şükela:  tümü | bugün
  • oncelikle belirteyim evet ben antidepresan kullaniyorum ve beynimde salgilanmayan bir kimyasal nedeniyle ortalikta depresyon hirkasi kivamli takilmiyorum.
    bu antidepresanlar -ozellikle de gece yatmadan hemen once alanlar icin- gunduzleyin ust bilince takir takir yuklenip , uykuda insana dunyasini sasirtir. dunya sasirtan her ruyaya antidepresan ruyasi denmez ancak sulu mulu , pek hasar alarmi veren ruyalardir bunlar , x kmden tanirsiniz.
    hemen dun geceki ruyamdan bir kesit sunmak isterim merak edene ki orneksiz kalmasin ortamlar- gunler haftalar oncesinden ogrenmisiz ki dunyanin sonu geliyor. birkac gun oncesinden basliyor ruya ve ben kendimi rezil kadikoy barlarindan birinden keskelalaka insanlarin arasinda buluyorum. defalarca ayni yere giriyorum cikiyorum ve dunyanin yokolmasina -ki nasil olacagini da bilmiyoruz- iki gun kalmiskene annem sevgilim diye getirdigim bi adami begenmiyor diye kavga ediyoruz. neticede dunyanin son gunu geliyor gece saat onikide bizi another brick in the wall part 2'nun klibindeymisizcesine siraya diziyorlar ve bir kapinin altindan gecince kafalarimiz ortadan ikiye bolunuyor ve yere dusuyor. kafasiz bicimde yurumeye devam ediyoruz. ben ruyamda bu sekilde oldum ve inanin ki hic korkmadim. hani olmeden once gelen huzur vardir ya iste o. buradan yaptigim cikarim da sudur ki conditionalolarak gelen herhangi bir olum bizi kacmaya uzulmeye degil to be or not to bede shakespeare'in sahip oldugu "bundan sonrasi iyi olsun issallah" umuduyla kabullenmeye goturuyor. iste mesela bir antidepresan ruyasi. burdan buyrun.
  • ruyasam modunda ruyalardir, aylarca cektiginiz psikolojik iskencenin sonucunun gunluk hayatta pek de gorulmedigi,laylaylom hallerde oldugunuz halde gece bunlarin bilinc altindan firlamasi sonucu gorulen ruyalardir bazen. tuhaf bir sekilde her gun gordugunuz ruyayi hatirlarsiniz ve ruyayi devam ettirmek istercesine de uyanamazsiniz kimi zaman. antidepresan kullanmayan kac kisi ruyasinda aylardir eski olan bir zamanlarin sevgili kisisinin ayni binada iki evinin oldugunu ve sizi kapali camlarin arkasindan izleyip geleceginizi tahmin ettigi icin ikincisine gittigini, sizin de ailecek o eve girip kaldiginizi, sizin onun yataginda yatip o kokuyu hissedince aman simdi kokumu alir da kizar diye nevresimleri fln degistirdigini gorur ki, bir de evde ozellikle biraktigi temizlikci ve esi vardir ki tam komedidir. kadincagiz sizin bu kacamaginiza yardim eder, tum igrenc ve de pis kokulu seyleri kucucuk makinaya doldurup yikamaya calisir ve o sinsi insan bunu hissedip pesinize sizi oldurmesi icin birilerini takar fln...vb seyleri gorur ki ruyasinda her gun. boyle daha ne ayrintilari olan tuhaf ruyalardir, arkasi yarin seklinde devam ederler ve insani yasamaktan biktirirlar kimi zaman.
    (bkz: rüyaşam)
    (bkz: arkasi yarin kusagi gibi ruya gormek)
  • üşenmesem, sabah uyanınca hatırladıklarımı bir kenara yazsam, klasörlesem, arşivlesem, farklı alt başlıklar içeren deli saçması bir roman çıkartabilirim ben bunların sayesinde.
    çok çok çok canlı ve çok çok çok detaylı olmasının dışında, böyle brezilya dizisi gibi bölüm bölüm görülebiliyor olması da ayrı bir olay...

rüyada düşüyorum mesela, kızım ağlamaya başlıyor gerçekte, kalkıp emzirip geri yatıyorum ve aha rüyaya kaldığım yerden devam edip düştüğüm yerden kalkıyorum.

depresyon güzel şey vesselam. millet diskoya bara gider de eğlenir, bizim gece hayatımız da anca böyle canlanır işte.
  • antidepresan değil metamfetamin kullanıyorum fakat daha uygun da başlık bulamadığım için buraya yazıyorum.

etkisi altındayken uyumayı başarırsanız gördüğünüz rüyalar o kadar karmaşık oluyor ki.

odanın duvarına bakarken aynı zamanda rüya görüyor.dışarıdan gelen sesleri duyabiliyor fakat anlamadığınız için dışarıdan duyduğunuz sesle ilgili bir şey hemen rüyanıza ekleniyor.genellikle nefes almak zorlaşıyor,üzerine yatmadığınız halde kolunuz vesaire uyaşabiliyor.

en garip kısmıda genellikle rüyanın kontrolü sizdeymiş gibi hissetmenize rağmen birbiri ardına gelen olaylar rasgele oluyor.bir an önce uyanmak vede uyumamak istiyorsunuz.uyanmaya çalışmak da ayrı bir mesele zaten.

rüyamda bowling oynarken bir yandan da yatakta yan dönmeye çalıştığımı hatırlıyorum.bu şekilde uyumaya çalışanlara 'kolay gelsin' diyorum.ben vazgeçtim uğraşmaktan.
  • rüyamı yazmak için başlık arıyordum ki bu başlığı buldum. sonra düşündüm, acaba prozac yüzündenmiydi rüyam. umarım değildir dedim kendime şu an.

rüyama dedem geldi. yıllardır davet ediyorum hem dedemi, hem anneannemi. dedem geldi sadece. ben rüyayla uyanıklık arasında mıydım diye düşünüp durdum şimdi. antidepresan rüyası mıydı? dedem gelmedi de zihnim mi oyun oynadı bana?

gelelim rüyama.

dedemin mezarlığı deniz kenarına taşınmış. yine ölü yani dedem. dile kolay çook uzun seneler olmuş öleli, canlı tasavvur edemedi zihnim herhalde. mezarlara baka baka ilerliyorum ben, bir yandan da bakir deniz, bakir doğa. sakin değil mi buralar diyorum içimden. şimdi istanbul'un göbeğinde, yol gürültüsüne nazır yatıyor ya iyi gelmiştir diye düşünüyorum. belki de benim zihnimin istanbul'dan kaçma eğilimindendir bu, bilemiyorum.

sonra dedemin mevcut mezar taşını görüyorum. taş ayrı yerde. dedemin mezarı açık. çukur. çukurun içinde yatıyor dedem. diyorum ki bunca seneden sonra kemik kalmıştır. ama o da ne? dedem en son hatırladığım şekilde yatıyor mezarın içinde. ölü mü canlı mı yeni mi öldü diye düşünürken oturuyor mezarın içinde. alla alla derken birden bu oturma eyleminin zihnimin bir oyunu olduğunu anlıyorum. kafamı sallayınca dedemi yatar görüyorum tekrar. o sırada biraz uyanır gibi oluyorum. dedeme teşekkür ediyorum ne şekilde olursa olsun rüyama geldiği için anneanneme de sitemkarım bir yandan, sen de geleydin ya diyorum ama onun mezarı bile görünmüyor. geri uyumaya, o vakte, o deniz kenarına gitmek istiyorum tekrar. huzurlu muydu değil miydi neden mezarı açıktı diye düşünüp durdum. dokunamadım sadece, o kaldı aklımda. eğilseydim, mezara inseydim sarılsaydım dedeme, sorumsuz günlerime götürseydi beni. anneanneme çok selam söyledim, iletmiştir herhalde.

dokunamadım.

bunca zamandan sonra mezarın içinde yatarken bile görmüş olsam geldi ya rüyama, biraz hasret giderdim ya, antidepresan rüyası olsun varsın. anneanneme selam söylemeyi unutma dede, beraber de gelin, gelecekseniz haber verin içeyim 2 prozac.
  • anlık psikolojimi iyi analiz eden rüyalar..

sözlükten tanıdığım bir yazarla meğersem ankara'daki apartmanımızda altlı üstlü oturuyormuşuz.. apartmanın önündeki alanda sözlük zirvesi düzenleniyor.. benim tanıdığım yazar ve sözlük celebritylerinden biri (ki kendisini tanımam ama rüyamda gördüm), ellerinde video sözlükçüleri çekiyorlar, şakalar komiklikler.. kuzenim orada çok sarhoş oluyor, arıyorum tanıdığm yazarın evinde çıkıyor, alıp kendi evine bırakıyoruz ama telefonunu yazarda unutuyor. ben de o kafayla gidip 2 dövme daha yaptırıyorum biri sol koluma, diğeri sol ayak bileğime, olta tutan bir akrep (zihnim ne oyunlar oynuyor bana). annem görmesin diye uzun kollu pijamalar giyiyorum. gece pencereyi açık bırakıp uyuyorum ve evi kahverengi kelebekler basıyor, çünkü onların hortladığı mevsimmiş.. ama binlerce.. ertesi gün telefonu yazardan almaya gidiorum, annesi karşılıyor beni çok seviniyor geldim diye.. yazarın odasına gidiyoruz, odasında küvet varmış meğersem lüks inşaat bu demekmiş.

rüyalarım ne demek istiyor yorumu:
    1) çok sözlüğe takılma sen, bahar geldi çık dolaş hava al az..
    2) yeni dövmeleri obsesyon* haline getirme
    3) lüks inşaat nedir öğrendin artık..
  • genellikle kör göze parmak rüyalardır.
    tezi yetiştirip yetiştiremeyeceğim korkusuyla içten içe aileye karşı mahcubiyet duyduğum şu günlerde evin salonunda altımda lazımlıkla oturduğum ve annemlerin karşısında utana utana def-i hacet eylediğim kabus ile pik yapmıştır.
    (bkz: sıçtık)
  • çocukluğuma döndüren rüyalar. bu yaşımda hiç muhatap olmadığım kuzenlerimi falan çocukken yolda kaybediyordum rüyamda. manidarlığını alkışlayın lütfen rüyamın....
  • yedi sezon süren rüyalardır.
  • benim için kabustur. her gece kesin görüyordum bu kasvetli, gergin ve korkunç şeylerden. bi keresinde binaların bir yerden başka bir yere bütün halinde fırlatıldığını görmüştüm. bir kaç gün çıkamadım etkisinden. bina fırlatmak ne amk?