mcu filmi.takvime girmesiyle captain marvel'ın tarihi geriledi.böylece wasp mcu'da filmi yapılan ilk kadın hero olacak.ilk filmin bittiği yerden devam edecekmiş yani flashback değil scott lang ve hope van dyne'i izleyeceğiz.
  • en merak etmediğim marvel filmlerinden. bu en merak etmediğim marvel filminin merak ettiğim tek tarafı evangeline lilly. bu kez ekran süresi daha fazla olacak lilly'nin. başka da merak ettiğim tarafı yok. lilly olmasa hiç merak etmeyecekmişim demek ki.
  • michelle pfeiffer'ın janet van dyne karakterini canlandıracağı film.

edit: laurence fishburne, dr.bill foster'ı canlandıracak.
  • (bkz: wasp)
  • ilk ant-man filmi bence başarılıydı ve hem ant-man i hem de wasp ı güzel bir şekilde anlatmıştı. dolayısı ile ikinci filmde karakterleri tanıtma/anlatma derdi olmayacağından dolayı direkt film içerisinde gerçekleşecek olaya bodozlama gireceklerdir. o yüzden benim beklentim yüksek ve bu beklentimi karşılayacaklarını düşünüyorum. sonuçta marvel kendi sinematik evreninde sistemini çok güzel bir şekilde oturttu ve bu sisteme bağlı kalarak şahane filmler çıkarıyorlar.
  • --- spoiler ---

şimdiye kadar ki bütün mcu filmlerinde spoiler içermektedir. bundan sonraki mcu filmlerinden ise potansiyel olarak spoiler içerebilir.

avengers 4 filminin set fotoğraflarının düşmesinin ardından uzun zamandır ufak ufak konuşulan bazı teoriler daha da büyümeye başladı. önümüzdeki mcu filmleri ile ilgili yapılan açıklamalar ve biraz da çizgi romanlarında rehberleriyle gerçekten kayda değer teoriler üretilmeye çalışılıyor. bu teorilerin en fazla işaret ettiği filmde hiç kuşkusuz ant-man and the wasp. bende bunları kendimce derleyip, yorumlamak istedim.

öncelikle ilk ant-man filmine dönmemiz lazım. ilk ant-man filmi marvel'ın belki de en sıkıntılı pre-production sürecini geçiren filmdi. çok uzun süre planlandı. senaryosu çok kere değişti. çekimlere çok yakın bir zamanda yönetmenini kaybetti. bazı oyuncularını kaybetti. çok radikal bir kararla hank pym'i başrole koymayıp scott lang'e odaklandı. ama yine de son derece başarılı bir film olarak vizyona girmeyi başardı ve marvel'ın hanesine altın harflerle işlendi. o filmde çok kısa süreli tanıtılan quantum realm ise yazının ana konusu.

mcu'da quantum realm'i, pym particles ile küçülerek gidebileceğimiz bir paralel evren olarak görüyoruz. doctor strange filminde de stephen strange'in astral seyahat sırasında quantum realm'den geçtiğini de görmüştük. yine ant-man'de hank pym'i eşi janet'ın quantum realm'de sıkıştığını ve dönemediğini öğrenmiştik.

ant-man and the wasp filminde bildiğimiz kadarıyla kahramanlarımız quantum realm'i daha fazla keşfedecekler ve janet'ı oradan kurtarmaya çalışacaklar. hatta yayınlanan bir promo fotoğrafında ant-man'in yanında fantastic four'un h.e.r.b.ı.e. robotunun andıran ve muhtemelen ona asistanlık yapacak bir robotu da olacak.

peki bunların avengers 4 ile alakasına gelirsek o da avengers 4'ün sızan set fotoğraflarıyla alakalı. bu fotoğraflarda bazı karakterleri ilk avengers filmindeki battle of new york kostümleriyle görüyoruz. captain america aynı kostümü giymiş, thor ve loki aynı kostümleri giymiş. farklı olarak tony stark, s.h.ı.e.l.d. t-shirt'ü giymiş. bu sahnelerde ilginç olarak ant-man'de var. hatırlanacağı üzere battle of new york sırasında scott lang henüz ant-man olmamıştı. ellerinde ise sonradan taktıkları birer cihaz var. yalnız bu cihazlar tony ve steve'in ellerine giydiği ant-man'in ise kostümünün bir parçası şeklinde tasarlanmış. yani buradan hank pym ya da scoot lang tarafında üretildiğini tony ve steve'e kullanmaları için verildiği sonucunu çıkarabiliriz.

bir diğer dedikodu ise sette b.a.r.f. teknolojisinin gözükmesi. b.a.r.f. ilk kez captain america: civil war'da tony stark tarafından kullanıldı. bu cihaz anıları tekrardan canlandırmaya yarayan çok gelişmiş bir hologram teknolojisi. yalnız kilit nokta şu. battle of new york b.a.r.f. ile canlandırsa bile orada ant-man'in olmaması lazım. tony'nin de s.h.ı.e.l.d. ile alakası olmaması lazım. eldeki verilerle düşünürsek zaman yolculuğu ya da paralel evren avengers 4 için kesin gibi görünüyor. hakeza çekimler sırasında 40'lı ve 70'lı yıllara ait sahnelerinde çekildiği bilgisi gelmişti. bu noktada ant-man and the wasp fiminde yaşanacaklar avengers 4 adına inanılmaz önemli hale geliyor. özellikle quantum teknolojisi kullanılacaksa.

şu an için zamanda yolculuğu sağlayacak bildiğimiz en önemli nesne doctor strange'in elinde bulunan eye of agamotto yani time stone (dizilerdekileri saymıyorum. zaten filmlerde dizileri saymıyor görünüyor.) dördüncü filmde ya da üçüncü filmin sonunda ınfinity gauntlet'ı tamamlayan bir thanos, gerçekliği de değiştirebilir, karakterleri zamanda geriye de gönderebilir. lakin bu işin sonu her halükarda, ant-man ve onun yeni teknolojisi ile çözülecek gibi duruyor. zira fotoğraflara göre en büyük değişken ant-man. tabi ki şunu belirtmek lazım. eldeki çok az materyal ile bu teorileri konuşuyoruz. set fotoğrafları ya da ufak tefek açıklamalar ile. büyük ihtimalle marvel bize çok daha büyük sürprizler hazırlıyordu.

captain marvel filminde de quantum realm ile alakalı bazı temaların kullanılacağı açıklanmıştı. film önümüzdeki takvimine bakalım. sıra ile black panther - avengers: ınfinity war - ant-man and the wasp - captain marvel ve avengers 4. avengers: ınfinity war ve avengers 4 öncesi gelen bütün filmleri quantum realm'e değinecek olması tesadüf olamaz. zaten mcu içerisinde gelen filmleri sırası her zaman oldukça önemli oldu. ant-man and the wasp ile captain marvel'ın takvime bu şekilde konumlandırılması da tesadüf değil.

çizgi romanlarda bir event yaşanacağı zaman prologue hikayeler ve tie-in maceralar olur. avengers: ınifnity war ve avengers 4 main event ise black panther'e prologue, ant-man and the wasp ve captain marvel'a da tie-in gibi bakıyorum. yalnız şu kesin ki önümüzdeki 5 film marvel cinematic universe'ü çok ciddi şekilde değiştirecek ve önümüzdeki phase'leri şekillendirecek. bu değişimin merkezinde ise sanki ant-man and the wasp duruyor.

--- spoiler ---
  • bugün içerisinde fragmanı gelebilir.

geldi: https://www.youtube.com/watch?v=6ontvy2iglw
hesabın var mı? giriş yap