şükela:  tümü | bugün
 • oynadığı en bilindik filmi alfred hitchcock'un psycho filmi olan aktör
 • aids'e bagli zaturree sonucu oldu. evet, orson welles ondan iyisini bulamazdi. (bkz: kafkaesk)
  (bkz: norman bates) 1960
  (bkz: josef k) 1963
 • anthony hopkins le sik sik kari$tirilan,siyah beyaz donem in rahatsiz,karanlik,usta oyuncusu.
 • 1986 yılında sapık 3* filmini çeviren aktör. filmin hem yönetmenliğini yapar hem de norman bates karakterini eskiden olduğu gibi canlandırır.
 • karısı 11 eylülde kulelere çarpan uçaklardan birinde can vermiştir.
 • goodbye again adlı filmde ingrid bergman'a a$ik olan genc bir avukati oynayan aktor. performansi tatmin edici olmasa da rolune cuk oturmu$tur. filmde çok genc bir avukat olan philip(anthony), evli ve ya$lı, guzeller guzeli ingrid'e delicesine a$ik olur. ugruna londra'daki davalarını yarida birakip onu gormek icin paris'e doner. johannes brahms'in senfoni no 3 anlatir en iyi, onlarin ili$kisini...
 • 1932 de new york ta dogdu.babasi filmlerde de rol alan bir tiyatro oyuncusuydu.genc anthony 1953 te oynadigi the actress adli film ile oscar a aday gosterildi.
  kendisi biseksuel olarak surdurdugu cinsel yasaminda rudolf nureyev,tab hunter gibi baylarla beraber olurken,aktrist victoria principal ile de magazine yansimaktan geri kalmadi.
  amerikali model berry berrenson ile 1973 te evlendi.berry ile osgood ve elvis adinda iki ogullari oldu.berry 11 eylul de ticaret merkezine carpan ucaklardan birinde yasamini yitirdi.osgood perkins aktor,elvis perkins ise muzisyenlikle ugrasmaktadir.
  1992 de aids e bagli zaturre den hayatini yitiren perkins,orson wells in the trial inda mukkemeligin sinirlarini zorlamaz da ne yapar diye hep sorarim kendime bu siyah beyaz basyapiti izlerken.
 • 1932-1992 yılları arasında yaşamış ünlü amerikalı aktör.en çok psycho'daki norman bates karakteriyle hatırlanır.o rol kariyenin başlangıcı için mükemmel olmakla birlikte ilerisi için kabus olmuştur.hiçbir zaman o karakterin ağırlığı altından kurtulamamış, hep onunla hatırlanmıştır.ama yine de sinema hayatı kayda değer birçok filmle doludur.on the beach, le proces, goodbye again, ve ken russel'in ünlü filmi crimes of passion bunlar arasında sayılabilir.eşcinselliğiyle de bilinen perkins o aids'ten ölene kadar kendisiyle evli kalan fotoğraf sanatçısı berry berensonla da 1978 yılında "remember my name" adlı filmle kamera karşısına geçmişti. eşi berry berenson'ın da sonu hiç iyi olmamış, 11 eylül saldırısında ikiz kulelere çarpan uçaklardan birinin içinde hayatını kaybetmiştir.
 • bugüne kadar gördüğü en deli bakabilen oyuncu.*
  (bkz: pshyco)
  (bkz: norman bates)
 • en deli gülebilen oyuncu. hüzünlü zamanlarinda bile gülebilen psycho.
  ki farkedilir deliliği ve güzel gülüşü goodbye again'de.
  oğlum ölmeseydin söylerdim işte ama gittin. aşk sadece bir kelimedir diyecektim. içi boş bir cümle gibi duruyor ama kafa güzelken her cümleye katlanılır.
  içip içip güzel gülmeye devam et diyecektim birde ama sen de ölmüşsün be oğlum.