şükela:  tümü | bugün
 • modernliğin sonuçlarını görmek için iyi bir seçim olabilecek değerli düşün adamı....
 • polity press'in sahibidir kendileri. ayriyetten otopublisher.
 • tony blairi özellikle ideolojik açidan çok etkilemis olan sosyolog
 • kendisi küreselleşme konusunda türettiği çok etkenli teorisiyle bilinir.bu teoride küreselleşmeyi endüstrileşme,teknolojik gelişim ve ordusallaşma(tam çeviri yapamadığım gibi tam olarak hatırlayamıyorum da.en kısa zamanda editleyeceğim) gibi etkenlere bağlar.kendisini wallerstein, gilpin gibi tek etkenli teori kuramcılarından ayıran özelliği budur.ayrıca baba bir sosyolog olduğu da söylene ve bilinegelir.okunması ve incelenmesi ve dahi fikirleri bilinmesi gereken bir şahsiyettir.
  (bkz: monocausal globalization theories)
  (bkz: multicausal globalization theories)
 • dünyanın en ünlü ve üretken olan sosyoloji profesörlerindendir. büyük britanya'da cambrige üniversitesinde sosyoloji kürsüsünün başkanlığını yapmıştır. modernlik ve postmodernite üzerine pek çok çalışması vardır. özellikle anglo-sakson olan akademik çevrelerde çok popülerdir. modern toplumsal teorinin merkezi sorunlarının eylem ve yapı arasında kurulmuş bulunan bir karşıtlıktan türediğini savunan ve buna yapılaşma kavramıyla çözüm öneren anthony giddens'in yapılaşma teorisi sosyologlar ve siyaset bilimciler arasında yaygın bir ilgiyle karşılanmış ve tartışılmıştır. son yıllarda modernliğin doğası ve insan ilişkilerine getirdiği boyut hakkında bir dizi kitap yazmıştır.
 • türkiye sınırları dahilinde, "sosyoloji mezunuyum" dediginiz anda adının ortaya atılması ve "soyle o zaman bakayım giddens ne demiş?" sorusuyla muhatap kalınmasıyla** gereksiz bir sekilde kendinden tiksindiren adam. her universitede bu adamın sosyolojiye giriş kitabının okutulması nedeniyle fason solcu, kültür mantarı yurdum enteli sosyoloji sözcüğünü duyar duymaz istemsizce giddens diye ünleyiverir. 4 sene sosyoloji okumanın tek getirisini ve belirtisini bir avuç insan ismi ezberlemek olarak goren insan guruhlarına karsı en guzel eylem "giddens mi? o ne yenir mi?" seklinde cevaplar vermektir.
 • tuğla gibi olan esas kitabı "sosyoloji" kafa karıştırıcıdır... hoşa gitmez. ama ham bilgi açısından bir depodur.
  tony blair'i etkilemenin ötesinde bir dönem danışmanlığını da yapmıştır.
  "sağın ve solun ötesinde radkal politikaların geleceği" adlı bir kitabı metis'ten çıkmıştır.
  "tarihsel materyalizmin çağdaş eleştirisi"ni yapmıştır.
  bir bilim adamı-sosyolog-düşünür olmasıyla birlikte aslında biraz da tipik avrupalı bürokrat havası vardır.
  (bkz: eurokrat)
 • (bkz: the third way)
 • modernliğin sonuçları
  çok kitap yazmıştır. eeeeeeeen çok kitabı da sosyoloji kitabıdır. o nedir be dedirten cinstendir. ki bu kitabı baştan sona finalde sorumlu tutan hocalar bilirim. be vicdansız dememek elde mi