şükela:  tümü | bugün
 • dış ticarette damping yaparak haksız rekabete neden olan ülke veya firmaların mallarına karşı uygulanan vergi.
 • yakında gelecek vergiymiş. ithal telefonlara ve laptoplara uygulanacakmış. yerli laptop var da biz mi almadık amk.

  http://www.milliyet.com.tr/…tay/1988946/default.htm
 • türkiye'ye gelmek üzere.

  bu konuda bilgilendirmek gerekir ki yerli ürünleri teşvik etmek amaçlı olsa da teknolojiyi ve küresel uyumluluğu sağlayabilecek bir altyapınız yoksa (eğitim ve finans olarak) yarardan çok zararı olur. piyasayı birkaç yıl geriye götürür.

  hükümetin uzaktan bakınca "ülkemizi geliştirici" olarak gözüken bu uygulaması aslında paramparça ettikleri ithalat-ihracat dengesini düzeltip bütçe açığını kapatma isteklerini temel alıyor. bir nevi götü kurtarma çabası diyebiliriz.

  `satış ve gümrük vergilerinin toplam maliyetteki payı`'nda dünya üçüncüsüyüz. bu nelere sebep olabilir bir bakalım:

  mesela anti-damping uygulamasında brezilya ve güney kore örnekleri mevcut:

  brezilya, 70'lerde damping uygulamasını getirdikten sonra, 15 yıl boyunca yabancı firmaları piyasadan soyutlamış. yasa dışı alımları ve kaçakçılığı artırmış, kaçak bilgisayar kullanımı %65'lere varmış ve yerli piyasa dünya piyasasında teknolojik olarak 3-5 yıl geri kalmış.

  güney kore ise, gene 70'lerde bu uygulamaya geçmiş. fakat eğitim reformlarını da aynı zamanda gerçekleştirmişler bilişim teknolojileriin gelişimi için olan reformları da dahil etmeyi ihmal etmemişler. şu anki güney kore resmi önümüzde duruyor zaten.

  yeterli bir alt yapınız yoksa bunun yapacağı tek şey kalkınmasını istediğiniz yerli üreticinin maliyetini artırmak ve geri kalmak. su akar yolunu bulur ve kapitalizmin, bilgi dolaşımının olduğu yerde insanların en iyi ve en gelişmişe ulaşmasını engelleyemezsiniz, en verimli (fiyat/performans) ulaşmak için kaçak yöntemlere başvuracaklardır. entegrasyonu engellemek gelişiminizi durdurur.

  üretiminizi artırmak istiyorsanız tek çareniz ülkesel değil, küresel alanda rekabet edecek şirketler ve ürünlerini yaratmak. bunun için tek yapmanız gereken sadece kalitesiz mallara anti-damping uygulamak, tüm yabancı mallara değil. yapmanız gereken şey ar-ge yatırımlarınızı artırarak üniversitelerinize para akıtmaktır, diyanet işleri ve imam hatiplere değil.

  *
 • yeterince pazar araştırması yapılmadan uygulandığında arzın kısılmasına ve piyasada fiyatların artmasına neden olabilecek uygulama.
  kendine devlet eliyle hazır pazar yaratmak isteyenler, rakipsiz piyasa isteyenler anti dampingi sevebilirler ancak özellikle ham madde ve ara mallarda bu önleme çok dikkatli başvurulması gerekir.
  geçmişte, kimya sektöründe bu vergi ile korunmak istenen yerli bir üretici vergi sonrasında fabrikasını kapatmak zorunda kaldı.