*

şükela:  tümü | bugün
  • son edit : arkadaşlar kediyi bulduk. ilgilenen yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ederiz gerçekten ekşi'nin ne denli büyük ve güzel bir aile olduğunu gösterdiniz.

şu an tek sıkıntımız 3 saattir yakalayamıyoruz ne yazık ki kimseye gelmiyor, yakalamak için tavsiyelerinizi alabiliriz.
  • yoğun gündemde sırf yukarı taşıyarak belki bir görenin denk geleceğini ümit ettiğim vaka.
  • başlığın elden ele iletilmesi halinde bulunma ihtimali artacaktır.
  • allah yardımcınız olsun dostlar, bir de kötü günde kaybolmuş inşallah yeterince dikkat çeker bu başlık.
  • tıraş ettirdiğiniz için kaçmıştır belki. şu hayvanları tıraş ettirmekle vücut dengelerini nasıl alt üst ettiğinizi ve cilt problemleri yaratabileceğini bir anlasanız keşke. internette araştırın da görün nelere sebep olduğunu. doğuştan tüy yumağı olan bir kediyi tıraş ettirmek yerine cins olarak kısa tüylü veya tüysüz bir kediyi tercih etmenizi tavsiye ederim. umarım bulur ve bir daha tıraş ettirmezsiniz.
  • 2 kedim var. geçenlerde ben işe güce dalmışken sinekliği açıp yan daireye geçmişler balkondan. yan daire boş. gecenin karanlığında ton balığıyla falan kandırıp tek tek çektim aldım sıpaları zar zor. ama o gece şey düşündüm, eğer kaçıp gitselerdi ve sokakta kaybolsalardı arar mıydım? sanırım aramazdım.

kedi biraz savrulmayı seven bir hayvan. öyle dostluğa, merhamete düşer tarafı yok kandırmayalım birbirimizi. evini, yerini çok seviyor ayrı. sokakta çok korkar, bir ton kavgaya karışır ayrı. ama yer yön bilgisi de çok iyi bu hayvanların. gittiyse biraz rahat bırakmak gerek gibi geliyor bana. bulası varsa kesin bulur.

çok geçmiş olsun diyorum. o gün evin içinde göremediğimde kalbim ağzımda attı. sevdiğin birini kaybetmek gerçekten zor biliyorum. evin etrafına duruyorsa kendi kumundan koyun, mümkünse çişinin kokusu olan yerlerinden. bazen evi bulamayıp o kokuya geliyorlar.
  • gecmis olsun. bir kedi bulucu olarak dediklerimi yapin. muhtemelen bulursunuz 3 kez ise yaradi buldum.
    kediler bulunduklari yerden cok uzaklasmazlar. ev kedisi hic disari cikmiyorsa genel olarak strese giriyor. bu durumda evinizin cok yakin cevresine bakin.
    ne yapacagini bilmeyen stresli bir kedi, ilk buldugu caliligin icine girip, etrafi sessizce izlemeye baslar ve yerini kolay degistirmez. kisacasi guvenli bolge arar.

ne yapacagini bilen bir kedi ise onun eve gelmesini tesvik etmeniz icin kumunu mesela sokaga cikartin, en sevdigi islak mamayi tasi sokakta bir yere koyun bekleyin.

kedinize seslenin sayet korktuysa sesinize tepki verecektir. bu seslenme sekli de kizar gibi degil " xxx gel kizim/oglum" seklinde olmali. miyavlayarak size kosabilir.

gunduz deli gibi ordan oraya kosarak kendinizi heba etmeyin sistemli dusunun. cunku kediler gece avlanir, dogada ac kaldiklarinda bocek yiyebilir, aclikla bocek vs derken 1 hafataya kadar basedebilirler. gece avlanan kedileri islak mama ile ortaya cikartabilirsiniz. sehrin gurultusu de olmadigi icin stersi de azalmis olacaktir.

erkek ve kisir olmayan bir kedi , bir disinin pesinden gitmis olabilir. uzulmeyin gittigi disi de o bolgeye tekrar geri gelecek ayni yerlerden yemek yemek isteyecektir.

kediler ne kadar evde bakilmis olsalarda yildiz ve yon kavramlarini bilirler . yani aptal degillerdir.

eve ya da sahibine duskun kedi gece sesslizliginde miyavlamaktan ziyade bagirmakla aglamak arasinda olan kedi sesini araliklarla cikartir. ve araba gibi gurultulu birseyle aramayin. gurultu onlarin susmalarina sebebiyet verir. evinize yakin bir kaldirima oturun 2-3 arkadas sohbet ederek bekleyin. 15 dakikada bir tur atin. ben buradan 50kez gectim diye dusunmeyin.

komsularinizdan rica edip bahcelerine girin duvar diplerine bakin.

kaybolan bir kedi sokaga yeni cikmissa yolun ortasindan gitmez bunu bilin. duvar diplerinden hareket edecektir. duvar diblerinde gezen kedilere konsantre olun. ev kediniz sokakta dayak yiyecegi icin coklu kedi gruplarinin arasinda yuksek ihtimalle olmaz. ama cevresinde olabilir. yani onlar yemegi bitirdikten sonra sizinki gelebilir.

kedi aramada en iyi destekci cocuklardir. mahalle cocuklarindan destek alin, onlara odulden bahsedin, kediyi bulamasalar da sizin icin dikkat ediyor olmalarini da odullendirin. cikolata , oyuncak vs. tabiki bunlari cocugun annesi babasindan izin alarak verin.

simdilik bunlari uygulayin
    aklima geldikce yazarim
    bir gozu kör ve sagır bir kediyi 1 haftada buldum.o bile kendine 7 gun bakabilmis sokakta ve durumu iyiydi inanin , sacma sapan seyler dusunmeyin
  • bulunmasını dilediğim kedicik.
  • kaybolmamış özgürlüğüne kavuşmuş bence.

gelirse ne ala gelmezse yolun açık olsun denmeli.

tıraş edilmemeli.

ps: vet.
  • çok güzel bir çocukmuş. bol bol ilan asın, kumunu dışarıya koyun. traş olup morali bozulan bir bebeği 5 km uzakta bulup teslim etmiştik. siz de bulursunuz umarım.