şükela:  tümü | bugün
  • bagisiklik maddesi.
  • x files'in agate yayıncılık tarafından çıkartılan türkçe serinsindeki bir roman
  • antijen ile birleşerek nötralizasyon sağlayan maddedir.kan testlerinde kullanılır
    (bkz: eliza testi)
  • vucudun bakterilerin antijenlerine (ki protein yapidadirlar) kar$i akyuvarlarca (bi iki merkez daha var) urettigi proteinler.
    viruslere kar$i olan bir şeyler de var, antikor değil onlar(bkz: interferon)
  • vdj rekombinasyonu sayesinde milyonlarca olasilikta sentezlenebilen, agir ve hafif zincirlerden olusan protein
  • türkiye'de çıkarılan üç x-files kitabından sonuncusu ve kenımca en başarılı olanı. bir kanser araştırma merkezinde çıkan yangından sonraki olayları araştıran scully ve mulder'ın başına gelen ilginç olayları anlatıyor. ancak antikor, serinin ilk iki kitabına göre** ajanlardan çok diğer kahramanlara ağırlık veriyor.
  • molekuler biyoloji lablarinda boyama yapmak icin kullanilan madde, ki biz o isleme immunostaining vb gereksiz adlar veririz. elbette ki kendisi aslinda boya degil. bagisiklik sisteminde gorevi oldugu uzere gidip hedef molekule* baglanan ufacik tefecik, cok ozel cok guzel bi molekul. aslinda bu olayin birinci asamasi, kullanilan da primary, yani birincil antikor. arkasindan gonderilen bi de secondary, yani ikincil antikor var, o da ozel olarak gonderdigimiz birincil antikorun kuyruguna baglaniyor. ikincil antikorun yaninda yoresinde de isik sacan, enzimi olan vs bi zimbirti bulundu mu, gec mikroskopun basina, aradigin antijen cas cavlak onune cikiyor. hybridoma bank urunleri kullanilir bolca (http://www.uiowa.edu/~dshbwww/), bi kere bulmasi kolay.

butun bu guzelliklerini yaninda bi de dil kavgasi yasatir adama. ingilizcesi antibody, fransizcasi anticorp' tur (body = corp = vucut). yani her halukarda turkcesini degil iki yabanci dilden birini kullanmak zorundasin. ama antibody, dil milliyetciligi yaparken pek kaynak aramayanlar tarafindan siddetle kinaniyor, antibody de neymis, antikor onun turkcesi diye; ben de kinaniyorum bazen
  • neredeyse tüm proteinlere özgül olarak bağlanma özelliklerinden faydalanarak immunoassay analiz teknikleri geliştirilmiştir.
  • savunmada görevli olarak adlandırılan vücuttaki apo askerleridir... gerekli gereksiz herşeyi öldürürler... hele tanımadıkları oldu mu!!..

x maddesi: aaa!! burası sizinn mii? ne güzellmişş...
    antikor: dalınn mına goduumun şerefsizinee...
    x maddesi: ben naaptım yaa?
    antikor: kes lann...
  • nip tuck'ta troy'un kanında bu maddeden çok fazla çıkmıştı ve sebep olarak da çok fazla kişiyle yatması söylenmişti. tam olarak ne alakası var anlamadım. belki de ilişki sırasında karşı taraftan vücuda giren antijenlerle alakalıdır.