şükela:  tümü | bugün soru sor
 • disulfram içerir. alkol parçalanmasını ve aldehit dehidrogenaz enzimini irreversibl olarak bloke eder. dolayısı ile bir asetaldehit zehirlenmesi durumu ile karşılaşılır. alan kişide çarpıntı, kızarmış bir yüz, kızarmış gözler, huzursuzluk, baş ağrısı ve bulantı görülür. bu ilaç alkolü bıraktırmak için her ne kadar bol bol kullanılıyorsa da habersiz vermek yolu tercih edilmemelidir. çünkü lethal olabilir.
  sonraaa... bunu en sona saklamak daha mantıklıdır, alkol alma isteğini azaltan ssrı'lar veya opioid antagonistleri ya da gaba agonisti olan ilaçlar dururken boşu boşuna tiksindirme yolu tercih edilmemelidir.
  vs vs vs...
 • yan etkileri fazla ve aslinda tehlikeli bir ilactir*
 • uzun süreli kullanımlarda keskin bir ağız kokusuna yol açar.
 • halk arasında eşleri içenlerin birbirlerine "gizlice içir içkiyi bırakır" diye tavsiye ettikleri ilaç.
  bunu tavsiyeye uyanlar eşlerinin katili olabilir ve hapse girmeleri mümkündür, zira bu ilaç ancak alkoliğin kendisi istediği ve alkolle birlikte oluşacak yanetkilerden (kalp durması, ritm bozuklukları gibi) haberdar olduğu durumlarda kullanılabilir.
 • dayatılan şiddet ortamının ekseninde işçi sınıfına mensup genç bir kadını; leyla'yı anlatan seray şahiner'in yeni romanı.
 • gazetelerin 3. sayfasının ardındaki gizli ama bariz dağları gözümüze sokan seray şahiner romanı.

  tek oturumluk yazması iyi mi kötü mü karar veremedim henüz. trajik anlara gülerken utanmaktan şapşala döndüm.
 • harika bir seray şahiner kitabı.
 • sıradan bir üçüncü sayfa haberinin hikayesi antabus. seray şahiner, yine bir yurdum kadını hikayesi anlatıyor. bir yandan çok aşina olduğumuz bir karakter leyla, hemen her gün medyada ölümüyle, yediği dayakla ya da çocukları için verdiği savaşla yer alıyor. bir yandan hiç tanımıyoruz, kabullenmişliği ve çaresizliği, içindeki mizah duygusu bizim empati kabiliyetimizi zorluyor.

  antabus bir çözüm öyküsü değil, orijinal bir sözü de yok. ama akıcı dili ve insan'cıllığıyla bize karşı evden gelen sessiz feryadı, toplumun bireylerinin sorum-suz-luluğunu anlatıyor.

  tüm erkeklerin kötü olduğu -birazcık iyi bi abi var- ve ülker abla gibi nefis bir karakter barındıran öykü kitabı. okuyunuz efendim.
 • seray sahineri'in tek solukluk kitabi.
  leyla'nin ilk kizinin ismi ayse.ikincisinin ismi bebek.erkek olsaydi ismi malumdu.kiz oldugu icin belki de ismi yok.
  dili ether etkili.
 • ilacını bilmem ama seray şahiner eseri için diyorum, kesinlikle çarpıcı bir iş. tamamiyle kendine özgü bir dili ve keskin bir mizahı var. aslında bu keskin mizah karakteri biraz gerçeküstü hale getirmiyor değil. ama itiraf etmek gerekir, gazetede kısaca göz atıp sayfayı çevirirken böyle yazılınca su gibi okumuyor muyuz?

  eser, birinci ağızdan yazılması sayesinde artık ne yazık ki kanıksadığımız üçüncü sayfa haberlerinden birinin içine düşmemizle başlıyor. olur ya beğenmezsek diye bize alternatif de sunarken lafını sakınmadan önce yalın bir sertlikle sonra baya baya şiddetli bir sertlikle seyrediyor. okuyup geçtiğimiz, yorumda bulunup eylemde bulunmadığımız nice olaya içeriden bir bakış atıyor. belki yeni bir şey söylemiyor. bir çıkış yolu da sunmuyor. sadece bir bakmamızı bir de buradan yakmamızı istiyor. sonunda mı? şimdi sayfayı çevirebilirsiniz....