• evrendeki her madde parcaciginin ona karsi gelen bir antimatter parcacigi bulunur..antimatter parcaciklar karsit parcaciklariyla ayni sekildedirler ve ayni davranislari gosterirler, farklari zit yukte olmalaridir..yercekimi ise yuk iceren bi ozelligi olmadigi icin hem maddeyi hem de antimaddeyi ayni sekilde etkiler..
  es madde ve antimadde etkilesime girdiklerinde sonuc olarak saf enerji dogar..
  antimadde parcaciklari, es madde parcaciklarinin basina anti eklenerek anilir, proton-antiproton gibi..tek istisna elektronun antimaddesine verilen positrondadir..
 • fizikcileri bu konuda cinnete sokan sorun ise madde ve antimaddenin elektrik yukleri haric herseylerine esit olmasina ragmen evrende neden antimaddeden cok madde oldugu sorusudur..
 • uss enterprise'ın güç kaynağı hede.
  (bkz: star trek)(bkz: warp)
 • star trek'te enterprise'in yakitidir. gunumuzde kullanilamayacak kadar degerli bir yakittir.
 • felanca yilda sibiryanin bir tarafina kucuk bir antimatter parcasinin carptigi sanilmaktadir
  deli bir ormanlik alani harabe etmisti hic bir seye benzetememislerdi olayi ne goktasi dusmesi nede baska bir sey sonunda antimatter parcacigi ola bilecegi uzerine teoriler cikmisti

  bu ara stalker in kesinlikle bir miktar bundan esinlenerek yapildigini dusunmekteyim
 • cok kucuk bir kuantitede yapay olarak uretilmesi mumkun olmus, su anda daha buyuk miktarlarda uretimi icin kasilan madde. bu basarildigi takdirde insanlik tarihinin en buyuk dertlerinden olan enerji sorununun cozumu olabilir.
 • dünyanın en değerli maddesi. bir gramı 62.5 trilyon $.
  dünyanın şu anki yıllık antimadde üretimi yılda 1/10milyar gram. ve bir gram antimadde, 23 space shuttle a eşit enerjiye sahip.
 • evrendeki tüm parçacıklar veya maddeler için, benzer yapilarda antiparçacıklar yada antimaddeler vardır... parçacık ve antiparçacıklar işaretleri* dışında cok cok benzerlikler gösterir....misal proton parçacığı elektriksel olarak pozitif, ancak antiproton elektriksel olarak negatiflik gösterir... her ikiside aynı kütleye sahip olduklarından, kütleçekiminden benzer şekilde etkileşirler,hoşlaşırlar... bir parçacık ve antiparçacık karşılaştıklarında yok olurlar ve foton, z bozon yada gluonlar gibi yüksüz* kuvvet taşıyıcıları oluştururlar...
  olaya bir tez konusu içindeki soru ile yaklasacak olursak;
  bir madde ve antiparçacığı tamamen eş ancak zıt işaretlilerdir..öyleyse neden evrende antimaddeden daha fazla madde vardır? sorusunu sorarsak fizik camiasina direk çökerler...
 • kara delik içine giren maddenin yok olmayan invert ikizi.
hesabın var mı? giriş yap