• antepten sonra halebe geçince fark edilen durum. antep mutfağı resmen halep mutfağının çakması.
  • ters yönde halep'ten sonra antep'e geçince;

(bkz: halep mutfağının abartıldığı kadar iyi olmaması)

aylar sonranın editi: başlığı başıma kakmışlar.
  • yeni gap turundan gelmis biri olarak katildigim onerme. baklava evt fena degil ama kebapda adana, mezede antakya bir numara.
  • antakya ve adana mutfaklarını tatma şerefine nail olduktan sonra o kadar iyi olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz tabii ki.

ancak alinazik diye de bir gerçek var ve antepliler bu işte bir numara, haklarını yemeyelim.
  • lezzetli olduğu için kısmen yanlış bir önermedir ancak aşırı sarımsaklı ve yağlı olmasından da bir yönden katıldığım durumdur.
    doğrusu antep mutfağı paradoksaldir.
  • hayrete düşüren tespittir. yemek konusunda doymak nedir öğreten yerdir gaziantep. aklıma gelenler:

alaca çorbası
    doğrama
    et paçası
    beyran
    katmer
    pirinçli börek
    yuvarlama
    şiveydiz çorbası
    küşleme
    acur dolması
    antep peynirli irmik helvası

bak alinazik demedim daha, lahmacun demedim, kebab çeşitlerinden de bahsetmedim (kuşbaşı kebabı, patlıcan kebabı, altı ezmeli tike kebabı, kıyma kebabı, sebzeli kebap, sarımsak kebabı, soğan kebabı, simit kebabı, yenidünya kebabı). daha baklavayı bile konuşmadık.

gaziantep'i her konuda eleştiririm. ancak, ama ve lakin yemek konusunda açık ara en iyi kenttir.
  • gelip rastgele oturup yediğiniz yere göre değerlendirmek günahtır ayrıca antep mutfağı denilince akla sedece kebap gelmez hatta akla ilk gelen kebap değildir gel ye bakalım antebin yuvalamasını, ali naziğini, maltihali köftesini, baklavasini
  • saygı duymak gerekir diyeceğim bir antepli olarak ama hiç birisinin evine yemeğe gittiniz mi? arkadaş bir haftada 4 kilo alıp en son kebap şenliğinde yemekten kustu. hakikaten kustu yahu adam. gidin birilerinin evine misafir olun ve de öyle karar verin. imam çağdaş'ın baklavasını yeme de git az ilerideki çarşının içindeki güllüoğlu'nunkini ye mesela. ya da bi git küşlemeci halil usta'da ye kebabını.

mikro milliyetçilik olarak görmeyin ama antep mutfağı hakikaten güzel bir mutfaktır.
hesabın var mı? giriş yap