şükela:  tümü | bugün
 • (1906 - 1967)
  amerikalı sinema yönetmeni.
  "western noir", "dark western" kavramları onun sayesinde sinemaya girdi sayılabilir.
  ikinci dünya savaşı sonrasında james stewart'ın başrollerinde oynadığı ve içlerinde "winchester '73" (1950) "the tall target" (1951), "bend of the river" (1952) "the naked spur", (1953) "the man from laramie", (1955), "the tin star", (1957) "man of the west" gibi seyretmeye değer filmler çekti. hemen hepsinde de batılının yalnızlığından söz etti. kalabalık atlı kovalamaca sahneleri yerine batının muhteşem doğasını arka plan olarak kullanan psikolojik detayları yoğun, gerçekçi ve siddet içeren filmler çekti. bunların bir çoğunda james stewart başrolde oynarken savaş öncesinde çizdiği olayların önünde sürüklenen yumuşak başlı karakterinin çok ötesinde , geçmişiyle hesaplaşan karanlık ve şiddet kullanmaktan çekinmeyen karakterler çizdi.
  sonraları westernleri bırakıp railroaded, border incident, reign of terror, heroes of telemark, the great flamarion, two o’clock courage, the furies, strange impersonation (despite the ending), side street, devil’s doorway, thunder bay, men in war, "the glenn miller story", the far country, the last frontier, a dandy in aspic, ve "the fall of the roman empire" gibi başka senaryoları da denediyse de hiç biri westernleri kadar iz bırakmadı.
 • spartacus'ün başına kubrick getirilmeden önce filmin bir kısmını çekmiş, daha sonra filmden el çektirilmiştir.
 • (bkz: el cid)
 • bu adamı kirk douglas kovdurmuş spartacus'ten ama yerine gelen kubrick fiyakasını bozmuştur douglas'ın, iyi de yapmıştır.
 • görsel
  1906 yılında bugün doğan amerikalı sinema yönetmeni. 1935-1940 arasında tiyatro yönetmenliği yaptı. 1942'de sinemaya geçti ve 1950 sıralarında en iyi kovboy filmi yönetmenlerinden biri oldu.