• kapitalizm karsıtı dusunce
  • onsuz, emperyalizm karşıtlığının hedefini ıskalayacağı kavram.
  • olmadığı yerde, tek varoluş biçimi, sonu gelmeyen gosteri toplumudur.
  • günümüz koşullarında uygulanması oldukça zordur. ütopiktir.

sonuçta kapitalist firmalar sayesinde teknoloji bu kadar hızlı bir şekilde ilerliyebiliyor: uzay çalışmaları, yapay zeka, sağlık sektörü, internetten alışveriş, sürücüsüz araçlar vs. gelirin kapitalist ekonomilerde eşit olmayan bir şekilde dağıldığı doğru olsa da, ortalama bir kişi ve hatta yoksullar için mevcut ve uygun fiyatlı tüketim malları dizisinin neredeyse her yerde gözle görülebilir bir oranda artmıştır.

peki neden var bu kapitalizm düşmanlığı? bolluk içinde yoksunluk. evet, ekonomik büyüme, teknolojik yenilik, artan verimlilik ve tüketim mallarının aşağı yönlü yayılması var, ancak kapitalist ekonomik büyümeyle birlikte, kapitalizmin ilerlemesi ile geçim kaynaklarını kaybetmiş olanların çoğu için yoksunluk ortaya çıkıyor. kapitalizm bazıları için üretkenlikte büyük artışlar ve aşırı derecede zenginlik yaratıyor, ancak birçok kişi halâ hayat mücadelesi veriyor. kapitalizm, eşitsizliği arttırıcı bir makinenin yanı sıra bir büyüme makinesi. marksist sosyolog erik olin wright'a göre antikapitalizm, basitçe küresel kapitalizmin zarar ve adaletsizliklerine karşı ahlaki bir tutum olarak değil, daha büyük bir insan gelişmesi için alternatif oluşturmaya yönelik pratik bir tutum olarak mümkündür. kapitalizme karşı anarşist bir eylem sergilemek veya kapitalist normları tamamen yıkıp yenilerini kurmaya çalışmak kapitalizmi beslemekten başka hiçbir işe yaramaz, ne de olsa dünyada hiçbir şey siyah veya beyaz değildir. bu gibi etkenler göz önünde bulundurulduğunda en makul antikapitalist eylemler, kapitalizmin zararlı etkilerinden bireysel olarak kaçınma ve kapitalizmi diğer pozitif görüşlerle* harmanlayarak ehlileştirmedir. bu ehlileştirmenin gerçekleşmesi için toplum birlikte çalışmalıdır.

kaynak
hesabın var mı? giriş yap