şükela:  tümü | bugün
 • "lanet şey" anlamındadır, hangi dilde bilemiyorum.
 • yönetmenliğini orhan arıburnu'nun yaptığı, başrollerinde muhammed mevla, abdullah favaz, silvana bedrana'nin pynadığı bir türk filmi. 1974 yılında çekilmiştir.
 • çiçeklerde stamenin* başcık da denilen ve polenleri* ihtiva eden tepe kısmı. başlangıçta kese şeklindedir, polenlerin olgunlaşmasıyla yarılarak açılır.
 • (bkz: musa anter)
 • gök sineği anlamına gelir.

  iven yolı durur mîşe mîşe kolaydur kolmaşa
  mîşe olan yirde paşa hârâmî çok anterî var
 • erkek organ, stamen ya da anter olarak da bilinir, çiçeğin erkek üreme organıdır.
  bir çiçekte bulunan erkek organların tümüne birden "andresium" ya da "androecium" denir. genellikle dişi organın çevresinde yer alan erkek organların her biri, ipçik olarak bilinen sap kısmı (filament) ve çiçektozlarının üretildiği başçık (anter) bölümlerinden oluşur.
  ipçik genellikle silindir biçiminde ya da yassıdır. biçim ve renk olarak büyük çeşitlilik gösteren başçık ise çoğu kez teka adı verilen iki kısımdan (loptan) meydana gelir. her bir tekada iki polen kesesi (lokulus) vardır. polen keselerinde polenleri meydana getiren polen ana hücreleri vardır. stamenlerin sayısı ve biçimi taksonomik ilişkilerin saptanmasında önemli bir etkendir. satmenler için de haploid spor ya da polen taneciklerinin oluştuğu polen keselerini (mikrosporangiumları) içerir.
  polen keseleri içinde meydana gelen polen ana hücreleri mayoz bölünme ile her biri 4 polen (polen tetratı) meydana getirir. başlangıçta tek haploit nukleusa sahip olan polenler mitoz bölünme ile biri generatif diğeri vejetatif olmak üzere iki nukleus meydana getirir. vejetatif hücre polenin çimlenmesi esnasında polen tüpünü meydana getirir, generatif hücre tekrar bölünerek 2 sperma nukleusu oluşturur.
  genç bir anterden enine kesit alınıp incelendiğinde dıştan içe doğru epidermis, endotesyum, aratabaka, tabetum ve polen ana hücreleri olarak sıralanırlar. olgun anterlerde tabetum hücreleri genellikle parçalanmış ve kalıntıları kalmıştır. polen ana hücrelerinde polen tetratları meydana gelir. anterler olgunlaştığı zaman boyuna bir yarıkla, enine bir yarıkla, delik veya kapakla açılırlar. yarıklar anterin iç yüzüne açılıyorsa intrors, dış yüzüne açılıyorsa ekstrors olarak adlandırılır

hesabın var mı? giriş yap