şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dunya savasinda ruslarin nazi tanklarini havaya ucurmak amaciyla egittikleri intihar kopekleri. egitimleri ise cok basittir: kopek mamasini tankin altina koyup, bu islemi tekrarlamak. (bkz: pavlov un kopegi)
  uygulamaya gecmek icin tabii ki kopegin gobegine bir patlayici baglanir ve ardindan savas alanina salinir.
 • bu tekniğin bir ters tepkisi olmuştur, rusların uyguladığı taktikte, köpekler düşman tanklarından önce tabi ki ilk gördükleri rus tanklarına koşmuş ve büyük bir yanlış hesap ve mağlubiyet ortaya çıkmıştıır..
  kaynak: discovery channel
  ve hatta muhabir bunu anlatırken güzel bir espri olarak:
  böyle bir tekniği anlattıktan sonra yanındaki köpeğe döner ve "hiç hoş değil dimi", der.. ters tepkiyi anlattıktan sonra da güzel bir ingiliz aksanıyla: "revenge!!!", der..

  bir de bu köpeklerin gözlerinden o anı görmek isterdi eminim çok insan: (sadece yemek bulucağı ümidiyle melün melün bakıp en yakın tanka koşan iki göz..)
  karşı taraf ise:
  -bobizka hayıırrr!!bu tarafa değil, o tanklara..hayır oğlum, yemek orada.. hayıııırrr!!!
 • köpeklerin anti tank silahı olarak kullanılması sovyet özel birlikleri * olan spetsnaz tarafından yerine getirilir. köpeğin sırtına bağlanan patlayıcının üzerinde anten gibi bir çıkıntı vardır ve bu bombanın detonatörüne bağlıdır. köpeğin taşıyabileceği ağırlık 4 kilo civarlarında olduğundan 4 ila 4.6 kg arasında bir patlayıcı kullanılır. düşman anti tank köpeklerini durdurmak için de ayrıca köpek takımları vardır.
  1941 yılında özel birlikler tarafından kullanılan köpek sayısı her bölükte 126 köpek, her taburda 504 köpektir. kursk, stalingrad ve moskova'da köpekler azımsanamayacak sayıda düşman tankını yoketmiştir.
 • şu savaş denen, statü ve para odaklı toplu kavganın insanları ne kadar daha iğrençleştirebileceğini görmemizi sağlayan yalnızca bir başka olgu. national'da sanırsam, apocalypse the second world war'un bir bölümünde, patlatma ritüellerinin kaydını izledim bunların. köpeğin tasması çıkartılıyor, asker bir siperde konuşlanmış, köpek deliler gibi koşuyor yemeğinin olduğunu sandığı yere, sonra asker elindeki düğmeye basıyor, ve bir anda uzaklarda bir siyah toz bulutu beliriyor. bu sahneden sonra reklam verdi national, reklam bitene kadar ağzımı kapatamadım.

  sonra biraz araştırdım, ve öğrendim ki aslında köpeği de bombayla birlikte patlatmak ilk plan değilmiş (!). önceleri köpeklerin tankın altına kadar koşup orada, vücutlarının ön kısmında bulunan bir ipi çekerek bombayı bırakması, ardından da sahibine dönmesi planlanmıştır. ancak pratikte bunun oldukça zor olduğu görülmüş; zira bazı köpekler bombayla beraber sahiplerine dönmüşler (ki savaş sırasında bunun tahmini sonuçları düşünmeye değer), bazılarıysa bir tank türünde görevi başarırken, tank değiştirildiğinde bunu yapmamışlar. bunun üzerine bombanın köpekle beraber patlatılması şeklinde daha "kolay" bir strateji geliştirilmiş.
 • arkeolojik araştırmalara göre köpekler, evcilleştirildikleri ilk andan bu yana yaklaşık 15.000 yıldır insanlar tarafından savaşlarda kullanılıyor.

  yazılı olarak ilk kez m.ö. 600 yıllarında lidya krallığı'na ait kayıtlarda belgeleniyor.
  roma imğaratorluğu ve orta çağ'da ispanya, köpekleri savaşlarda sıkça kullanıyor.

  1 dünya savaşı'nda başta fransa olmak üzere almanlar; daha çok ulak ve taşıyıcı olarak köpekleri kullanıyor. bunda en önemli nedenlerden biri köpeklerin keskin nişancılar için zor hedefler olması.
  ingilizler bu tip köpek eğitimleri için iskoçya'da özel eğitim merkezleri açıyor.
  dünya savaşı'nda kayıtlara göre almanlar 20.000, fransızlar 30.000'den fazla köpeği cephede kullanıyor.

  1924'e kadar kadar genel olarak lojistik destek için kullanılan köpekler, sovyetler tarafından ilk kez silah olarak kullanılma fikriyle sirk eğitmenleri ve avcılar tarafından oluşturulan merkezlerde eğitilmeye başlanıyor. 1935'te resmi olarak sovyet ordusu'na bağlı bir birlik haline gelen bu anti tank köpekleri, 1938'de kızıl meydanda halka gösteriliyor.

  köpeklerin üzerine yerleştirilen iki cepli çantalara, her biri 6 kg'lık patlayıcılar yerleştiriliyor ve tankın yakınında bu patlayıcı infilak ettiriliyor. eğitimler için geçen süre ve kaynak düşünüldüğünde (köpek eğitimleri 6 hafta), başta köpeklerin patlayıcıları tanka olabildiğince yakın ve güvenli bir noktaya bırakıp geri gelmeleri düşünülüyor fakat uygulamada bu aynı başarıyı sağlamıyor. kimi köpekler sahiplerine doğru geri koşuyor ya da nazi tankları yerine daha tanıdık olan rus tanklarına doğru manevra yapıyor.

  bu istisnalar hariç anti-tank köpekleri cephede sovyetler'e büyük zaferler de kazandırıyor. kursk savaşı'nda 16 köpek, 12 tankı kullanılmaz hale getiriyor.

  nazi'ler bir dönem sovyetler'in köpekleri cephede kullanmalarınıi ruslar savaş meydanlarına erkekleri yerine köpeklerini yolluyor diye propaganda malzemesi olarak da kullanıyor.

  2. dünya savaşı'nda amerika'da köpekleri orduda görevlendirmeye başlıyor. fakat onlar ruslar gibi silah olarak değil daha çok posta görevleri ve bomba imha gibi alanlarda kullanıyorlar. amerikan ordusu halen 10.000'den fazla köpeği resmi olarak bünyesinde barındırıyor.

  bugün bakınca belki canice gelebilir ama bir belgesel altına yapılan şu yorumu okuduğunuzda, geri dönülemez noktada verilmesi gereken kararın hangisi olması gerektiğini düşünmeden edemiyorsunuz.

  ''would you rather send your son or your dog, say whatever, you know the answer?''