*

şükela:  tümü | bugün
  • bir şey olmasın ki suyu çıkartılmasın diyerek başlamak istediğim konu. kime sorsam antidepresan kullanıyor. çoğu kullanan da doktor onaysız. hatta doktora bile gitmeyip, kendisine psikolojik rahatsızlık teşhisi koyup, üstüne kendisine ilaç yazanlar var. iş o kadar çığrından çıktı ki insanlar cebinde gezdiriyor, doktoru yazmasa bile bir şekilde ediniyor. psikolojik bir sıkıntısı olmasa bile herkes kullandığı için psikolojik sorunlara özenip ben niye geri kalıyorum kullanımı bu.

aslında bu düşünce başlı başına psikolojik bir sorun.
  • ağır geri zekalıyım cümlesini fiile dökmektir.

her insanın ufak tefek sorunları vardır. insan kendisini dinleyip bunları çözemiyorsa zaten vardır bir sıkıntı. o zaman gidersin doktora ilaç verirse kullanırsın. ama bununla övünmek nedir? ciddi ciddi övünen var yahu. ben bipolarım diye gezen bir nesil geliyor farkında mısınız? bunu başarı gibi görüyorlar.
  • hemfikir olduğum konu ancak farklı yollardan.

antidepresan kullanımını bir sebep değil sonuç olarak görüyorum. herkes kullandığı için değil " trend moda cemiyetleri"nin ifsad etme, manipüle etmesinin meyvesidir bu kullanım sıklığının artışı.

yoksa eskiden de sorunlarımız yok muydu? elbette vardı. bilinç, doktorla istişare ve sair imkanlar belki eskisinden çok daha arttı ama ilk seçenek hemen doktor hemen trend dayatmaları olmamalı.

insan önce kendiyle bir hemhal olmalı. bakalım ne haldeyiz? bakalım ne yapabiliriz? bir hastanın ilk doktoru kendisidir.
  • popüler kültür olsun diye akıl sağlığınızdan olmayın. bir sürü yan etkisi var bunların.
  • haklı önerme. yakında instagramda antidepresaninin fotosunu paylaşan olursa hiç şaşırmayın.
  • sorun çözmenin ne demek olduğunu bilmeyen bir neslin yetişiyor olması bu durumu kanıtlıyor ve devamını da sağlıyor . çözmeye yeltenmeyen, savaşmayı bilmeyen ,kişilik özelliklerini burçlara bağlayan, olursa şans olmazsa kader diyen neredeyse fallardan medet uman bir nesil .
  • alırsın plasebo hapları ortamlarda ben antidepresan kullanıyorum dersin kim bilecek.

bunu yapan kişinin artık antidepresanlık işi kalmamıştır. zira ortada bir beyin ve zeka görünmemekte.
  • hastanelerde psikologlardan önce psikiyatriste yönlendirilen kişilere en ufak sorun için bile ilaç yazılarak alan memnun- satan memnun ilişkisinden doğan sonuç. türkiye’de antidepresan kullanımının son yıllarda astronomik bir şekilde katlanarak arttığı bir gerçek. peki buna gerçekten gerek var mı?
    artık ilaç firmalarının çaktırmadan yönettiği sağlık piyasasında, fazla tezcanlı olan ve kısa sürede yorulmadan çözüme ulaşmaya pek hevesli olan insanlarımızın da o piyasanın aç gözlülüğüne yağ sürmesiyle giderek ilaçlara bağımlı, uyuşuk ve ruh hastası bir toplum olduk. tabii buradan kesinlikle ilaç kullanmayın gibi bir şey söylediğim anlaşılmasın bazı psikopatolojilerde ilaç kullanımı mecburidir ama psikiyatrların çoğu psikoterapi yapmayı bilmediğinden neredeyse gelen hastanın giyim tarzına bakarak ilaç yazacak duruma gelmişler.
    tabi bu durumda da zamanla bazı değişimler oldu. örneğin önceden hastaların da ilaç kullanmak konusunda istekli olduklarını görüyordum, hemen ertesi gün iyileşmeye başlayacaklarmış gibi bir umutla, ama şimdilerde artık insanlar biraz daha bilinçlenmeye başladı ve ilaç kullanımının kesin çözüm sağlamadığını, çoğunlukla semptomları giderdiğini ve bırakıldığında patolojik durumun nüksettiğini yaşayarak öğrendiler ve artık psikoterapi alarak durumun üstesinden gelmeyi yeğliyorlar.
    tabi bir de şunu bilmek lazım; herkes psikolojik bunalımlara girebilir, sorunlar yaşayabilir çünkü her şeyden önce yaşadığımız toplum ve ülke buna zemin hazırlamak için çok uygun. lakin bazı şeylerin üstesinden gelebilecek güçte olduğumuzu unutmamakta fayda var. yaşanmakta olan zorluğun sadece bir süreç olduğunu, her şey gibi geçici olduğunu hatta belki kendimizi daha iyi tanıyabilmek ve sınırlarımızı görebilmek için bir fırsat olabileceğini düşünmek lazım.
  • dayak yemek uğruna katıldığım önerme. mutluluğu ve iç huzuru 40 liraya afedersiniz bok alırsınız. tek ilaç var o da: (bkz: zaman)

edit: çatı uyuşmazlığı