• gittik, menüyü gördük ve yarıda çıkılan film misali sipariş vermeden çıktık. hep bunu yazmak istemiştim kısmet bir filme değil yemeğini bile tadamadığım bir restoranaymış. lezzetlerini bilemem, belki de muhteşemdir hatta belki değil kuvvetle muhtemel muhteşemdir ama 1 adet lahmacun 22 tl, tepsi kebabı 55 tl , büyükçe bir kaşık içinde gelen meze çeşitleri 18 tl, 1 duble yeşil efe rakı 26 tl, üstüne bir de 10% servis alınıyormuş. anladığım kadarıyla gerçekten meraklısına ya da biz çok fakirledik böyle yerlere gidemez hale geldik. 4 kişi birer kebap, 2 duble rakı içsen ufak tefek de meze istesen ki mezeler gördüğüm kadarıyla istemeseniz de çok ufak tefek, benim bir lokmada ağzıma atacağım türden, adambaşı 200 tl gibi bir hesap gelecek.

çıkarken de lavuğun biri geldi, "hayrola?" diye asker arkadaşına hesap sorar gibi hesap sormaz mı? yanımda oğlum olmasa sanane yarraam diyecektim, aile babası mode on'a denk geldi, oğlan patates kızartması istedi yokmuş diye kibarlık yapmak zorunda kaldık.

bir de herşeyi garsona bırakın diye tavsiye eden yukarıdaki arkadaşa sesleniyorum; abicim bütün menü zaten 8 çeşit meze, 4 çeşit kebap, dürüm ve lahmacun, bir de içli köfte hepsi bu kadar, daha neyi garsona bıraktınız? sanırsın 60 çeşit meze olan meyhanedeyiz, balıklar tablada çeşit çeşit, ara sıcaklarla bile doyarsın cinsinden bir menü var da herşeyi garsona bırakıyoruz. bir de o hesap şarap ile nasıl 450 geldi helal olsun. ben normal bir yer olsa bütün menüyü sırası ile getir yavrucum derim ki yanımdaki 3 kişi ile anca doyarız, hesapta en az 700 - 800 gelir.

sosyal medyada anlatıla anlatıla bitirilemediğine göre epey de popüler, sanırım hakikaten birileri çok zengin bizim ise sadece ağzımız yoruluyor.
  • antakya yemeklerinin lezzetini istanbul'a getiren restoran. sahibinin hos sohbet biri oldugu soyleniyor ki bizim orada bulundugumuz sure icinde musterileri ile konusurken gayet egleniyor gibiydi. durumleri gercekten harika. degisik tatlilar denemek icin dondurma ile servisi yapilan ceviz tatlisi ve patlican tatlisini deneyebilirsiniz. bunun yaninda kendi imalatlari olan recel de satilmaktadir.

asmalimescit, minare sokak 21

http://www.antiochiaconcept.com/
  • kac tane arkadasimi buraya goturduysem (ki aman simdi bu sicakta oyle agir seyler yemeyelim, ay midemize bir sey olur vs diyen isteksizler de vardi aralarinda) kendilerinden gectiler.

o kadar ki, sozlukteki orgazmdan daha zevkli anlar basligi altina bakiniz versem gunaha girmem, o kadar.
  • sanki hesapta bindirme yapmaya başlamış gibi gelen mekan. her güzel şeyin bir sonu var mutlaka..
  • uzun bir değerlendirmeyi hakkeden mekandır. öncelikle yiğidin hakkını verelim, gerçekten gerek mezeleri gerekse dürümleri ve kebapları istanbulda yediklerim arasında en özel ve lezzetli olan ve bende en fazla iz bırakan yerdir. gerçekten farklı şeyler yediğinizi hissediyorsunuz. yemek konusuna diyecek tek bir söz bile bulamıyorum. servis de olması gerektiği gibi zaten, açıkçası içeride 5-6 masa var dolayısıyla bu kadar küçük bir mekanda iyi servis yapamamak daha zor olur sanki. servis elemanları güler yüzlü ve gayretli. gerçekten abone olunacak mekan.

buraya kadar her şey güzel, hakkını da verdiğimize göre artık yiğidi öldürmenin zamanı geldi. geçen hafta çarşamba günü arayıp cuma günü için yer kalmadığını öğrenince bu sefer bir gün daha öne çektim telefonu ve bugün cuma gününe rezervasyon yapmak üzere mekanı aradım. telefonda karşıma çıkan görevlinin "7-9 arası mı yoksa 9'dan sonrası için mi" sorusuyla tek kelimeyle afalladım. nasıl yani dedim, ben 8 gibi gelip tüm akşam kalmak istiyorum. aldığım cevap şu oldu: "maalesef beyfendi cuma ve cumartesi günleri 7-9 ve 9'dan sonrası olmak üzere iki tur rezervasyon alıyoruz". şimdi çok dağıtmadan bu konuyla ilgili biraz kalem kıpırdatmak istiyorum.

yakın çevremde dahi, bu şekilde konuştuğumu çok nadir insan duymuştur ama her yönüyle küçük esnaf denebilecek bir ailede büyüdüm. iki dedem ve babam esnaftır. işim gereği de gerek anadolu da gerekse istanbul ve ankarada gezme fırsatı buluyorum veya buldum. boğazıma da oldukça düşkünümdür. düşkün olarak nitelendirilmesem de içkiyi, özellikle de rakıyı severim. ama rakıya olan ilgim onun sadece bir içki olmasından kaynaklanmıyor. öncelikle rakı, içkilerin arasında sosyallikte bariz ön sıralarda yer alır. büyük masaların, uzun sohbetlerin, keyifli akşam yemeklerinin eşlikçisidir rakı. ben lezzetli mezeler ve kebaplar eşliğinde rakımı içerken birinin başımda dikilip hadi arkadaşlar süreniz doldu kapıda bekleyenler var başka sefere artık demesini esnaflık veya hizmet kültürüyle bağdaştıramıyorum. sen basit bir dürümcü değilsin, yemeğin yanında içki de sunan olukça rafine ve kaliteli bir mekansın. sen fast food da değilsin, ayak üstü iki dürüm yiyip kalkmak istesem zaten sana değil burger king'e canım ciğerime falan giderim. kaldı ki aldığım hizmetin de karşılığını hiç de ucuz sayılmayacak bir hesap ödeyerek veriyorum zaten.

tamam anlıyorum mekan küçük, özellikle hiç bir mantığa sığdıramadığım şekilde asmalı mescit ve civarında sokaklardan masaların kaldırılmasından sonra esnaf çok zarar gördü. yani eğer bu mekan cuma cumartesi günleri saat farklılaştırmasına giderek müşteri kabul etmesi halinde başa baş noktasında kalacaksa onu da anlarım. ancak ben zannetmiyorum ki bu mekan haftaiçi akşamlarını geçtim öğle tatillerinde bile boş olsun. dolayısıyla salt daha fazla para kazanmak için esnaflığın veya daha geniş ifade edersek hizmet sektörünün gerektirdiği gibi müşteriye velinimet gözüyle değil de yolunacak kaz veya sürülecek tarla gözüyle bakılmaması gerektiğini düşünüyorum. belki son zamanlarda değil ama bu uygulamanın aynısına 360 ve 5. kat'ta da denk gelmiştim. zaten 360 beğendiğim bir mekan değil ama 5. kata adımımı atmadım bir daha.

sonuç olarak benim bunları yazmam bu mekanın yemeklerini daha lezzetsiz yapmaz ya da mekana gelecek müşteri sayısını fark yaratacak şekilde engellemez. ancak belki dükkan sahipleri figanımı duyar da bu saçma uygulamaya son verir ve bu sayede ben ve arkadaşlarım da keyifle midemize ziyafet çekmeye devam edebiliriz.
  • pazar günü kapalı olan mekan.

(bkz: üzgün surat smileysi)
  • muhteşem mezeleri ve yemekleri olan antakya mutfağına sahip işletme.

fiyatlar ortalamanın az bir şey üstünde ki bence su kaldırır. kfc'de ya da burger kingler'de yediğiniz o leş menüler 20-25 tl civarına gelmişken mis gibi nefis bir antakya dürümüne burada 30 tl yazıyorlar ve dürüm sıradan bir insan için son derece yeterli. ayrıca iki kişilik bir meze tabağına 8 çeşit meze koymuşlar ve her birinin tadı enfes bakın başarılı demiyorum tadı enfes ve yazılan ücret 52 tl yani kişi başı 26 tl 'ye her biri birbirinden lezzetli muhteşem mezeler yiyorsunuz . bu açından fiyat performans olarak da çok başarılı bir işletme. istanbul'da birçok mekan mezesini hazır dışarıdan alıyor yani emsalini migros'dan aldığınız mezelare de neredeyse bu fiyatları veriyorken şu enfes ve taze mezeler bu parayı hak ediyor.

hesabı şişiren şey her yerde olduğu gibi alkol maalesef ki ona da işletmenin yapacağı bir şey yok.

ayrıca mekan son derece şık ve göze hitap ediyor . garsonlar son derece ilgili ve kibar. ayrıca dikkatimi çekti mekanın arka fonda çalan hafif müzikleri de muhabbete çok güzel hava katıyor. özel bir misafiriniz geldiğinde ya da arkadaşlar arasında bir toplanma gerçekleştirdiniz de ya da yabancı bir misafiriniz geldiğinde ( otantik olması açısından ) son derece ideal bir mekan.

ben çok beğendim benim kıstaslarıma göre kusursuz bir makan.

beyoğlu'nda rakı içmek isterseniz bence gideceğiniz en başarılı iki mekandan birisi diğeri için de (bkz: eleos)
  • asmalımescit'te; lokumu, kebabı, mezeleri, soslu lavaşları gerçekten çok lezzetli, servisi biraz sorunlu, şarap mahzeninden bozma gibi bir mekan.

eyy zebani garson! masada rakı yokken minicik rakı bardağında su servis edilmez. hatta rakı olsa bile su için su bardağı getirilir. ayrıca boşları almak için durmadan gelip gidip sorulmaz, boğazımıza dizmeye gelmedik.
  • mekan son derece güzel dekore edilmiş, zaten tarihi bir bina içerisinde ve bunun hakkını vermişler.

antakya mutfağı'ndaki mezelerin çoğunluğu bulunmakta ve bu mekanda yediğim humus gerçekten çok başarılıydı. yalnız menüdeki et seçeneklerinin az olması biraz beni üzdü. yine de ana yemek olarak sipariş ettiğim şiş son derece mükemmeldi. ayrıca genel olarak içli köfte denilince tercihim daima haşlamayken, antiochia'da servis edilen içli köfteyi kızartma olmasına rağmen çok beğendim.

servis kalitesi hakkında çok fazla yorum yapamam, çünkü gittiğimiz saatte mekan boştu. ama garsonların ilgili ve güler yüzlü olduklarını belirtebilirim. yemeklerin kalitesiyle orantılı makul bir hesap gelmesi, fiyatlarının da uçuk kaçık olmadığını bize gösterdi.
  • sıradan ve pahalı. odediğiniz parayı mekanın dekorasyonu için ödüyorsunuz.

lezzet ve doyuruculuktan uzak.

adam gibi tepsi kebabı yemek istiyorsanız fatih'e gidin.

lahmacun 16 lira, bu fiyat sanırım bi fikir verebilir.
hesabın var mı? giriş yap