şükela:  tümü | bugün
  • antibiyotiklerden başlayarak ağrı kesiciler, antihipertansifler vs. vs. diye gidecek serinin ilk halksıdır. sözde akılcı ilaç kullanımı nedeniyle gündeme gelmiştir. 7 yaşında çocuğa öksürük için 3. kuşak sefalosporin yazılması yasaldır, reçetesiz ilacı almak yasaktır. yani diyor ki; özele domalın, devlet hastanesine domalın, aile hekimine domalın, kime domalırsanız domalın.

ha bu arada peşin peşin söyleyeyim gece nöbetçi eczaneden de alamıyorsunuz. sonra tatava yapmayın buraya gelip. muhatabınız sağlık müdürlükleri.
  • an itibari ile sağlık müdürlüğü elemanları tek tek eczaneleri dolaşarak reçetesiz antibiyotik ve antidepresan satmayacağım diye imza alıyor. başlık kalabalık değilken bu da burada dursun da... bu arada evet göz ve kulak damlaları da dahil. ne demiştik? gentagut damla 2,40tl, özel hastaneye domalmak paha biçilemez. ayrıca sağlık müdürlüğü elemanları hayatlarında ilk defa bu kadar erken uyanmıştır diye tahmin ediyorum, yani durum ciddi.

edit: şehir eskişehir. bir kaç gün öncesinden denizli ve hatay'da da yapıldığını söyleyen eczacılar var.
  • dün oğluma doktoru tarafından verilecek olan antibiyotiğin evde de olduğu için yazmamasını istediğim, eve gelince de skt sinin geçmiş olduğunu gördüğümde bir koşu eczaneye gittiğimde öğrendiğim saçma uygulama. akşama kadar çektiğim binbir rezillikten sonra ilaca kavuştum. hala milli serveti düşündüğüm için aklıma s.çayım.
  • soğuk algınlığına, gribe antibiyotik yazan doktorlar olduğu sürece bir işe yaramayacak uygulama.
    edit: sanırım doktorlarla ilgili düzenlemeler de varmış eğer doktorlar da düzgün denetlenirse iyi bir gelişme.
  • kırk yılın başında doğru yapılan uygulamalardan bir tanesidir. ota boka antibiyotik kullanıp bağışıklık sisteminde antibiyotik direnci oluşmasına neden olunca gerçekten işe yarayacağı zaman antibiyotiklerin bi sike yaramaması durumunun önüne geçilir belki.
  • tekrar etmekte fayda var, kimse antibiyotik rezistansı konusunda ne kadar taş devri bir ülke olduğumuzu inkar etmiyor. firmanın cüzdanı, hekimin kalemi kontrol edilmediği sürece tek faydası muayene ücreti vasıtasıyla bütçeye olur. direncin ne kadarının elden satılan antibiyotiklere ne kadarının hekim reçetesine bağlı olduğu araştırılmadan buna girişmek de bunu savunmak da en hafif tabirle mallıktır.

şu anda augmentin 1gr/10tb fiyatı :9:44tl bu reçetesiz satış fiyatı.

devlet hastanesine yazdırrsanız(aile hekimliği çalışma saati dışı varsayarak): 8tl muayene ve reçete katkı, 2,16tl katılım payı, 1,32tl fiyat farkı ödeyeceksiniz. yani toplam 11,48tl.

siz 11,48 tl öderken devletin ilaç için ödediği tutar: 6,62tl

kısaca zararınız 2tl. hastaneye gidiş geliş süresi ve yol masrafı yok daha.

bir de özel hastane için hesaplayayım mı?

ha son olarak antibiyotiği aldınız ama doktor yazdı diye rezistans gelişmeyecek değil tabi ki.

siz hakikatten akepenin sağlık bakanlığının halk sağlığı için bir şeyler yaptığını düşünedurun.

editlemelere doyamadım editi: uygulama ağrı kesicilerde de(ve diğer ilaçlarda da tabi) başladığında savunucularıyla tekrar görüşmek isteriz.

tekrar edit: arkadaşlar şu ücret muhabbeti eksenine girmeden önce yukarıda yazılanları da okursanız insan gibi iletişim kurabiliriz. ya da ben kendimi hiç yormayayım siz pompacınızla mutluluk pozu vermeye devam edin. başka edit olmaması adına akepenin hastaya, doktora, eczacıya faydası olan tek bir düzenlemesini gösterin, ulan kafa kol ilişkisi olmayan bir kişiye faydasını söyleyin be. girmiyorum bu başlığa daha da, hala direnç direnç diye tutturmuş gidiyorsunuz. okuyup fikir edinen olursa ne ala yoksa muhteşem sağlık sisteminiz ve etik sıçan doktorlarınızla hayırlı günler diliyorum.
  • her ilacın reçeteye bağlanması durumuna karşıyım. kullanımında olumsuz sonuç beklenmeyen ilaçları vatandaş hekime başvurmadan alabilmelidir. mide koruyucular, ağrı kesiciler, birçok krem/merhem/pomad vs. bu durum sağlık kuruluşuna başvuran hasta sayısını da önemli oranda azaltır.

ancak antibiyotik konusu çok farklı. kendi kendine tanı koyup antibiyotik içmesi gerektiğini düşünen insan sayımız sanılanın çok üzerinde. bunun önüne geç de olsa geçiliyor olması sevindiricidir.

doktorlar gripte, nezlede antibiyotik yazılmaması gerektiğini iyi bilirler. bazen başının etini yiyen hastaya laf anlatmak, ilacı reçete etmekten çok daha zor olduğundan lanet olsun deyip yazabiliyorlar.*

(bkz: #40641641)
  • tüm avrupada yıllardır olan uygulamadır. türkiyede uygulamaya geçilmesinde çok geç kalındı.
  • destekledigim uygulama, aslinda cok gec bile kalindi.
  • eczacılığı bakkallık sanan eczacılara dert olmuş uygulama.