şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • ülkede ardı ardına toplu intihar haberleri geliyor. ortalık yangın yeri gibi. ama islamcıların yorumu: "intihar sebebi fakirlik değil, iman eksikliği..öteki tarafta cezasını bilseler intihar etmezlerdi"

  ee çözüm ne? "daha çok dindarlık, daha çok iman."

  yani daha çok aş, daha çok iş değil.

  hayatı din ekseninde kavramaya çalışırsanız böyle saçmalarsınız işte. tıpkı akit'in fatih'teki 4 kardeş intiharı olayına yaklaşımı gibi. her yerde her dakika çuvallıyorlar, mide bulandırıyorlar.

  son olarak, bu ülkenin vatandaşları cebinden suriyelileri besliyor, hatırlatayım.
 • fatih olayının ardından bu intiharların sarmal haline gelmesinden korktuğumu yazacaktım bir şekilde elim gitmedi. 2 gün sonra da bu haber...

  yakında her türlü intihar haberlerine yayın yasağı gelecek, fakat intiharlar devam edecektir.

  (bkz: werther etkisi)
 • bu memlekette 'devrim' olması için daha ne gerekiyor çok merak ediyorum.
 • demekki vergi koyunca da olmuyormuş. deli dumrul gibi nasıl olsa istediğim vergiyi verecekler veremezlerse borçlanacaklar mantığı ile sonuç bu. yakında intihar edecekler giderek birleşirse ölümüne dalarlar demedi deme.
  ayrıca halleri iyi olabilir ama sonuçta hayat standardı diye bir şey var düşmeye başlaması aç kalmak kadar koyar insana. olayın olduğu gün eve kargo gelmiş demekki intihar fikri baya ani olmuş. kimin kimi öldürdüğü çok önemli değil hayatta kalan olmayınca suçluda olsa ölü. zihinsel olarak olayı empati ile yaklaştığımda babaya çocuğunu da öldürmüş suçlaması yönlendirmek çok zor. baba çok büyük bir karar vermiştir. daha borçlar saçılmadı ortaya onlar bir çıksın ortaya.
 • birisi bi zamanlar ne demis: ekonomik krizlerden doğan dramların sorumlusu hükumettir!!!
  https://streamable.com/t4d0h

  edit: o zamanlar hukumetmis sorumlu, simdi kim acaba!?

  ibretlik bi adamsin vesselam, anlayana!
 • insanlar o kadar çaresiz ki.9 aydır işsizzin bakacak 3 boğazın var,elde avuçta ne varsa tükettin ne yiyeceksin seni geç o iki küçük çocuk ne yiyecek? o muhteşem devlet büyüklerimiz ekonominin işsizliğin insanı içine soktuğu bu durumu anlamıyor galiba. ben bile bir kaç senedir gelecek kaygısı içindeyim bazen öyle bir noktaya geliyorum ki lan yapacak hiç bişey yok işin yok paran yok sik gibi kaldın diyorum. o adam kadın ne yapsın?keşke sarayda oturmaya benzeseydi.resepsiyon vermeyle ünlü çağırmayla yetseydi.
 • bir toplumda inteharlar hızlı bir şekilde artış gösteriyorsa bunun nedeni kişisel sebepler değil toplumsal sebeplerdir. emile durkheim (sosyolog)

  şiddetli yoksulluk diye bir kavram oluştu ülkede. vurdumduymazlık hat safhada. kızgınlık, kin, nefret suçları almış başını gitmiş. saygı, sevgi, hoşgörü çoktan unutulmuş. eğer derine inerseniz trafikte ölenlerin, cinayete kurban gidenlerin hikayelerinde mutlaka bunları bulursunuz.

  sosyologlar sadece seçim analizi yapmak için mi var acaba ? peki bütün bu cinnet ruhiyesi içinde suçluluk duyan bir makam var mı? inananlar için ’’ annenin oğlundan hak isteyeceği günden sakının.’’ boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan hakkını alacağı günden sakının. ilk cümle kuran dan ikinci cümle müslüm ve tırmızi den hadislerden. görünen o ki inanan ya da toplum bilinci olan sorumluluk hisseden yöneticilerimiz yok. ülke, millet, ulus, devlet, cumhuriyet kavramlarının içi boşalmış. elimizde ne kaldı peki?
 • bu toplu intihar degildir.
  cinayet +intihardir.
  ben kadinin intihar etmek istedigini de düşünmüyorum. baba cocuklariyla el ele kadin banyoda? olecegini bilen bi insan son anini ailesinin yaninda gecirmez mi?
  kadin istediyse bile sonuc yine intihar ve cinayet olur ortada 2 cocuk var.
 • tamam ekonomi iyi değil zamlar art arda geliyor ama bu halk ne yokluklar ne zorluklar gördü. "işsizim hayatımıza son veriyoruz" nasıl bir cümledir? dükkan mı kapatıyorsun kaldı ki çocukların hayatını da sonlandırmaya ne hakkın var.

  dediğim gibi çok fena yokluk gördü bu millet. ama o zamanlarda manviyatı güçlü kanaatkar bir halk vardı. komşuluk vardı komşusu zor durumdaysa bir kap yemek götürülürdü. haberde de görüldüğü üzere koca koca beton yığınları içinde insanlar yıllardır aynı apartmanda oturduğu komşularını tanımıyor. belki hiç selamlaşmadı bile gelip geçerken.

  bu 4'lü ölüm olan olayların arka arkaya meydana gelmesi pek normal değil. sadece ekonomik duruma bağlayamıyorum bir şeyler eksik kalıyor.
 • üzücü olay.
  devlet kaynaklarımızı 10 çocuklu suriyelilere değil 2 çocuklu vatandaşımıza verseler bu olaylar yaşanmaz.