şükela:  tümü | bugün
  • maymunları, insansı maymunları ve insanları kapsayan primatların alt grubunun günümüzdeki adı.
  • jamie dornan ve cillian murphy'nin başrolünde olacağı 2. dünya savaşı üzerine gerilim filmi.
  • vii strum und drang albümünden bir lamb of god şarkısı. contractor gibi zart diye giriyor olaya.
  • fragmanı çıkmış tarihi-gerilim filmi. insanı gereksiz yere yormayacak kaliteli bir yapım gibi duruyor.

https://www.youtube.com/watch?v=blakcjcxc5c
  • daha çok (bkz: peaky blinders) ile tanıdığımız başarılı aktör cillian murphy'nin ve gerçekten bana kalırsa (bkz: the fall) ile harika oyunculuğunu ispatlamış, christian grey karakteri üstüne yapışmaması gereken jamie dornan'nın başrolünde yer aldığı 2.dünya savaşında yaşanan gerçek bir operasyondan uyarlanan bol aksiyonlı film.
    2. dünya savaşını konu alan filmlerde genelde batı bloğundan ülkeler yer alırdı çekler tarafından bakılması ilgimi çekti. ayrıca ağustosta vizyona girecek ve yeni verilen fragmanın linki üstteki entryde efenim.

kısaca: 2.dünya savaşında hitlerin adamı olan heydrich'e yapılacak olan suikaste karışan çek askerlerini konu alan film.
  • reinhard heydrich'i canlandiran detlef bothe karakterin fiziksel olarak kopyasi olmustur. tarihin en acayip hikayelerinden biri olan operation anthropoid'i anlatan film. cek kasabi heydrich'e yapilan ve basarili olan suikasti anlatir. adolf hitler bunun uzerine kudurmus tas uzerinde tas govde uzerinde bas birakmamistir. soykirim nasil yapilir mikro ornegidir bu olay
  • türkiye'de vizyona girmediği için, sinema şirketlerine gerilimini yaşatmak istediğim film.
  • tahmin edileceği üzere ortalama bir film. bilhassa 2 kadın karakter eksik kalmış. merkezdeki paraşütçüleri, yani suikastçıları da fazla tanıtmıyorlar. mesela geçmişlerine değinilmiyor. çekoslovakya'ya paraşütle indikleri anla başlıyor film ve karakterlerin buraya gelişlerinden öncesiyle ilgilenmiyor. film bitince de karakterleri fazla tanımadığımızı söylemek mümkün. bittikten sonra film hızla unutuluyor. ama şöyle de bir artısı var: gerçekte 6 saat süren kilisedeki çatışmalar filmde 30 dk sürüyor ama bu 30 dk'lık bölüm oldukça iyi çekilmiş. gerilmemek zordu bu çatışma sekanslarında. heydrich'e suikast bölümü daha iyi çekilebilirdi ama bu haliyle de fena değil. geriyor. bu iki bölüm dışındaki sekanslar klişeydi (suikastı planlamak, suikastla ilgili tartışmalar vs). beklentileri yükseltmeden izlenmeli. heydrich suikastını konu alan bir diğer film hhhh ne yazık ki bu yıla yetişmeyecek. belki suikast bu filmde daha iyi işlenir. casta bakarsak olayları paraşütçülerin tarafından değil, şerefsiz heydrich tarafından anlatacaklar. bekleyelim görelim.
  • uzun zamandir bekledigim bir film idi.

ozet gec diyenler icin; kotu bir film degil ama hafizaniza kazinacak, mesela bir downfall kalibresinde basyapit da degil. elser ya da valkyrie statusunde daha ziyade.

ozet gecme uzat diyenler icin; ikinci dunya savasi esnasinda cek direnisciler tarafindan 'operation anthropoid' adi altinda yurutulen bir suikast girisimini anlatan bir film. suikast duzenlenen kisi ise, heinrich himmler'den sonra adolf hitler'e en yakin ikinci kisi olarak da bilinen reinhard heydrich. nami diger cellat ya da prag kasabi. ikinci dunya savasi esnasinda suikast sonucu oldurulen en yuksek rutbeli nazi'dir kendisi. 'einsatzgruppen' denen birliklerin mimaridir. 'final solution' olarak adlandirilan, yahudileri topyekun ortadan kaldirma projesinin bir numarali ismidir ayrica. adina yurutulen ve komutasinda kendisinin oldugu 'operation reinhard' sonucu toplam 1 milyon 700 bin polonya yahudisini bizzat katletmistir kendisi.

tarihsel detay vermek gerekirse, suikast girisimi 29 mayis 1942 tarihinde prag'da duzenlendi. aldigi kursun yarasi sonucu 4 haziran gunu heydrich oldu. heydrich suikasti savasin seyrini ve soykirimin hizini degistiremedi elbette. hatta akabinde uygulanan acimasiz misilleme politikasi sonucu binlerce masum insan katledildi. ozellikle lidice denen bolgede 16 yas uzerindeki tum erkekler bir gun icinde kursuna dizildi. hakkinda 2011 tarihli lidice isimli bir film bulunmakta halihazirda, ilgileniyorsaniz eger. suikasti duzenleyenler, ardindan gelen onca vahsete ragmen cekoslavakya tarihine totaliter dikta rejimine baskaldiran serefli ve cesur askerler olarak adini yazdirmayi basardi.

filmde heydrich'i canlandiran oyuncu detlef bothe neredeyse birebir kopyasi, bahsetmemek olmaz. bilgisayar efekti ya da makyaj mi, nedir diye emin olmak icin resimlerine baktim, gercek hayatta da heydrich'e oldukca benziyor kendisi.

filme donecek olursak, verilen cabayi en azindan dekor bazinda takdir ettim. cunku heydrich olduruldukten sonra cek direniscilerin saatlerce catisdiklari kilise birebir canlandirilmis. merak edenler, ss. cyril and methodius cathedral seklinde aratabilir. bugun kilisenin girisinde 'their blood shed for us' ibaresi vardir hatta. ancak bunun haricinde (bana gore) filmi monoton yapan, kadin erkek iliskilerine olmasi gerekenden daha fazla zaman ayirmasi. ilk bir saat uzun uzun jan kubis ve josef gabcik'in ikili iliskilerine odaklaniyoruz. film ancak son 45 dakika ivme kazaniyor. elbette vurdulu kirdili aksiyon filmi izleme niyeti ile oturmadim ekran karsisina. ancak mevcut durum, filmin ilk yarisinin benim beklentilerimden bagimsiz bir bicimde tekduze oldugu gercegini degistirmez. ozellikle son yaklasirken sevdigi kadinin hayalini gorme sahnesi hakkinda ne diyecegimi bilemiyorum. bu tarz metaforlar her zaman riskli, filmi ucuz bir melodrama cevirebiliyor aninda.

filmde cek direnisinin lideri ladislav vanek'i canlandiran aktor marcin dorocinski'nin 2014 tarihli jack strong filmini izlemistim. soguk savas donemini anlatan das leben der anderen kalitesinde olmasa da, gayet basarili idi. yeri gelmisken tavsiye ederim. yine yeri gelmisken anti-nazi direnisine ilginiz varsa eger; ozellikle 2005 tarihli sophie scholl the final days filmini oneririm. sophie scholl daha cok kisi tarafindan duyulmayi hakediyor.
  • ne yazık ki vasatı aşamamış . benim gibi (bkz: 2.inci dünya savaşı) yla ilgili herşeye tutkun ve meraklı birini bile çok mutlu edemedi.

evet gerçekci. evet abartıya kaçılmamış. evet tarih çizgisine sadık kalınmış ama bi şeyler eksik kalmış.

muhtemelen suikast'ın hedefi reinhard heydrich ne ağır bir orospu evladı olduğunu yeterince aktaramamışlar filme. boş bir zamanda izlenir . ( 7/10)