• an itibariyle sızmış rihanna albümü. şimdi dinlemeye başladım, buraya uzun bir edit gelecek.

edit: 3 kez üst üste dinlediğime göre adam akıllı bir şeyler yazabilirim sanırım. rihanna'nın 8. albümü anti, rihanna'nın eski tarzını bir kenara bıraktığının ve biraz daha alternatif tarzlara kaydığını gösteriyor. unapologetic'den bu yana neredeyse 4 sene geçti, unapologetic çıktığında hazırlık bebesiydim, anti'yi dinlediğim bugünlerde üniversiteden mezun olmak üzereyim. zaman çok çabuk geçse de rihanna kendi standartlarına göre çok uzun bir ara verdi. temcit pilavı gibi önümüze koyduğu talk that talk-unapologetic serisinden kurtulduğuma mı sevineyim yoksa albümün beklediğim gibi patlayıcı olmadığına mı üzüleyim bilemedim. albümde banger yok; hit niteliği taşıyan, albümü uçuracak billboard'da 1 numara olabilecek bir şarkı da yok bence. albüm çıkmadan önce kanye west ve paul mccartney destekli fourfive seconds* rihanna'nın olgunlaştığı ve ciddi şeylerden bahsettiği american oxygen'ı ve klibiyle trap altyapısıyla dikkat çeken bitch better have my money'i aylar öncesinden dinlemiştik ama hiçbiri ciddi bir liste başarısı yakalayamamıştı. rihanna seviyesindeki bir popstar için felaket bir durum olduğu için 3 şarkı ciddi ciddi siktir edildi ve anti yepyeni bir proje olarak önümüze sunuldu. versailles sarayında çekilen dior reklamlarında duyduğumuz florence + the machine'in only if for a night şarkısından sample içeren a night ve aylar öncesinden bir kısmını dinlediğimiz pretty nonsense de albümde yoklar. bana kalırsa pretty nonsense albümün kıçını kurtaracak beate sahipti ve rihanna'nın en farklı bangerı olabilirdi. bundan birkaç ay önce rihanna'nın divalık dönemi albümü olacak desem de fena kapak oldum, bu kadar alternatif bir tarzla geri döneceğini hiç beklemiyordum. * ümitlerimi diğer albüme sakladım. ''eski şarkılarımı söylemek istemiyorum beni tam olarak yansıtmıyorlar. 15 yıl sonra da konserlerimde söyleyebileceğim şarkıların bu albümde olmasını istiyorum.'' dediyse de klasikleşebilecek şarkıların sayısı bence çok az. yine de şarkılar rihanna'nın karakterini yansıtıyor, hatta bu konuda rated r ile beraber en başarılı albümü olmuş diyebilirim.

consideration'da kendrick lamar'ın ve jay rock'ın başını çektiği top dawg entertainment ekibinin üyesi olan sza ile seslerinin uyumunu çok beğendim. altyapısı da hiç fena değil. ikisi reggae söylese nasıl olurdu merak ediyorum.

james joint 1:12 dakikalık süresiyle interlude görevi görüyor, daha uzun bir şey beklerdim. hem zaten hali hazırda müptezel şarkıları vardı. laf olsun torba dolsun diye mi konulmuş anlamadım valla.

kiss it better albümün açık ara en büyük yıldızı. diğerlerinin arasında resmen parlıyor. keşke drake'le düeti bu şarkıda yapsaydı, ilişkilerini en iyi anlatan şarkı olabilirdi take care'den bile daha daha çok sevilebilirdi. o gitarlar tam devonté hynes tarzında. ikisine çok yakışırdı.

gelelim albümün ilk single'ı, drake destekli work'e. albümün en kötü şarkılarından biri olabilir. what's my name ve take care'den sonra ikisinden böyle zayıf bir şey beklemezdim. bu ikisi asla bir deja vu, drunk in love falan yapamayacak galiba ben boşuna umutlanıyorum. sevgili oluyorsunuz, ayrılıyorsunuz, birbirinize laf sokuyorsunuz, bazen grammy alınca alkışlayıp tebrik etmeyecek kadar birbirinizden nefret ediyorsunuz, en sonunda yeniden beraber takılmaya başlayıp arkadaş/sevgili gibi bir şey oluyorsunuz ve bu döngü 6 yıldır sürüyor. :( bu ilişkiden daha iyisi çıkardı. şarkının altyapısını da hiç sevmedim. rihanna'nın barbados kökenlerine hitap etse de bana çok baştan savma geldi. sözlerinden ve nakaratından bahsetmek bile istemiyorum ikisi de şarkıyı ağızlarında geveliyorlar. şarkıdan hatırladığım tek şey ''werkwerkwerkljeskdfhdskdfjdkjkswerk.'' inanılmaz şarkılara imza atmış prodüktör boi-1da'dan bu çıkmış, büyük hayalkırıklığına uğradım.

desperado'nun altyapısı fena olmasa da beni pek sarmadı. ille de bir desperado dinleyeceksem azealia banksciğimin desperadosunu dinlerim daha iyi. hem gelmiş geçmiş en cool introlardan birine sahip daha ne?

woo'daki travi$ scott etkisi çok bariz. hafiften bir kanye west havası da var. hit-boy imzalı, standart bir travi$ scott şarkısı gibi duruyor. 3. verse'de rihanna iyi bir iş çıkarmış hakkını teslim etmek lazım.

dj mustard'ın prodüksiyonunu üstlendiği needed me nakaratı dışında beni pek sarmadı. dj mustard yeni neslin en iyileri arasında, daha özenli bir iş çıkabilirdi gibi.

yeah, i said it'in hiçbir numarası yok, gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz. interlude desen değil şarkı desen hiç değil ne bok olmuş anlamadım. justin timberlake ve mariah carey gibi isimler bunu çok yaparlar ama her birinden ayrı bir şaheser çıkabilir. rihanna'nın örneklerinde pek bir numara yok ve albümden bağımsızmış gibi duruyor.

same ol' mistakes anti'nin en ağır topu olmuş. tame impala'nın geçtiğimiz yaz aylarında çıkardığı currents albümünde bulunan new person, same old mistakes'in coverı. güzel cover, rihanna başarıyla altından kalkmış ama şarkıya yeni bir şey katamamış. neyse en azından tame impala gibi mükemmel bir grup pop dinleyicileri tarafından da tanınmış oldu. rihanna aynısını talk that talk albümüyle the xx'e de yapmıştı. yine de coverlamasını anlamadım, sample olarak alırsın eyvallah da temcit pilavı gibi önümüze koymasındaki mantığı anlamadım. neyse en azından çok güzel bir şarkı. orijinali tüm eleştirmenlerden şahane kritikler almıştı, bunda da böyle olacak.

dido'nun yazdığı never ending bana epey sıkıcı geldi. üstüne üstlük dido'nun eski hitlerinden birine çok benziyor. yine de şarkının sonlarını beğendim.

love on the brain en beğendiğim 3 şarkı arasında. gerçekten klasik olabilecek bir materyali var. rihanna'nın vokalleri şahane, umarım grammy'de performans sergiler. bundan 15 sene sonra hatırlayıp da açabileceğim bir şarkı olmuş. beyoncé'nin superpower'ını andırmıyor değil. kariyerinin en ikonik performanslarından birini bu şarkıyla sergileyebilir, bu şarkıda o potansiyel var.

rihanna'nın higher'daki vokali beni çok rahatsız etti. sarhoş insana zorla şarkı söylettirilir ya sesi aynen öyle çıkıyor işte. seveni de oldu ama açıp da dinlemem açıkçası. 2 dakikacık bir şey zaten.

close to you da sıradan olmuş işte. kötü bir şarkı değil ama rihanna'nın daha iyi balladları olmuştu.

ilk dinleyişten sonra itin bir tarafına sokacaktım da kiss it better, same ol' mistakes ve love on the brain o kadar mükemmeller ki diğer sıradan şarkılara çok fazla takılmadım. her sene hit şarkısı bulunan albüm çıkaran rihanna yaklaşık 4 senede bunu çıkardığı için hayalkırıklığına uğradım. dior ve samsung reklam anlaşmaları da kurtaramayacak sanki. executive producer'ının kanye west olduğu aylar öncesinden duyurulmuştu ama ben albümden kanye havası da alamadım. hali hazırda 3 single çöpe atıldı ve albümde bile yer almadılar, ilk single olarak duyurulan work çok zayıf bir şarkı. artpop, lotus veya britney jean gibi ölümüne taşak geçilen yeni bir popstar dönemine şahit olabiliriz. ilk hafta satışlarını ve kritikleri çok merak etmeye başladım. yine de her şeye rağmen rihanna puma'nın kreatif direktörü, markanın satışlarını uçurdu ve hali hazırda sürüyle reklam anlaşması var, dior'un ilk siyahi yüzü oldu. bu albüm floplasa bile rihanna'nın 2016'da başarıdan başarıya koşacağı kesin.

edit 2: satanist yiyen kedi ''verse kısımları dido'nun thank you'sundan. sözler farklı ama formül aynı. '' dedi. ben de bir şarkıya benziyor diyordum. *
  • dogru bir $ekilde ögrenilmeyip de sonradan telaffuzu "entay" diye yapıldıgında "lan ne dedi bu $imdi" $eklinde anla$mazlıklara yol açan kelime.
  • liste başarısı için her şeyi yapabilecek bir rihanna vardı bundan 5 yıl öncesine kadar. billboard hot 100'da başarıdan başarıya koşsa ve en çok 1 numarası olan isimlerden biri olsa da billboard 200'da birinciliği yoktu. ne zaman unapologetic çıktı ve 1 numara oldu, bunu (da) başarmanın verdiği gazla, her sene albüm yapma "zorunluluğundan" kurtuldu.

aslında rihanna'yı sevmeye başlamam da bu döneme denk geliyor biraz. diamonds efsanevi bir şarkıydı, ama o albümde jump'a bayılmıştım.

şimdi, rihanna gibi ne yapsa dikkat çeken bir figür olunca diamonds gibi hem ticari hem de eleştirel anlamda devasa başarılı bir şarkı ve unapologetic gibi bir albümden sonra kariyerinizdeki sonraki hamleniz, bir önceki kadar dikkat çekici olacaktır ve bu sebeple de pek çok şarkıcı/grup muhteşem debut albümlerden sonra ikinci albümde sıçarak bu baskının varlığını kanıtlarlar. rihanna da aslında teoride son derece "doğru" bir karar vererek kariyerinde drastik bir değişikliğe gitti.

fourfiveseconds, bana hitap etmeyen bir şarkıydı. ancak rihanna gibi bir ismin daha "saygın" bir sanatçıya evrilmek için alması gereken bir riskti de. aldı ancak olmadı. çünkü, rihanna demek liste başarısı demek, ki bu daha umbrella'dan da önceye, sos'e dayanıyor. bu sebeple dinleyici tarafından gelecek albümün ilk single'ı olarak algılanan ancak billboard hot 100'da birinci olamayan bir şarkıyla işler yürümeyecekti. bu durum bbhmm ve american oxygen ile devam etti.

eh, biraz ukalalık yapmak benim de hakkım: bu üç şarkının yeni albümde yer almayacağını daha aylar öncesinde biliyordum, zira sektör bu şekilde ilerliyor: (bkz: #54212032)

sonrasında tanıtım stratejisi tamamen değişti, "anti" gibi, manalı bir isim seçildi albüme. ama albümün çıkışı ertelendi: halbuki tam noel öncesi, her şeyin satışının tavan yaptığı dönemde çıkacaktı albüm ancak ne oldu? adele 25'ı patlattı ve albümün çıkışı sarktı. açıkçası kasım'dan bu yana albümün çıkış tarihinin ertelenmesinin tek sebebinin adele olduğunu düşünüyorum, zira, 25 ne zamanki billboard hot 200'da 2. oldu, rihanna ikinci haftasında albümü çıkardı.

tidal meselesi: ben dün albümü tidal üzerinden dinlemek zorunda "kaldım", zira itunes'ta yoktu. bu pazarlama stratejisine kafam girsin ayrıca, yeter be! kardeşim senin kendi beceriksizliğin yüzünden albümün sızıyor, bari tidal üye kazansın diye ücretsiz sunuyorsun albümü! ben mecbur muyum şimdiye dek kullanmadığım bir uygulamayı senin yüzünden indirmeye? koyarsın adam gibi itunes'a isteyen istediğini oradan alır!
    (gerçi bu hamle de iyi oldu, zira itunes'tan sadece same ol' mistakes'i aldım.)

turne meselesi: adele sebebiyle albümü erteledik ama bari turne gelirlerimize zeval gelmesin diye noel öncesi duyurulan turne, hakikaten devasa. zira mekanların pek çoğu stadyum, vs. ancak anti gibi bir albüm sonrası bu denli büyük mekanlarda turne yapmak? benim için kocaman bir soru işareti. belli ki turne eski şarkılara sırtını yaslayıp arada birkaç yeni şarkının okunacağı bir setliste sahip olacak, çünkü anti'deki şarkıların stadyum dolusu insana söylenemeyecek olduğunu, rihanna da yapımcı şirket de biliyor.

özet: karşımda hiç de öyle sanatsal ya da "anti" bir duruş göremiyorum. rihanna, belli ki ciddi bir kriz yaşıyor ancak bunu da olabilecek en az zararla atlatmanın derdinde. albümün satışlarının filan bir önemi yok.
    bir ay sonrasında turne başlıyor: bu ne demek? albüme tanıtım yapılmayacak demek.
    work'e bir klip çekilir, bir ya da maksimum iki şarkı daha kliplendirilir ve rihanna 2016 kasım'da yeni albümünü çıkarır. bu albüm de üvey evlat muamelesi görür.

anti, hiç de öyle 4 yıl boyunca hazırlanılan bir albüme benzemiyor. bunu ancak "o kadar ama o kadar uğraştık ki, detaylarla uğraşacağız diye bütünlüğü sağlayamadık, bok ettik." diye açıklayabilirsiniz. içinde hit potansiyeli olan şarkıların olmamasının sebebi, rihanna'nın sanatsal kaygılarından kaynaklanmıyor, olabilecek en kısa sürede albümün unutulmasını istediği için yapıyor. bir sonraki albümünde eski tarzına dönecektir.

yaratım sürecinde adeta bir ordunun çalıştığı albümün en güzel şarkısının sadece bir (1) kişi tarafından yazılan same ol' mistakes cover'ı olması bile düşündürücü bana kalırsa.
  • rihanna'nin yeni albumu.

sarki listesi:

01 consideration feat. sza (2:41)
    02 james joint (1:12)
    03 kiss ıt better (4:13)
    04 work feat. drake (3:39)
    05 desperado (3:07)
    06 woo (3:56)
    07 needed me (3:12)
    08yeah, ı said ıt (2:13)
    09 same ol' mistakes (6:37)
    10 never ending (3:23)
    11 love on the brain (3:44)
    12 higher (2:01)
    13 close to you (3:43)

album kapagi
  • benim icin olmus rihannanin yeni albümü. herkes icin en az 4-5 dinlenebilir sarkisi var, ve yeni tarzida hosuma gitti epeyi. ya kendi pop'dan uzaklasayim biraz dedi, ya da pop bu tarza dogru yöneliyor. neyse suan icin favorilerim woo, desperado ve olmazsa olmaz consideration.
  • klasik rihanna albümlerinden farklı olan bir albüm.hit çıkıcak şöyle gümbür gümbür kulüp şarkılarından olmaması çok ilginç en azından deluxe olmadan albüm böyle henüz deluxe ta kileri dinleme fırsatım olmadı.unapologetic'e çok fazla ısınamama rağmen sanırım anti biraz daha hit parçalar mevcudiyeti bakımından onunda altında kalmış ama anti'de daha müzikal kaliteli şarkılar bkz love on the brainya da close to youonun dışında kiss it bettere bunlardan daha önce klip gelir ve tutar diye düşünüyorum.4 yıl sonra bu albüm kimleri tatmin eder bilemiyorum ama en azından içinde diamondsya da nobodys buisinessgibi birer şarkı olmalıymış.anti de ki şarkıların söylenmesinin daha sesi zorlayıcı olduğu da açık bakalım rihanna canlı performanslarında ne yapacak.
    yine dinlenilebilir aferin kız rihanna ama alışmak biraz zaman alıcak gibi gözüküyor.
  • 15 saat içinde 1 milyondan fazla download edilmiş rihanna albümü. tidal'da 14 milyon kez stream edilmiş, albüm daha spotify'a gelmedi bile. şaka maka dinleyicilerinin en beğenmediği albümü bile platin plağı aldı valla. albüm bugün mağazalara gelmiş, kopyalar ne kadar satılacak o da ayrı bir merak konusu. ama samsung anlaşması albümün karizmasını baya toparladı.
  • rihanna'nın şu ana kadarki en iyi albümüdür.
  • "bir şeyin tersi" gibi kullanılmasına karşın, aslında karşıt konumlanmayı vurgulayan bir prefix.

bunun ceremesini de en çok "asosyal" kelimesi çekiyor sanıyorum ki.
  • içinde new person same old mistakes'in karaoke versiyonunu bulduran rihanna albümü.
hesabın var mı? giriş yap