şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: antacid) (bkz: talcid) (bkz: rennie)
 • dengesiz bir mide sahibi birisi olarak her daim yanımda taşımak zorunda olduğum ilaçların genel adı. herhalde tüm ilaçlar arasında etkisi en hızlı gözlemlenebilen ilaç familyası budur. şimdiye kadar kullandığım markaları sıralamak gerekirse:
  türünün en başarılı örneği rennie'dir. etkisi en hızlı ve güçlü (yuttuktan 10-15 saniye kadar sonra sizi cehennemden kurtarmıştır bile.) olan antasit budur. dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızda hissettiğiniz nane ferahlığını midede hissettirir resmen. (buradan roche firmasına tebriklerimi yolluyorum.)
  talcid de güvenilir bir antasittir. "ee çiğnedim yuttum niye hala yanıyor bu?" çaresizliğini yaşatmaz insana.
  asidal bir ara bir paket kullandığım (nereden bulduğumu hatırlamıyorum ama bedava bulmuştum.) ve bir daha karşılaşmadığım bir tanesi. yukarıdakiler kadar etkili değilse de vasatın üzerinde bir performansı vardı. ucuz olduğunu tahmin ediyorum.
  dank, fakir adamın antasididir. yalnızca daha iyisine para çıkışmıyorken alınmalı, etkili olması için ikişer ikişer atılmalıdır.
  seskasid, ssk üretimi olup antasitlerin yüzkarasıdır. bunu da hiç para verip almadıysam da sudan ucuz olduğuna hemen hemen eminim. zaten etki etmesi için bir seferde dört tane falan kullanmanız gerekecek. bunu alacağınıza rennie alın rennie.
 • yalnizca mide asitlerini dengelemeye yarayan ilaclardir. acil durumlarda yanma, eksime, siskinlik vb sorunlari gidermek icin birebirdir. ancak asla ve asla tedavi edici degildir. sanilanin aksine ulsere, gastrite vs iyilestirici etki yapmaz. uzun sure kullanilmasi iyi degildir. icerdigi aluminyumun vucutta birikip unutkanliga yol actigini duymustum.

  (bkz: ne yersen ye asit yapar agzinda)
 • mide asidini nötralize eden, lokal etkili ilaçlardır. üç amaçla kullanılırlar;

  1-ülserin nedbeleşmesini kolaylaştırmak ve hızlandırmak,
  2-ağrıyı gidermek,
  3 nüksü engellemek için.
  ayrıca safra asitlerini de absorbe ederler. en sık görülen yan etkileri konstipasyon ve diaredir.
 • lokal etkili -sadece midede çalışır sistemik sindirim sisteminden kana emilip oraya gelmez proton pompası inhibitörleri gibi- adi üstünde midedeki fazla asidi gidermek üzere kullanılan baz ihtiva eden ilaçlardır. bunlarda önemli olan mide asidinin ph'ını 3 ila 5 arasında tutmaktır. 5'i geçtiği durumlarda rebound asit salgılanması yapar, ortalık hepten bombok olur. bu yüzden mide ph'ını heyvan gibi arttıran sodyum, kalsiyum içeren antasitler yerine * , daha zayıf etkili alüminyum ya da magnezyum içerenlerin * kullanılması uzun vadede daha iyidir.
 • içerdikleri kalsiyum karbonat, sodyum bikarbonat, magnezyum hidroksit gibi bileşikler hcl ile tepkimeye girer ve tuz, su (karbonatlarda karbondioksit de) oluşur. tabletteki anti-foamantlar (mesela dimethicone) oluşan karbondioksit gazının midede rahatsızlık verici hale gelmesini önler.
  antasitlerin verimleri farklıdır.1 tablet rennie, ambalajında yazdığına göre 16mmol hidroklorik asidi nötrleştirir. 1 gaviscon tableti ise 2,5mmol hidroklorik asit nötrleştirir.