şükela:  tümü | bugün
 • baskentleri antigua->st john's , barbuda ->codrington. anguilla ile dominika arasındadırlar. antigua barbuda'ya göre daha büyüktür.
 • yüz ölçümü 442 kilometrekaredir. ilginçtir ki nüfusu hiç artmaz.
 • fransanın himayesinde olan adacıklardır

  edit : ingilizlerinmiş, kim yanlış istihbarat verdi bana ?
 • ingiliz milletler topluluğu'na bağlı bir ülke.
 • fenerbahçe'de oynayan, aynı zamanda türk milli takımı forması giyen colin kazım richards isimli fubolcunun, baba tarafından memleketi olan ülke.
 • ilk olarak yerli halkların m.ö. 2400 yıllarında yerleştikleri ve kristof kolomb'un 1493'teki ikinci seyahatinde çıkıp bugünkü adını verdiği ülkedir. sonraki yüzyıllarda ispanyol, fransız ve ingilizlerin arasında el değiştirmiştir. ingilizler 1667'de antigua'ya irlandalı katolik köleler getirerek burayı koloni yapmışlardır. kölelik sistemi 1834 ylında kaldırılmıştır. antigua ve barbuda 1981 yılında, kanada, iskoçya, ingiltere, avustralya, galler, yeni zelanda gibi ingiliz milletler topluluğu'na bağlı bir bağımsız ülke olmuştur.
 • neden iki ismi var bu ülkenin derseniz aslında üç olacakmış ama üçüncü adacık olan redonda ismi anılmaya layık bulunmayacak kadar ufak. bu adalardan oluşan devlet 443 km2 genişlikte yaklaşık 69.000 nüfuslu aslen ingilizce konuşulan bir yer. başkenti st. john’s yönetim biçimi monarşi. 1493 yılında kolomb tarafından bulunan ülke 1981 yılına kadar ingiltere himayesi altındaymış.
 • 200 müslümanın yaşadığı ülke. bu sayı nüfusun %0.3'üne tekabul ediyor. ülkenin nüfusu son sayımlara göre 67.448

  ülkede yaşayan bu az sayıda müslüman suriye ve lübnan kökenli arap.
 • karayipler, karayip denizi ve kuzey atlas okyanusu arasında bulunan ülke üç ada parçasından oluşan ada ülkesi. porto riko'nun güney doğusunda yer alır. yüzölçümü toplamı 442.6 km2'dir. ada ülkesinin toplam kıyı şeridi ise 153 km'dir. tropikal deniz iklimine sahip olan ada ülkesi arazi yapısı yönünden daha fazla yassı olan kireçtaşı ve mercan adaları, birkaç volkanik arazi bulundurur. deniz seviyesinden yüksekliği en alçak noktası karayip denizi ile eşit seviyede olup en yüksek noktası ise boggy doruğu 405 metredir. ülke arazisinin %18'i tarıma ugun olup ormanlık alanı ise ülkenin %11'ini oluşturmaktadır. ülkede temmuz ve ekim ayları arasında tropikal fırtınalar görülebilir.

  antigua adası 281 km2 yüzölçümüne sahiptir ve kıyıları oldukça girintili ve çıkıntılıdır. st. john's limanında deniz derindir. büyük kısmının rakımı oldukça alçak olan adanın batısında volkanik kayalıklar ve boggy zirvesi bulunur. antigua'da dağların ve ormanların bulunmayışı, adayı diğer leeward adaları'ndan ayırır. yılda 1000 mm yağış almasına rağmen adada akarsu ve yeteri miktarda doğal su kaynağı bulunmadığı için kuraklık görülür.

  barbuda adası (eski adı dulcina) antigua adası'nın 40 km kuzeyindedir. 161 km2 yüzölçümüne sahip ada, düz ve ağaçlıklı bir mercan adadır. kuzeydoğudaki obama dağı'nın (eski adı lindsay tepesi) yüksekliği 44 metredir. akarsuları olmayan ada antigua'dan daha az yağış alır. tek yerleşim bölgesi olan batıdaki codrington, bir lagün kıyısında yer alır. iklimi antigua'ya benzer.

  ada topluluğuna ait 1,25 km2 yüzölçümüne sahip redonda kayalığı antigua'nın 40 km güneybatısında yer alır ve yerleşim bulunmamaktadır.
 • tamamı halka açık 365 plajı bulunan ada.
hesabın var mı? giriş yap