• hayatında ortadoğunun çeşitli ülkelerinde yemek yememiş adamların tespit sıçtığı başlık.

bak lübnan , filistinde de zeytin vardır hiçbiri tatlandırmayı bilmez. sizin genelde zeytin diye yediğiniz zeytin turşusudur. antakya’nın mutfağının gizli gücüdür. -son yıllarda yağın tadı hafiflesin diye çok aşılayıp içine sıçtılar ama genede iyidir.-

mesela künefenin üzerine safran döken yerler vardır ağzına koyamazsın.

humus’u suriye’de vanish’de yedim harbiye’deki yanına yaklaşmaz.

zahteri aynı zahter levantlılar ekmeğe , bademe sürmeyi akıl etmiş. antakyalılar adam gibi domates ve zeytinyağı ile salatasını yapmış

ortadoğuda balık ne gezer aq.

ananız evinde mortadella yapıyor muydu hangi anadolu şehrinden çıkma acaba ?

kısacası iki fav alacam diye kendinizi rezil edip oturmayın.

he 18 yaşıma kadar antakya’da yaşadım yemeğinden başka bir haltını sevmem ama boş konuşma görünce dayanamayıp laf yetiştirdim buda benim ayıbım.
  • sen antakya diye yanlış yere gitmişsin.
  • şu midem dünyanın en güzel 2 gününü antakya'da geçirdi, siz ne diyorsunuz ya? tüm avrupa mutfağını topla antakya'nın yarısı lezzetine ulaşamaz. mezesi, kebabı, künefesi, kısacası her şeyiyle ayrı bir lezzet, bir sanat eseri. ilk fırsatta tekrar görüşmek dilegiyle canım hatay'ım, antakya'm.
  • üç aydır antakya’da yaşayan biri olarak sonuna kadar katıldığım tespit. tavsiye üzerine büyük hayallerle gittiğim her mekan ve yemekler fiyasko.
  • "antakya mutfağı " denen şey, ortadoğunun çeşitli ülkelerinden yemeklerin alınıp, antakya mutfağı olarak kakalanmasından başka bir şey değildir.

denizi olan bir şehir düşünün, bu şehrin meşhur, dillere destan mutfağında bir tane deniz mahsulü yok!

sonra "ankara'da deniz yok" zıp zıp zıplarlar.
  • üç gündür bulunduğum antakya'da bizzat gördüğüm, farkına vardığım gerçek. bir de sadece gezmek ve yemek yemek için geldim antakya'ya, özellikle de yemek.

enteresan enteresan arapça yemek ve meze çeşitleri sayabilir bir çok antakya'lı. ben bizzat denedim/tattım bu yemekleri. görüdüğüm kadarıyla anadolu yemek ve mezelerine arapça isim vermişler ve bunları da antakya' ya özgü diye hem milleti hem de kendilerini ve hatta tüm dünyayı kandırmışlar. antakya'ya özgü yemekler araştırıldığında, tarif ve içeriği tetkik edildiğinde de görülecektir ki, o enteresan, o hiç duyulmamış yöresel antakya lezzetleri anadolu'nun çeşitli yörelerinden araklanmış, araklandığı gibi tadı da bozulmuştur. zaten yöresel antakya lezzetlerinin servis edildiği çok fazla mekanda yok antakya'da.

zaten çöl kökenli bir milletten ne kadar özgün bir yemek kültürü beklenebilirdiki?
  • her şey reklam olmuş.
    benim damak tadıma göre kağıt veya tepsi kebabı haricinde benim beğendiğim bir yemek olmadı. ama yağı, salça ve baharatı süpermiş. uzun çarşıdan aldığım biber salçası mükemmel. resmen 40 lira edecek olan salçayı 15e aldık.
  • tespit gibi tespit.hele ki humusu ve içli köftesi berbat ötesidir.
  • hade len derler
  • bu sözlüğün özeti olan başlık.

oturup ciddi ciddi şuna ikna olur muyuz diye denemişler lan.
hesabın var mı? giriş yap