şükela:  tümü | bugün
  • sancılı bi surectir. sancılar belirsiz aralıklarla noluyo mına koyum tepkisi verdirecek sekilde gelir. derin nefes almalı dusuncelere dalmalıdır. antidepresan sozgelimi 1 haftadır kullanılmıyo. dusun gecen haftadan fark nedir? ortam aynı ortam. sıkıcıysa aynı sıkıcı zevkliyse aynı zevkli. gecen hafta napıyodun tv net chat yat ye ic bu hafta napıyosun yat arada bir olmeyecek kadar ye ic. sebep; sıkıntı. neden yok. insanın felegini sasırtır bir sure
    ulan hersey aynı ben niye gecen hafta boyle sıkıntılı degildim daha bi mutluydum daha bi rahattım da bu hafta bok gibiyim?
    e ilactan
    e ilactan oldugunu biliyoz ikimiz de
    ikimiz de yok olm monolog
    her ne boksa ilactan da bilmeme ragmen, ilactan gecen hafta daha iyiydim de simdi boyleyim, niye rahat degilim.
    burdan sunu cıkarıyoruz vucut yani et kemik beyin seni mutlu veya mutsuz yapıyor. yani bilsen de mutlulugun da suniydi gecen hafta su anda mutsuz olman icin de bi neden yok, rahat edemiyosun. insanı ikiye boluyor sanki bu meret, mantıklı dusunme gucu ayrılıyor uzaktan uzaktan bakıyor bok gibisin olm bu ne hal diyor vucuda ama vucut dinlemiyor e beyin de napsın garibim hapis vucuda.
    canımı sıkan amına koyum beynimi de ele gecirdin beni kafana gore mutsuz mutlu ediyosun da ben nerde kaldı. e tıp ilerledi. estetik ameliyat cirkin misin guzellestiriyo, gozluklu musun lazer, boyun mu kısa ona bile cozum var. mutsuz musun?? e iki gram hormon veririz o da tamam. e ne kaldı karısmadıgın diyorum. seri uretime surda bi kac sene kaldı. tamam tıp gelisiyor herseye cozum buluyor ama her cozumu de uygulamasın bu kadar girmesin ruha. botox da zaten cıktı. antidepresan bakkala inecek yakında herkes birbirinin aynı mı olacak. bilmiyorum ama depresyon hatta tırnak icinde depresyon, sorunlar, bunlardan kurtulmak icin ilaca degmiyor. mutsuz ama bilncli bi sen sanki mutlu bi kimliksizden daha iyi.
    bırakanlara onerim (tabi ki doktor kontrolunde demesem icim rahat etmez) pes etmesinler ilk haftalardaki sıkıntılar yuzunden. gececek, umarım.
  • adamın moralini bozar...
  • sabır ve güç gerektiren eylem. ancak başarılabilir, başarılmalıdır.
    ilk başta uyku problemleri, iştahsızlık, mide bulantısı ve denge kaybı görülebilir. zamanla geçecektir. vücudunuzla biraz inatlaşmaya girmekte fayda var. fikrimce en zorlayacak olanı uykudur. uyku konusunda vücudunuzla inatlaşabileceğiniz bir dönemde bırakmayı deneyin. tatil gibi mesela.
    bir de kendinizi vücudunuzla savaşta olduğunuz ve ona galip geleceğiniz fikriyle motive etmeyi deneyin. onu zorla besleyin, zorla uyutun. ve mutlaka ve mutlaka birilerinden destek alın. sevgiye ihtiyacınız var kimyasallara diil. herkes gibi. diil mi ya?
    ama yalnızsanız da inadınıza sığının. bir süre atlattıktan sonra oyalanacak bir şeyler bulun. sonra böyle üstünden 4-5 sene geçtikten sonra ahkam kesebilirsiniz bile belki...
    büyük bir adımdır bu. her şeyi, herkesi bırakabilirsiniz.
  • zor bir süreçtir. sabırlı olmayı bilmek gerekir. doz yavaş yavaş azaltıldığından uzun sürebilir. tamamen kesildiğinde birkaç gün evden çıkmayıp bol bol su içerek, alkol ve sigarayı da bir süreliğine de olsa keserek daha kolay atlatılabilir.
  • çok zordur, ama başarılabilir. ilacı birden kesilmeden, dozunu azaltarak bırakmak, en iyi çözümdür. akabinde alkole ve/veya sigaraya sarmak doğaldır, ancak onu da iyi ayarlamanız gerekir. ilaç kutusunu uzaktan uzağa kesmeyi bıraktığınız gün, antidepresandan tamamen kurtulduğunuz gündür. (bkz: hadi inşallah)
  • antidepresan öncesi günlerinizi arattırır..
  • doktor kontrolünde yapılması gerekir. ben artık süperim diye kafanıza göre bırakırsanız babalara gelebilirsiniz. bu bir kaç şekilde olabilir.
    1)tedrici (yavaş yavaş) bırakmazsanız bazı antidepresanlar geri çekilme sendromu yaşatır. örneğin efexor 2 gün almayı unutursanız sizi babalara getirebilir, ancak cipralex bıraktıktan 10 gün sonra babalara getirmeye başlar. feci baş dönmeleri gibi. elbette bu kişiden kişiye değişir.

bu durumlarda doktorlar vücutta uzun süre kalan antidepresanları ikame etmeyi tercih edebilirler. cipralexi bırakıp yoksunluk ve geri çekilme olnasın diye bir süre prozac ile devam etmek gibi.

2)ben artık süperim demenizin sebebi zaten antidepresanın etkisiyle olabilir. bu durumda yoksunluk olmasa da bırakınca bir süre sonra (misal bir ay) depresyon nüksedebilir. ota boka ağlayan, iş güç yapmak istemeyen birisi haline gelebilirsiniz tekrar.

bu sebeplerle doktorunuzun kontrolünde o ne derse onu yaparak bırakmak en iyi çözümdür, zaten bırakıp bırakmamanız gerektiğine de siz değil o kadar verir. (bkz: uyarı göte gelmeyin)
  • ilaca başladıktan 2 ay sonra falan "tamam lan iyiyim ben süperim" şeklinde çok yanlış bir düşünce ile yapılmamalıdır. herkesin durumunda farklılık göstermekle beraber antidepresanlar en az 6 ay kullanıldığı zaman istenen sonucu vermektedir. başladıktan kısa süre sonra kendinizi iyi hissetmeniz yanıltıcı bir durumdur.
    doktorunuz size tamam artık bırakabilirsin diyene kadar ilaca devam etmek gerekir. ayrıca başlarken günlük dozu nasıl yavaş yavaş arttırdıysanız bırakırken de tam tersi şekilde doz azaltılarak bırakılır bunlar. aniden kesmek psikolojik etkilerinin yanı sıra hiç yaşamak istemeyeceğiniz fiziksel yan etkiler oluşturur.
    antidepresan kullanan herkes bırakmaktan korkar ama zamanı geldiğinde bırakmak gereklidir ama doğru şekilde bırakmak.
  • (bkz: garden state)