şükela:  tümü | bugün
 • 70'lerde sezar erkin ergin'in cikardigi ilk turk bilimkurgu dergisi. (bkz: x bilinmeyen)
 • bir kizil devdir ayrica akrebin kalbi'de denir. aslinda bir cift yildiz olup esi 5. kadirden bir yildizdir. antaresin cok parlak olmasindan dolayi gormek zorduk. kadiri 08 ile 1.8 arasinda degisir. mira turu bir cift yildizdir. tayfi ise d m0 ib'dir. #847854 ffe koordinatlari -39, -34dur. 500 isik yili uzakliktadir.
 • yalnız güney yarımküreden çıplak gözle de görülebilen, evrendeki süper-dev yıldızlardan biri. çapı 390 milyon mil tutan antares, güneşimizden 400 kez daha büyüktür. eğer güneş, antares’in ortasına konulabilseydi, mars’ın yörüngesine kadar olan uzaklık alanıyla ancak dev yıldızın yüzeyini örtebilecekti. bir kızıl süper dev olarak tanımlanan yıldız, cüssesine rağmen kütle olarak hafiftir. bu kütle güneşten ancak otuz kat kadar fazladır.
 • turkiyenin ilk bilimkurgu dergisi olan antares ekim 1971den subat 1978e kadar yayinlanmistir. tipik bir fanzin karakterinde yayinlanan ilk dort sayi turkce ve ingilizce olmak uzere iki dilde* hazirlanmisti. 1974ten sonra teksirden tipo baskiya donen dergi birinci sayidan baslamisti. dergi temelde sezar erkin ergin ve cevresine odtuden toplanmis bircok fanatik yandasinin cep harcliklariyla yasamda kalmaktaydi. bu arada grup, zuhtu bayarin finansal destegini geri cevirmistir ancak bayar buyuk miktarda nushalar satin alarak dolayli bir yardimda bulunmustur. bu donemde selma mine, giovanni scognamillo, zuhtu bayar gibi isimler dergiye yazilar yazmis, harry harrison, clark darlton gibi uluslararasi unde bk yazarlarinin mektuplari yayinlanmistir. dergi mali sikintilardan dolayi boyutlarini kucultmek zorunda kaldigi ucuncu doneminde* daha cok kisa oykulerle sinema ve tvde bk konulari uzerine egilmistir. kapaklarin tumu de trtde gosterilen bk filmlerinden yapilan secmelere ayrilmistir.
  antares son sayisi olan subat 78 nushasinda tekrar eski buyuk boyutuyla basilmistir. ancak bir tur kapanis kresendosunu andiran bu sayida bazi degisiklikler vardir. herseyden once antaresin logosu ayni kalmakla beraber kirmizi murekkeple basilmistir. art noveau stiliyle yazili logonun altindaki bilimkurgu science fiction ibaresi yalnizca bilimkurgu olarak belirtilmistir. kapakta ise resim yerine ici bos ve iri harflerle dizilmis su adlara rastlanir: h g wells, robert a heinlein, russell storm, arthur c clarke ve isaac asimov. son sayida yayinlanan alti oykunun besini sezar erkin ergin, sonuncu oykuyu ise huseyin icen dilimize aktarmistir. kirmizi logolu antares bir tur ceviri ozel sayisi olarak yayin hayatina veda etmistir.
  sezar erkin ergin, antares ve science fiction fan club cevresinde toplananlar ankaradaki etkinliklerini dergi kapanmis olmasina ragmen surdurmeyi devam ettirdiler. ergin, daha sonra bu etkinlikleri ve bk dunyasindan sectigi haberleri 1979 sonuna kadar yayinlayacagi antares haber bulteni ile turkiyenin dort bir kosesindeki meraklilara duyuracaktir.
 • kızıl rengi nedeniyle mars ile karıştırılabilen bu yıldızın diğer isimleri:
  · cor scorpii
  · vespertilio
  · kalb al akrab
 • ilk başta auto-tune adlı pitch düzeltme plug-in ini piyasaya sürüp, sonrada onun hardware versyonunu çıkartıp, piyasada robotik sesli vokallerin dolaşmasına sebep olmuş firma .
 • master of orion 2 isimli oyunda ustun ırk olarak başlayan ara ara gelip gezegenleri düdükleyen oynarken bulamayacağınız teknolojileri gemilerini ele geçirip öğrenebildiğiniz ırk. oyunu bitirmenin en kısa yolu bu ırkı yok etmektir. kendileri hyper dimensional bir yolla gidebileceğiniz bir yerde yaşar.
 • antalya kaleiçi'nde bir bar ismi.
70 entry daha

hesabın var mı? giriş yap