şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu sıralar tvlerde dönen oldukca faydali bir kamu spotudur lakin o tip ne oyle be. muptezel gibi antibiyotik arayan bir adam, diksiyonu, sıfatı çomar, "bana biraz mal lazım" seklinde kapi kapi geziyor. nefes nefese bir de ustelik. insana fenalik getiriyor herif resmen. ben o doktorun yerinde olsam 5 kutu verir 2 günde bitecek derdim. herife bak ya is arkadasi da bildigin beyaz yakalılardan. kesin torpilli yavşak.

  aha
 • siz kullanmasanız da yediğiniz hayvanlar çatır çatır kullanıyor. otçul olayım derseniz meyvenin sebzenin tohumun hali içler acısı. yemeden yaşayın artık nasıl olacaksa? haa bir de soluduğunuz hava var zira ülkede orman yok, fabrikalar oteller atıklar vs, içtiğiniz su pet şişe olsun, cam şişe olsun, arıtma olsun hiç farketmez rezalet. sonra vay efendim biz neden kanseriz vay efendim biz niye öldük? yaşamamız mucize çünkü ezik, kıymet bilmez, partizan bir milletiz.
 • önce yerli antibiyotik üretimini bitirdiler-devlet antibiyotik üretir mi diyerek. yamulmuyorsam bütün antibiyotikler yurt dışından geliyor şu an, biz de cari açığı antibiyotik almayarak kapatıcaz tabi.

  resmen halkın sağlığını hiçe sayıyorlar.
 • acil serviste çalışan bir hekim olarak kamu spotu tadında naçizane tavsiyelerim olacak. 1. ve 7. maddeler antibiyotik kullanımı ile ilgili değil ama yeri gelmişken belirtmek istedim.

  1. kendinizi kırgın, halsiz, hasta hissedince rica ederim direkt olarak acil servise gitmeyin. aile hekimize başvurun (aile hekiminiz yoksa hemen en yakın aile sağlık merkezine gidip bir tane edinin). eğer "gece saat 10, bu saatte aile hekimimi bulamam" diye düşünüyorsanız sabahı bekleyin. sabah olunca aile hekimize gidin. acile gidince durumu gerçekten acil olan hastaların sağlık hizmetine ulaşımını geciktirip onlara büyük zarar veriyorsunuz. kalp krizi geçiren hastalar bile 2-3 saat sıra bekliyor bu yüzden. lütfen.

  2. evde bulunan antibiyotiği sakın direkt olarak kullanmayın. önce aile hekiminize başvurun, o gerekli görürse yazacaktır.

  3. size antibiyotik yazılmazsa doktorun üstüne gitmeyin. kimse sizin kötülüğünüzü istemiyor. sanki hekimler hastalar zarar görsün diye onlara antibiyotik vermiyor..

  4. mikropların çok çeşidi var ama en sık rastlanan iki tiptir - virüs ve bakteri. üst solunum yolu ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının %90'ı virüsler sebebiyle oluyor (burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik, öksürük..). kalan %10 ise bakteri sebebiyle oluyor. antibiyotikler virüslere hiçbir şekilde etki etmiyor, sadece bakterilere etki ediyor.

  5. virüsleri tedavi etmenin yolu uyku, dinlenme, iyi beslenme ve vücudu güçlü tutmak. kendiliğinden geçiyor zaten. siz antibiyotik kullanıp iyileştim zannediyorsunuz ama zaten iyileşecektiniz.

  6. antibiyotiklerin milyon tane yan etkisi var. şahsen boş yere hiç kullanmamaya çalışıyorum, yaklaşık 6-7 senedir de kullanmadım. kendime olsa yazmayacağım bir antibiyotik reçetesini size de yazmıyorum haliyle. (kullanmam gerekse idi kullanırdım, demek istediğim o değil..)

  7. bu arada yine alakasız ama serum bildiğiniz sudan başka bir şey değil. lütfen acillere serum alma amacıyla gelip hekimlere "hastayım bana bi serum verin" diye ısrar etmeyin. onun yerine 2 şişe su için tamamen aynı şey.

  sağlıklı ve mutlu günlerle.. :)
 • "halkın sağlığını hiçe sayıyorlar" ve "siz kullanmasanız da yediğiniz hayvanlar çatır çatır kullanıyor" diye iki cümle var bu başlıkta. yıl olmuş 2018, böyle entry'ler yazılıyor. sorsanız millete cahil der bu arkadaşlar.

  1. antibiyotik kullanımını engelleyerek halkın sağlığı hiç sayılmıyor, tam tersi doğru önlem alınıyor. ingilizceniz varsa "superbug" kelimesini bi' araştırın gözünüzü seveyim.
  2. olm hayvanın yediği antibiyotik sana mı geçiyor sanıyorsun, yediğin tavuğun içinden reçeteli antibiyotik mi çıkıyor? bu nasıl bir mantıktır???

  bilinç kazanmak için önünüze konan bilgiyi ayet kabul edip bilmiş bilmiş konuşmak değil, araştırmak ve hatta araştırmalarda da güncel kalmak gerekiyor. bakın mesela her videonun açıklama kısmına eşşek gibi kaynak listeleri koyan scishow gibi güzel, güzide bir youtube kanalı var, onu takip edin:

  https://www.youtube.com/user/scishow
 • annesine antibiyotik yazmadı diye doktor bıçaklayan aşiretçileri üzen spot.
 • bir adet çomar ve bunun dışında herkes modern , mesela hiç başörtülü , çember sakallı yok. mesaj kime acaba
 • ha öldü ha ölecek olan adamı ordan oraya, ordan oraya dolaştıran şerefsizlerin olduğu film.
 • suçu vatandaşta gören klasik devlet anlayışının bir tezahürü. eczaneye gitsen antibiyotik vermiyor, doktora sorsan antibiyotik yazmıyorsa sorun nerede o zaman? çok pardon ama el altından antibiyotik satan eczacı, çoluk çocuğu tatile gönderecem diye ota boka antibiyotik yazan doktorda olmasın sorun? neden üç kuruş kazanmak için reçetesiz antibiyotik satan şerefsiz tipli bir eczacı ya da ilaç şirketi temsilcisinden hediye almak üzereyken gelen hastasına 1000mg'lık bağırsak sikici bir antibiyotik yazan çakal doktorun olduğu bir kamu spotu reklamı yok?

  geçiniz bunları, vatandaşa kullanma demekle çözülmüyor bu işler.
 • antibiyotiğe kafayı taktı adamlar... halbuki sağlık sektöründe o kadar çözülmesi gereken sorun var ki...