şükela:  tümü | bugün
  • lise arkadaşım, uzun boylu, yakışıklı, bıyıklı esmerlerdendir. şahsına münasir olup, ayrıca tanıdığım en koyu beşiktaş taraftarıdır.

dün gece için karaköy wom'u tercih etmiş, bense yeşilköy'de kaldığımdan buluşamadık. bir dahaki sefere diyor, en kısa zamanda hatıra defterini tekrar açıyoruz.
  • anti-oedipus için ön belirleme:

psikanalizin, arzuyu, ailesel kuşatmaya(oedipus) indirgemesi karşısında; arzunun üretimini(arzu makinesi) dolaşımda tutmak. böylece, gösterenin tahakkümüne karşı şizofreninin yersizyurtsuzluğunu ya da şizo-analizi belirlenemez ve yazı dışı kılmak...

deleuze ve guattari'nin, yazının/dilin dışında, akışın kendisi olarak beliren ve nevroza karşı psikozu dolaşıma çıkaran militan söylemi kanatmasa da yıpratıyor...ziyadesiyle idealizmi körkütük sarhoş edip materyalist ve devrimci bir çabayı akademisyenlerin kucağına bırakıyor...

orada durmak ve tutunmakla gerileyen ve belki karşı kavram saplantısı içinde bırakan öteki sınırı pek benimsediğimi söyleyemem. yine de yıkıcılığı içinde hiçbir ahlakı yeniden kurma çabasına soyunmayışı keyifli...

ve şizofren deneyimin içerdiği bulanık tahakküm pek de romantik argümanlar içermiyor.
  • deleuze ve guattari tarafından yazılmış olan, geleneksel psikanalizin şizofreniyi ve şizofreni arzunun sürekli akışlarını kesmek suretiyle, oedipus miti temelinde açıklayıp onun üretici potansiyelini sekteye uğratarak kapitalizm içinde ehlileştirdiği ve ona hizmet eder hale getirdiği fikrini işleyen tuğla boyutunda bir kitaptır aslında, bakmayın siz ilk entrinin tanımı yerinden yurdundan ettiğine *
  • freud'un tanimladigi oedipal karmasayi bir kismiyla elestirip, bir kismiyla eklemeler yapan deleuze ve guattari kitabi.

alplere konferansa giden deleuze limuziniyle guattariye rastlar. sampanya esliginde 1 2 saat muhabbet eden deleuze ve guattari birbirlerine mektuplar yazmaya baslar ve ileriki donemlerde bu mektuplar anti oedipus kitabina donusecektir. guattarinin ise psikiyatrist oldugu unutulmamalidir.

baba, evlat, kapitalizm ve sizofreni.

kitap tum hristiyan inancinin temelinde anti oedipal karmasanin yattigini soyler ve sizofreninin ise kapitalizmin bir urunu oldugunu ekler. bence en onemli elestiri noktasida budur. kapital duzen nasil sizofreninin kendisi olabilir? bu kismi biraz klinik disi okumak gerekiyor. ben klinik olarak genetik veya baska nedenlerle beynin fizyolojik bozuklugu ve inflamasyonu nedeniyle sizofreninin olustugunu gozlemledim. sanirsan 20. yuzyilin havasindan kaynaklaniyor bu.

baba paranoyaktir. cunku evlat onun tahtini sarsar. guclu babanin altinda ezilen cocuk ise sizofrenlesir. hristiyanlik inancina gorede tanrinin paranoyak, isa nin ise sizofren oldugunu savunur kitap.
  • deleuze diyor ki "biz bunu özellikle on beş - yirmi yaş arasındakiler için yazdık. hiç felsefe tarihi bilmeyen biri anti oedipus'u okuduğunda organsız beden nedir sorunsuzca anlayacaktır."

ben de ilk okuduğumda çarpılmıştım. ne güzeldi. genç kardeşlerim alın okuyun valla.

"there's nothing to explain, nothing to understand, nothing to interpret.ıt's like plugging in to an electric circuit."