• gecmis olsun. bir kedi bulucu olarak dediklerimi yapin. muhtemelen bulursunuz 3 kez ise yaradi buldum.
    kediler bulunduklari yerden cok uzaklasmazlar. ev kedisi hic disari cikmiyorsa genel olarak strese giriyor. bu durumda evinizin cok yakin cevresine bakin.
    ne yapacagini bilmeyen stresli bir kedi, ilk buldugu caliligin icine girip, etrafi sessizce izlemeye baslar ve yerini kolay degistirmez. kisacasi guvenli bolge arar.

ne yapacagini bilen bir kedi ise onun eve gelmesini tesvik etmeniz icin kumunu mesela sokaga cikartin, en sevdigi islak mamayi tasi sokakta bir yere koyun bekleyin.

kedinize seslenin sayet korktuysa sesinize tepki verecektir. bu seslenme sekli de kizar gibi degil " xxx gel kizim/oglum" seklinde olmali. miyavlayarak size kosabilir.

gunduz deli gibi ordan oraya kosarak kendinizi heba etmeyin sistemli dusunun. cunku kediler gece avlanir, dogada ac kaldiklarinda bocek yiyebilir, aclikla bocek vs derken 1 hafataya kadar basedebilirler. gece avlanan kedileri islak mama ile ortaya cikartabilirsiniz. sehrin gurultusu de olmadigi icin stersi de azalmis olacaktir.

erkek ve kisir olmayan bir kedi , bir disinin pesinden gitmis olabilir. uzulmeyin gittigi disi de o bolgeye tekrar geri gelecek ayni yerlerden yemek yemek isteyecektir.

kediler ne kadar evde bakilmis olsalarda yildiz ve yon kavramlarini bilirler . yani aptal degillerdir.

eve ya da sahibine duskun kedi gece sesslizliginde miyavlamaktan ziyade bagirmakla aglamak arasinda olan kedi sesini araliklarla cikartir. ve araba gibi gurultulu birseyle aramayin. gurultu onlarin susmalarina sebebiyet verir. evinize yakin bir kaldirima oturun 2-3 arkadas sohbet ederek bekleyin. 15 dakikada bir tur atin. ben buradan 50kez gectim diye dusunmeyin.

komsularinizdan rica edip bahcelerine girin duvar diplerine bakin.

kaybolan bir kedi sokaga yeni cikmissa yolun ortasindan gitmez bunu bilin. duvar diplerinden hareket edecektir. duvar diblerinde gezen kedilere konsantre olun. ev kediniz sokakta dayak yiyecegi icin coklu kedi gruplarinin arasinda yuksek ihtimalle olmaz. ama cevresinde olabilir. yani onlar yemegi bitirdikten sonra sizinki gelebilir.

kedi aramada en iyi destekci cocuklardir. mahalle cocuklarindan destek alin, onlara odulden bahsedin, kediyi bulamasalar da sizin icin dikkat ediyor olmalarini da odullendirin. cikolata , oyuncak vs. tabiki bunlari cocugun annesi babasindan izin alarak verin.

simdilik bunlari uygulayin
    aklima geldikce yazarim
    bir gozu kör ve sagır bir kediyi 1 haftada buldum.o bile kendine 7 gun bakabilmis sokakta ve durumu iyiydi inanin , sacma sapan seyler dusunmeyin
  • kaybolmamış özgürlüğüne kavuşmuş bence.

gelirse ne ala gelmezse yolun açık olsun denmeli.

tıraş edilmemeli.

ps: vet.
  • bir kedi babasi olarak kisa surede bulunmasini diledigim yavrucak. umarim mutlu haberlerini kisa surede aliriz. evden bu sekilde kacan kedilerin sokaktaki genel davranislarini bilen gozlemi olan yazarlar ilgililere ulasirsa aramada faydalari olur. bilenler yazarsa biz de faydalanmis oluruz.
  • (bkz: #109619591) entryde kediyi nasil bulabilecekleri hakkinda bir kac bilgi vermistim. kendisine mesaj olarak da ayni yaziyi gonderdim. yazdigim seyleri uygulayabildi mi? uyguladiysa ise yaradi mi? ya da kedisini nasil buldu? yazarsa sevinirim. gelecekte benzer sorunu yasayan insanlar fikir edinebilir.

(bkz: kaybolan kediyi bulma rehberi) basligina da deneyimini paylasabilir.

bulunmasina cok cok sevindim. gecmis olsun tekrar.

kediyi yakalayamadigini soylemis. ama epey zaman gecmiş muhtemelen bi sekilde artik yakalamistir. ama diyelim ki kedi size gelmiyor ya da yakalayamiyorsunuz.

onu paniklettirmeden olabildigince fazla kisiyle organize olup , bir daire icine kediyi alin. en iyi tanidigi kisi ortaya oglum/kizim diyerek islak mama koysun ya da en sevdigi yiyecegi yanina suyunu kumunu. bunlar da kendi yemek su kaplari olsun. siz ve cevrenizdeki kisiler kediyle ilgilenmesin bir sure goz ile takip edin. olusturdugunuz cemberin disina zaten cikmaz. 5 dakika sonra ortaya koydugunuz seyleri koklamaya gudusel olarak gelecektir. kedi yaklasirken cemberi daraltin. sahibi kediye sanki evindeymis gibi yaklaşsin. evde mama yiyiyormus da siz oradan geciyormussunuz gibi dusunun. sonra kedinizi kucaginiza alin. hersey dogal olursa hayvan sters olmaz. sters olmazsa yakalamasi kolay olur. kedi kafesi kedileri sterse sokacagindan ortada gozukmesin.
  • umarım bulunur
  • hem tıraş ettirilmiş hem de kaybedilmiş 'sözde' hayvanseverin açtığı başlık. konyaaltında ikamet ediyorum 1 aylığına , görürsem iletişime geçeceğim.

edit: veterinerler zaten mantar olduğu için veya deri hastalıklarında bölgeyi görebilmek adına o kısmı değil de tamamını tıraş edip bir miktar para almayı severler. her meslekte olduğu gibi hepsi hayvanları düşünmez.
    bu sıcakta umarım iyi bir insanla karşılaşır yavrum.
  • kediniz bir dünya şaheseri. traşsız hali tabi. o kadar değişmiş ki, korkarım siz bile rarstlasanız tanıyamazsınız.
    efendim kaç kere söyledik, -eğer kaçmadıysa, siz sokağa bıraktınız ise- lütfen kedilerinizi sokağa bırakmayın. ev kedilerinin sokak pratiği yoktur, evde yaşadıkları için kaybetmişlerdir. sonunda üzülürsünüz. ben çok ağlayan gördüm.
    ama açıkçası ağlayana değil, kediye acırım. siz o candan sorumlusunuz, onun için ne iyi ise öyle davranmak gerekir.
    ikincisi, kediler traş edilmez. bir kedinin en büyük mutluluğu kendisini temizlemektir. bu, içgüdüsüdür. bilirsiniz, yavrularını böyle temizler hatta evde bazı eşyalara bile bu refleksi gösterir. ayrıca sağlığı için de doğru değil. derisi, bakteri ve zararlılara karşı korumasız kalır.
    ne diyebilirim, üzüldüm. dilerim, bulursunuz.
  • pompaya gitmiştir, rahatlayınca gelir.

bizimkisi de sitede kaybolmuştu, sonra kendi kendine geldi. 2 ay sonra 5 tane hiçbiri diğerine benzemeyen yavru doğurdu.
  • inşallah bulursunuz. bir kedi sahibi olarak en çok korktuğum iki olaydan biri, diğeri hastalıktan ölmesi. acaba kedinize çip taktırmış mıydınız?
hesabın var mı? giriş yap