şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonunu barındıran müze.
  • kanimca bu muzede bulunan mozaikler bir zamanlar halikarnas moseleumunu susleyenlerden cok daha basarilidir. renkleri capcanli gunumuze dek kalmistir. ta o devirde mozaik sanatcilarindan biri, da vincinin yaptigini, o parcaciklarla olusturmayi basarmistir... (bkz: mona lisa/40)
  • asıl adı antakya mozaik müzesidir
  • mozaik eserler bakımından tunus’tan sonra dünyada ikinci olma özelliğini taşıyan müzedir. 1939 yılında hizmete girmiştir. şu anda yer yetersizliğinden yaklaşık 34 bin eser sergilenememektedir ayrıca yine yer yetersizliğinden farkında oldukları ve toprak altında beklettikleri roma ve bizans dönemine ait binlerce eser toprak altında bekletilmektedir. özellikle 2000 yılında bulunan bir lahit vardır ki görülmeye değerdir zira antakya ismini verdikleri lahiti görmek için müze ziyaretçi akınına uğramaktadır.
  • hatay ’ da cumhuriyet alaninda, asi ırmagi kenarında ve kopru yakınında bulunan,mozaik eserler alaninda dunya uzerinde en genis koleksiyona sahip ikinci muzedir. eserlerin bazilari asagidaki adresten incelenebilir :

http://www.antakyarehberi.com/tarih/tarih.htm
  • 3 senedir antalya'da okumama rağmen ziyaret etmediğim mekan.

(bkz: yuh)
  • çocukluğumun bir kısmının geçtiği antakya'da defalarca gitmekten hiç bıkmadığım, mozaiklerinin önünde saatlerce hayaller kurduğum, güzel eserler barındıran müze. genelde ücretsiz girebiliyordum ama bir defasında kapısındaki görevli beni içeri almamıştı da çitler üzerinden asi nehri kenarındaki arka bahçesine , oradan da kırık bir camdan içeriye girmiştim. şimdi düşünüyorum ve çok kızıyorum ilkokul 5. sınıf öğrencisini giriş parası yok diye müzeye almayan o görevliye.
    yıllar sonra televizyonda müzenin en değerli eserlerinden iskenderin başının çalındığı haberini görünce şaşırmadım.
    (bkz: muze soymanın bakkal soymaktan kolay olmasi)
  • beklentilerimin altında kalmış müze.
    geriye daha fazla mozaik kalmış olduğunu ummuştum.
  • dünya sıaralamasında ikincilik gibi önemli bir sırada bulunmasına karşın müzecilik anlayışı nedeniyle çok gerilerde kalmış bir müze. sergilenen mozaikler ne kadar etkileyiciyse de özellikle dış mekanda sergilenen moza,klere eşlik eden küllük ve mozaiklerin tam önüne konularak ne tabelalarını okumaya ne de altta kalan kısımlarını görmeye olanak tanıyan üzerleri reklamlı banklar da o kadar takdire şayan. öte yandan müzede bir allahın kulu bulunmadığından herkes şakır şakır flaşlı fotoğraf çekmekte. müzenin bırakın bir hediyelik eşya reyonu bulunmadığı gibi bilgilendirici bir broşürü bile yok. müzenin yapmadığı ya da yapamadığını savon hotel "gift shop" ismini verdiği hediyelik eşya dükkanında satışa sunduğu defterler, kitap ayraçları, kitapçık ve broşürler, müzede sergilenen birtakım objelerin modellenmesiyle oluşturulmuş takı ve hediyelik eşyalarla yapmakta.