• vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal maddedir. gıdalarla alınan en önemli antioksidanlar, betakaroten, e ve c vitaminleridir. devamı için:
  http://www.genetikbilimi.com/…bilim/antioksidan.htm (link ölmüş)
 • şarapta da bu etkiyi yapan maddeler vardır. hatta e vitamini bile solda sıfır kalır şarabın yanında.. çünkü etil alkolle daha iyi aktive oluyor antioksidanlar... ama bakınız diyanet işleri ne demiş?
  " şarabın, bilhassa fransızların ileri sürdükleri gibi, kırmızı fransız şarabının koroner kalb hastalığına faideliliği münakaşalıdır.(26) şarapta mevcut ve antioksidan olarak ifade edilen ve damar sertliğine mani olduğu kabul edilen malvidin-3-glukozid adlı madde, kırmızı üzüm suyunda çok daha bol miktarda bulunmaktadır. bu konuda yapılmış olan mukayesede, şarap yerine aynı miktar, kırmızı üzüm suyu içen şahısların kanında, antioksidan madde olan malvidin-3-glukozid’in daha yüksek seviyelerde bulunduğu anlaşılmıştır.(27) onun için, damarlara faidesi olacak diye, birçok zararı olan şarabı insanlara tavsiye etmenin bir manâsı yoktur."
  peki..
 • bu vitaminler vücuda alındıklarında hücre içinde metabolizma faaliyetleri sonucu serbest radikallerin oluşumunu önleyerek etkili olur.
 • insan vücudunun uzun yaşamasını ve sağlıklı kalmasını sağlamasının yanındaı, gıdaların son kullanma tarihlerini de uzatan kimyasal maddeler...
 • doğrudan etki göstererek hücrede oksidanları inaktif hale getiren maddeler.
 • özellikle çok sigara içenlerin tüketmesi tavsiye olunur bunlardan bol bol.
 • serbest radikallerin zararlı etkilerini engellemek üzere organizmada antioksidan savunma sistemleri veya kısaca antioksidanlar olarak adlandırılan çeşitli savunma mekanizmaları gelişmiştir(vit a,c,e ve selenyum).
  antioksidanlar serbestradikal molekulleri ile bag yaparak bunları kararlı hale getirirler ve hücre yapılarına hasar vermelerini önlerler. antioksidanlar yaslanmanın olumsuz etkilerini geciktirici vitamin, mineral ve enzimler olarak da bilinir.
  vücutta serbest radikallere karşı oluşan, doğal antioksidan savunma sistemleri arasında süperoksit dismutaz (sod), katalaz, hidroksi radikaller, hidrojen peroksit glutatyon peroksidaz, bazı lipit peroksitler, hipoklorit radikaller, nitrik oksit vardır. ayrıca e vitamini (alfa tokoferol), c vitamini, beta-karoten, flavanoidler, koenzim q ve a vitamini savunmada yardımcı olmaktadır. demir taşıyıcı protein olan transferrin, laktoferrin plazma ve diğer vücut sıvılarında demiri bağlayarak oksidatif hasarı önlemekte antioksidan gibi davranmaktadır.
  bir hormon olan melatoninin ve bazı bitkilerin de antioksidan özellikleri vardır. bunun dışında taurin, bilirubin ve ürik asit de bilinen doğal antioksidanlardır beta-karoten, askorbik asit ve alfa-tokoferol gibi antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu oksidasyonları önler.
 • hucrelerdeki kimyasal olaylardan arta kalan ozgur radikal arkadaslar oraya buraya tutunmaya calisir ve bu yumurcaklar ozellikle cilde yapismayi cok severler, antioksidan gibi akli basinda arkadaslar isin icine girince, bunlar ozgur radikalleri kendilerine baglarlar ve boylece mesela cilt hucrelerine yapisip onlara zarar vermelerini ve boylece kirisikliklara yol acmalarini onlerler.
 • omega 6 yağını omega 3'e çevirmesi nedeniyle, kırmızı et veya kuruyemiş gibi omega 6 depolarıyla birlikte bol miktarda alınması gereken maddedir. yani diyorlar ki: biftek yanında mutlaka bol domates yiyin, kuruyemiş yanında mutlaka alkol alın.
hesabın var mı? giriş yap