*

şükela:  tümü | bugün
 • alkolik insanların böbreklerinin anasını ağlatan hormon.
 • bobreklerden suyun geri emilmesini saglayan ve hipofizin arka lobundan salgilanan hormon.
 • (bkz: adh)
 • vassopresin.. bobreklerden suyun geri emilmesini saglar..
 • yaptigi is sudur sevgili dostlar. bu arkadas salgilandiktan sonra hedef dokusuna yani distal nefrona gider. orada kortikal toplama kanallarindaki v2 reseptorune baglanir. (adh'in uc cesit reseptoru vardir. v1 v2 ve v3) bu baglanma camp olusumuna ve aquaporin 2 sentezine neden olur. bu aquaporinler olmazsa krotikal toplama kanallari suya gecrigen olmazlar. bu proteinler lumene bakan hucre membranina yerlesir ve su geri emilir. yani adh idrarin en son konsantrasyonunu belirler. hipovolemi durumlarinda salgisi pek bir artar.
 • alkolün ilk etkilerinden biridir bu hormonun baskılanması. ne olur baskılandığında? böbrekler su tutamaz olur ve tuvalete taşınmaya başlarız.
 • tuvalete gitme ihtiyacı hissettirmez, bilakis ne kadar çok adh o kadar az çiş.
 • vücudumuzdaki idrar miktarını ve aynı zamanda kanımızdaki su miktarını ayarlayan,hikmetinden sual olunmayan ve i$imizin çok du$tugu bir hormondur..
  ki$i,herhangi bir nedenden ötürü susuz kaldığı zaman adh hormonu salgılanır ve böbreklerin idrar üretmesini engeller..bu $ekilde kanda bulunması gereken asgari miktardaki su miktarı ve su-tuz dengesi korunmuş olur..
  bununla birlikte halk arasında idrar söktürücü olarak bilinen diuretik maddeler de adh hormonunun salgısına mani olurlar..ve bünyedeki mevcut denge bozulduğundan dolayı böbrekler gerekli emri adh hormonundan alamazlar bu yüzden idrar üretip üretmemekte kararsızlık ya$ayarak sonunda ne olur ne olmaz diyerek üretmeye karar verirler..
  idrar üretmek hususunda kararsızlık içerisinde kalan böbrekler idrar için,alınan diuretik sıvı "artı" kandaki suyu kullanırlar..bu durum vucudun kurumasına ve içilen diuretik maddeden daha fazla miktarda idrar çıkartılmasına sebep olur..bu sebepledir ki bira gibi diuretik bir sıvı alındığında içilenden daha fazla sıvı dışarı verilmektedir..yine bu sebepledir ki bir insan tek oturuşta 8-9 bardak su içememesine ragmen,8-9 adet bira içebilmektedir..
  alınan diuretik maddenin yüzünden salgısı duran adh hormonu,vücuttaki dengenin tekrar eski haline dönmesi ile beraber tekrar salgılanır..ve bu salgılanma ile beraber agızda bir kuruluk yada kalıcı olmayan bir açlık hissedilir..genellikle bira,rakı gibi alkol olarak degerlendirilebilecek diuretik maddeleri alanlar bu dengeyi tekrar eski haline döndürmek için sabah kalktıklarında bir kaç bardak yada bir surahi su içerler..
 • böbreklerin beyni demek istediğim, akıllı bir vücut hormonu..

  susuz kaldığımız zaman 'adh' (antidiüretik hormon) böbreklerimize sinyal gönderir. böbrekler de idrar üretimini durdurur. böylece su harcaması kesilerek kanımızdaki su miktarı korunur ve plazmadaki tuz miktarının yükselmesine mani olunur. yani 'adh'nin vücudumuzdaki su ve tuz miktarını dengeleyen, böyle de bir koruyucu işlevi var.

  idrar söktürücü dediğimiz bazı maddelerin de asıl yaptığı; `adh`'nin salgılanmasını engellemek.
  'adh'den sinyal gelmeyince böbrekler ne zaman idrar üretip ne zaman üretmeyeceklerine karar veremedikleri için üretmeye devam ediyorlar.

  böylece mevcut dengenin bozulduğunu bilmeden suyu dışarı atıyorlar, kişiyi tuvalete gitmeye mecbur bırakıyorlar ve vücudun kurumasına sebep oluyorlar.

  vücudumuzdaki bu hormonu en çok etkileyen maddelerin başında başta bira olmak üzere tüm alkollü içecekler ve kafein gelir. birayı bolca içince, içindeki alkol nedeni ile 'adh'den sinyal de gelmeyince böbrekler deli gibi çalışarak vücuttaki suyu idrar haline getirirler. tabii biranın sıvı kısmının da buna katkısı vardır, ama aynı sürede, aynı miktarda su içildiğinde bu kadar tuvalet ihtiyacı duyulmaz.

  yine kafein kahve ile birlikte yeterli miktarda alındığında 'adh' salgılanması durur ve yine beynini kaybeden zavallı böbrekler idrar üretmeye deli gibi devam ederler.

  demek ki neymiş; alkol almanın sonuçlarından birisi de hızlı su kaybından dolayı vücudun kurumasıymış...

  bunun doğal sonucu olarak vücutta susama oluşuyor.. hatta buna acıkma da ekleniyor... gecenin bir vakti deli gibi çorbacı ya da dönerci tostçu arıyorsun...

  yapma canım yapma arkadaşım.... içkiyi fazla kaçırıp, adh'yi etkisiz hale getirerek böbreklerini öksüz bırakma....
hesabın var mı? giriş yap