şükela:  tümü | bugün
 • cogu zaman feminizm'i yaygin yanlis anlayisa gore degerlendiren, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak isini, olusunu yapan kadin.
  benimsemedigi diger -izm'lere gosterdigi toleransi feminizmden esirger. feminizm kelimesini duydugunda yasadigi rahatsizligi ornegin ateizm, satanizm, kadirizm'i duydugunda hissetmez. bu anlamda sorumusuz ve saldirgan* oldugu soylenebilir. bunun altinda ise tanidigi ilk kadin(lar)in gucsuz/ezilmis/niteliksiz vs. olmasi yatiyor olabilir.
 • feminizmin kadınların üstün olduklarını iddia ettiğini sanan ya da bir kadın olarak hiçbir sıkıntı yaşamadığını düşünen bilgisiz kişidir.

  bu kadın feminizmin eşit haklar demek olduğunu anlamamıştır ya da kendisinin erkeklerle zaten eşit yaşadığını düşünüyordur. kendisine şu soruyu yöneltiyorum: erkekler diledikleri gibi sorun yaşamadan gece geç saatlerde birçok bölgede rahat rahat dolaşıyorlar ama sen gece evine dönerken bile tedirgin oluyorsun. toplum birçok adama istediğini yapma hakkını sunarken birçok yerde hala sana özel olan bekaretin konuşuluyor. çok iyi bir sürücü olsan bile birçok adam senin cinsiyetin yüzünden seni olası kaza olarak algılıyor. en turistik çarşılardan geçerken bile satıcıların sözlü tacizine maruz kalıyorsun. biriyle kendi isteğinle gecelik bir ilişki yaşarsan, toplum olayı iki taraflı algılıyamıyor, sana bir erkek tarafından kullanıldın diye damgayı basıyor. bunlar senin başına gelmiyor mu? bunlar en modern toplumlardaki kadınların bile başına geliyor..

  diyelimki bunlardan hiç sıkıntı çekmiyorsun, dünyada ataerkil toplumların altında ezilen milyonlarca kadın için feminist olmak zorundasın. afrika ülkelerinde sünnete maruz kalan kadınlar, ülkemizin doğusunda bile karşımıza çıkan çocuk gelin vakaları, kayıtlı ve kayıtsız yüzlerce tecavüz, tarlalarda çalıştırılan kız çocukları, seks işçiliğine sürüklenen binlerce kadın vb. sadece bazı örnekler.

  örneklendirmek için bu kadar uzağa gitmeye gerek bile yok. televizyonu açtığında kadınların kahkaha atmaması gerektiğini savunan biri karşına çıkıyorsa, sadece senin kararına bağlı olan kürtaja, doğum yöntemlerine, kaç çocuk yapacağına devlet karar veriyorsa zaten baskı altındasın.

  bu ülkede cinsiyetin bile bir tabu kelime olarak görülüyor ve kadın kelimesi kaldırılmaya çalışıyor(bkz: kadın yerine bayanı kullanan dil özürlü ataerkil): sadece kadınlar değil, eşitliği savunan herkes feminist olmak zorunda..
 • feminizmin eşit haklar demek olmadığını, post modern bir dünyada kadınların fazlaca yüceltildiği, erkeklerin sahip olup da kadınların sahip olmadığı bir kanun ya da hak olmadığını bilen biricik insandır.

  feminizmin kökü feminine'den gelir ve bu da "feminen", yani "kadınsı" demektir. bu yüzden feminizm, kadıncılık demektir. yani ben bir kadıncı değilim, insancıyım diyendir.

  sokakta kadının da erkek kadar yürüme hakkı var. ancak kadınların tecavüze uğrama olasılığı varmış. eh, erkeğin de var? hatta tecavüzü tacizi geç, cinayete uğrama şansı bile var. hani tek tük olaylar büyük yankı yapıyor ya, hiç düşündünüz mü neden sokakta yürürken ölen erkekler çok daha büyük sayılarda olmasına rağmen haklarında tek bir haber olmaz?

  anti feminist kadın, gerçek kadındır. kadınların ve erkeklerin eşit olmadığını, ancak bu eşitsizliğin "erkek egemen üstünlüğü" değil de toplumun bireye cinsel organ farklılığından dolayı yapıştırdığı etiket olduğunu bilir. erkeklerin de kadınlardan aşağı yanı vardır, kadınların da erkeklerden aşağı yanı vardır; tıpkı birinin diğerinden üstün yanları olduğu gibi.

  özetle; "feminizmi sikeyim; yaşasın eşitlikçilik!"

  bknz: [(bkz: egaliteryan) egaliteryan]
 • gelsin elinden öpeyim onu.
 • antifeminist değil de antifeminazi demek bence daha yerinde olur. buradaki sorun feminizm yanlış anlaşılmış olması. yanlış anlaşıldığı için de savunanlar bu yanlışın kurbanı olmuş durumda.

  bayan diyeceğim, at gibi karı diyeceğim, adam gibi adam diyeceğim. eeeh yeter be kelimelere ne çok takıldınız!

  sanırım sadece "anti" değilim.
 • kadınlığıyla barışık olmayan kadındır.