şükela:  tümü | bugün
  • eski roma'da bir tarihçi.
    fannius 'un çağdaşı olmakla birlikte, marcus tullius cicero, de legibus eserinin i. kitabında, eleştirdiği dönemin tarihçilerinden şu şekilde ayırır kendisini;

    "..fanni autem aetati coniunctus antipater pavlo inflauit uehementius habuitque vires agrestis ille quidem atque horridas sine nitore ac palaestra, sed tamen admonere reliquos potuit ut adcuratius scriberent."

    "..fannius 'un çağdaşı antipater ise bir miktar da olsa ekleme yaparak tarih yazımını canlandırmıştı. ve gerçekten o kırsal kesimden gelmiş de olsa, gösterişten uzak sade/kaba bir yazım biçimine sahipse de, yine de diğerlerini (fabius, cato, fannius, vennonius, piso) daha dikkatli yazmaları hususunda uyarabilmişti."

    ben çevirdim, cümle düşüklükleri olabilir.
  • oğlu kassandros ve iskender'in akıl özürlü kız kardeşini evlendirerek konumunu güçlendirmiş makedon soylusu ve general.. issos savaşından sonra iskender tarafından makedonya'ya sürgün edilmiştir.. bu sürgün olayı ve gözden düşme iskender'in zehirlenme kanısını güçlendiren olaylardan birisidir.. 2. filip'in en güvendiği ve sevdiği generallerden olan antipatros'un asıl fethettiği kişinin iskender'in annesi olimpia olduğu ve iskender'in gerçek babası olabileceğine dair tarihi şüphelerde mevcuttur..