şükela:  tümü | bugün
  • güneyde bilinen adıyla sharpsburg muharebesi 17 eylül 1862 tarihinde sharpsburg, maryland yakınlarda meydana gelmiş amerikan iç savaşı'nın en önemli muharebelerinden birisidir. muharebe köleliğe izin vermesine rağmen birleşik devletler'e bağlı kalan maryland topraklarında, antietam çayı olarak bilinen akarsu çevresinde ve sharpsburg kasabasının etrafında yapılmıştır. muharebe amerika birleşik devletleri tarihinin en kanlı günü olmuştur. iki muharip tarafın toplam kayıpları 23,000 dolayında gerçekleşmiştir.

    birlik orduları tümgeneral'i george b. mcclellan, general robert e. lee komutasındaki konfederasyon ordusunu maryland'e kadar takip ederek saldırıya geçmiştir. bunun sonucunda lee'nin ordusu antietam çayı batısında ve sharpsburg kasabası kuzeyi ve doğusunda savunma pozisyonu almıştır. yaklaşık 12 saat aralıksız süren muharebe 17 eylül 1862 akşamı hiçbir taraf açık ve boyun eğdirici bir taktik üstünlüğe erişmeden sona ermiştir. 18 eylül 1862 günü her iki taraf ölü ve yaralılarla ilgilenmek amacıyla geçici ateşkes yapmış ve gün çatışmasız bitmiştir. general robert e. lee 18 eylül 1862 akşamında ordusunu çekerek virginia'ya geri dönmüştür. muharebe alanında kalmaya devam eden birleşik devletler ordusunun muharebeyi kazandığı kabul edilmektedir.

    kaynak
  • kuzeyli birlik askerlerinin güney'in komutanı general robert e. lee'nin savaş planlarını arazide bir sigara paketinin etrafına sarılı şekilde buldukları savaştır. içinde planların yazılı olduğu sigara paketi bir şekilde kuzey'in komutanı general mcclellan'a kadar gitmiş ve planı inceleyen mcclellan : " artık bu kadar bilgiyle de savaşı kazanamazsam bu işi bırakıp eve gitmem daha iyi olur" demiştir.