şükela:  tümü | bugün
  • bazen vücudda farklı ve daha ciddi komplikasyonlar çıkarabilen eylem,
    mesela verilen örneği düşünürsek, uzun süre iltihaplı kalan bademcikler eklem romatizması veya böbrek iltihabı şeklinde ilerleyebilmekte.
    kısacası elbette her şeye antibiyotik içmemek gerek ama gerektiği takdirde de sakınmadan kullanmak en akıllıca olanı.
  • takdir ettiğim davranıştır. zira antibiyotik kullanmak kısa vadede işe yarar gibi gözükse de, uzun vadede insanın bağışıklık sisteminin içine etmektedir. sonra insan kendini alerjiyle sınav verirken, hava 21 derecede üşürken, yaz kış klima kavgası yaparken bulabilir. bknz: ben

bir süre ingiltere'de yaşayan ablam, yeğenim hasta olunca dr.a gitmiş. antibiyotik beklerken, adam hiçbir şey vermeden göndermiş. nice çocuklar varmış hastalıktan kırılan, kimseye antibiyotik yazmıyormuş dr.lar. ateşi 40 derece olup da düşmeyen olursa ancak... sonra biz montla gezerken, elin ingiliz turisti parmak arası terliğiyle fink atıyor ortalarda.

dr.a görünmekte her zaman fayda var ama ilaçsız atlatmak, hasta olmadan önlemini almak, bağışıklık sistemini güçlendirmek en doğrusu.

edit: imla
  • bazı bademcik iltihaplanmalarında en fazla 3 gün dayanabildiğim eylemdir. boğaz kıpkırmızı olunca en yakın eczaneye gidilir antibiyotikler alınır.
  • (bkz: propolis)
  • (bkz: sarımsak)
  • her zaman yaptığım iş. ağrı kesici, bitki çayları ki çoğunlukla ıhlamur benim yakalandığım hastalıkları yenmek için hep yeterli olmuştur. doktora bile gitmem, öküz bağışıklığı nedir bilmem ama bir zat ı muhterem ondan bende olduğunu iddia etmektedir.

zaten eskiden ilaç mi vardı, antibiyotik mi vardı?
  • viral hastalıklarda normal olan durumdur.
  • grip için mümkün olan.

malzemeler: yarım kilo zencefil, iki adet iri elma, bir poşet karanfil, 8 adet orta boy limon.

hazırlanış: zencefil, elma, limon güzelce yıkanır. bir lokma büyüklüğünde kabukları soyulmadan bıçakla kesilir. tencereye konulur. bir poşet karanfil tencereye dökülür. üzerine soğuk içme suyu eklenir. orta seviyede ateşte kaynamaya bırakılır. tencere fokurdadığında ocağın altı kapatılır. haşlanan malzemeler tencerenin içinde kalır. elde edilen sıvı, aşırı sıcak olmamak kaydıyla tüketilir. zencefil nedeniyle biraz kekremsi (siz ekşiçilerin bayıldığı bir tabir) tada sahip olan sıvıyı tatlandırmak bal ile mümkündür. bol bal ile büyük boy kahve kupasında, günde 3 öğün tüketilir. ayrıca bu karışım içilirken pekmez takviyesi de alın. güçleneceksiniz.

not: üç ebola, sekiz domuz gribi, altı ateşli titremeli grip atlatan bu yürek ilk defa kırılmıyor... ben unuttum desem de yeri hala dolmuyor.

uyarı: lütfen bir doktora danışmadan bu karışımı tüketmeyin. (götü de sağlama alalım)

şimdi ahmet maranki düşünsün.
  • genelleme yapmanin yanlis oldugu durumdur. zira antibiyotiklerin ecza biliminde bir devrim olmasinin yani sira, hadlerinden fazla recete edilmeleri nedeniyle ortaya cikabilecek* cok ciddi potansiyel sorunlar vardir (bkz: methicillin-resistant staphylococcus aureus). yerine gore kulanilmali efendim.