şükela:  tümü | bugün
 • üç gündür bulunduğum antakya'da bizzat gördüğüm, farkına vardığım gerçek. bir de sadece gezmek ve yemek yemek için geldim antakya'ya, özellikle de yemek.

  enteresan enteresan arapça yemek ve meze çeşitleri sayabilir bir çok antakya'lı. ben bizzat denedim/tattım bu yemekleri. görüdüğüm kadarıyla anadolu yemek ve mezelerine arapça isim vermişler ve bunları da antakya' ya özgü diye hem milleti hem de kendilerini ve hatta tüm dünyayı kandırmışlar. antakya'ya özgü yemekler araştırıldığında, tarif ve içeriği tetkik edildiğinde de görülecektir ki, o enteresan, o hiç duyulmamış yöresel antakya lezzetleri anadolu'nun çeşitli yörelerinden araklanmış, araklandığı gibi tadı da bozulmuştur. zaten yöresel antakya lezzetlerinin servis edildiği çok fazla mekanda yok antakya'da.

  zaten çöl kökenli bir milletten ne kadar özgün bir yemek kültürü beklenebilirdiki?
 • antalya'da bini aşkın beş yıldızlı otel olmasına rağmen mutfak olmamasının yanında antakya mutfağının açık ara önde olduğu durumdur.

  not: ne yazdım la ben.
 • sen antakya diye yanlış yere gitmişsin.
 • "antakya mutfağı " denen şey, ortadoğunun çeşitli ülkelerinden yemeklerin alınıp, antakya mutfağı olarak kakalanmasından başka bir şey değildir.

  denizi olan bir şehir düşünün, bu şehrin meşhur, dillere destan mutfağında bir tane deniz mahsulü yok!

  sonra "ankara'da deniz yok" zıp zıp zıplarlar.