şükela:  tümü | bugün
  • ağırlıklı olarak hastane, muayenehane ve sanayi tipi mutfaklarda, anlık olarak el hijyeni sağlama amacı ile kullanılan bir ürünken, domuz gribi lobisinin katkıları ile halka inmiştir son dönemde.
    içeriğinin büyük yüzdesi alkoldür. alkole ek olarak benzalkonyum klorür (bkz: zefiran) ve triklosan gibi maddelerin ilavesi ile antibakteriyel sıfatı kuvvetlendirilir.
    piyasada (halk arasında) en bilinen markası pürel'dir. yine domuz gribinden sonra, yeni birçok marka piyasaya girmiştir ve herbiri deli gibi satmaktadır.
    bazı firmalar 2 ml'lik tek kullanımlık paketli ürünler ile piyasanın geleceğine oynamaktadırlar.
  • itü'de her fakülte girişinde makinesi bulunan dezenfektan.
  • ellerimi iyice yıkadıktan sonra kullandığım jel. nemlendirici özelliği olanlar da var...
  • benim gibi insanların ellerini daha çok kirletmiş hissi veren sıvı. tamam mikropları öldürüyor da temiz hissetmiyorum ki bununla! ne yapıp ne edip elimi yıkamalıyım ben.
  • domuz gribi furyası geçende, stokları esnafın götünde patlamıştır.
  • bugün, kendisi hakkında "ne bu ya, vıcık vıcık?! elim yapış yapış oluyor sürünce, diğer türlü daha temiz hissediyorum kendimi." diyen bir kız gördüğüm temizlik maddesi.

belki alakalıdır:

(bkz: keşke yalnız bunun için sevseydim seni)
    (bkz: o derece)
  • yapış yapış bir his verir.
  • içeriğinde neler var bilmiyorum ama şahsıma tıbbi olanlarının bile alerji yaptığı gözlemlenmiştir *. dikkatli kullanmak lazım alerjenik ciltlere tatbik edildiğinde haşlanmışçasına pembeleştirebiliyor.
  • bi boka yaramaz...
  • bazı markalar reklamlarında bakterilerin %99.9 unu öldürdüğünü iddia eder. iyi de o 0.1 lik bakteri bence en önemli bakteridir.