• (bkz: antrparantez)
  • bir kaç üniversite öğrencisi tarafından çıkarılmaya başlanmış alınıp okunulası dergi.
  • futbolcu kardeşimiz parantez'in esbpl'de oynamasına veya ekşi'de yazmasına karşı olanlara verilecek sıfat olur olsa olsa. somurtan butonlara asılmayın, farkındayım kötü espri olduğunun ancak son derece doğru bir tanımdır. "parantez karşıtı" işte, kullanmayalım, kullananları uyaralım. "entre paranthèse"

(bkz: entre paranthese)
  • her duyduğumda güldüğüm nadir kelimelerden (bir diğeri için; portakal)

bunu bu kadar komik yapan, genelde en ciddi konuşmalarda kullanılmasıdır.

-iç savaşta abd istihbarat örgütü çeşitli faliyetler ile karşı görüşü kışkırtmış ve liberal akımın gelişimine katkı da bulunarak ülke siyasetini derinden yaralamıştır. anti parantez yahudi güçlerin gelişimi..
    -baba tamam ya ahahahahah
    -ne diyorduk, anti parantez yahudi güçlerin abd lobisinde etkinliği sonucu
    -ahaha abi gözünü sevem dur tamam hahaha
  • antrparantez'in söylemine ters anlamda "parantez içi kalmaması dileğiyle" iması ile kullanılırsa doğru olan bir ters söyleyiş.

ben şahsen sıklıkla yaparım misal, söylenişi de nerdeyse aynı olduğundan özellikle konuşma sırasında "anti"ye vurgu yaparak söylenmesi de kelime oyununu daha bir coşturur, güzel olur.

tee ergen zamanlarımda entel bir abi yaparken ondan etkilenmiştim, ordan pelesenk oldu bana da, ara sıra kullanıyorum yerine göre.
    işte böyle.
  • bütün noktalama işaretlerine karşı olsak, virgülü yok sayıp noktalı virgülü ölü imla kılavuzları çöplüğünde unutsak ve hatta noktayı çoğaltıp üçlü beşli yaparak azaltsak bile değerini hep koruyandır.

yanlışa olan dinmeyen tutkumuzun sembolüdür.

adeta, milli aşkımızdır.

(bkz: galat-ı meşhur lugat-ı fasihten evladır)
  • konuşma dilinin noktalama işaretidir.
    (bkz: antrparantez)
    sırası gelmişken anlamında kullanılır ve olay örgüsüne minik bir antre açar.
  • fransizda entre parenthèse´den türkce´ye gecmistir.
hesabın var mı? giriş yap