şükela:  tümü | bugün
 • kaşın likya donemindeki isimlerinden biri..orijinali phellos olan kelimeye karsı anlamındaki anti eki eklenerek olusturulmus boylece antiphellos yani taslı bolgenin karsısında yer alan bir liman kenti adını almıs...
  ayrıca kucuk cakıl plajının arka sıralarında yer alan fiyatı uygun ve temiz pansiyonlardan birinin adı..
 • kaş yat limanında durup bakıldığında görünen en uzak dağın tepesindeki orman gözetleme kulesinin üç kilometre ilerisinde, çalılarla kaplı kayalığın arkasına dolaştığınızda sizi karşılayacak olan antik şehir...

  kaş'tan yola çıkıp antiphellos harabelerine ulaşmak, iki tane mütevazı dağın aşılacağı dört saatlik deli işi bir yürüyüşle mümkündür... (yarı yolda mola verip meis'e ve kaş'a beş yüz metre yukarıdan bakmak bütün yorgunluğu unutturuyor)

  kalıntılar arasında dolaşırken, zamanında kiler niyetiyle yapılmış kuyulara düşmemeye dikkat edilmelidir...
 • 17-19 mayıs tarihleri arasında dask tarafından düzenlenen doğada fooğraf avcılığı yarışmasına mekan olacak antik kent.
 • 6. nesil yazar.
 • antalya’nın kaş ilçesinin olduğu yerde bulunan ve likçe yazıtlarda ve pilinius’da habesos diye adlandırılan kentin ismidir. m.ö.vi.yy.da var olduğu bilinmekte bulunan iv.ncü yy.a ait mezar anıtlarından da kentin o dönemlerde gelişmeye başladığı görülür. hellenistik dönemde antiphellos’un kuzeyindeki, bir liman ve savunma yeri olan phellos’un önemini yitirmesi üzerine kent gelişir ve büyük bir önem kazanır. bu durum roma çağında da devam eder, sedir ağacı ticareti ve sünger ihracından ötürü zenginleşir. m.ö. ii. yy. da likya birliğine katılan kentler arasındadır ve bu birliğin bastığı sikkelerin arasında antiphellos’un da ismi vardır. bizans devrinde ise diğer likya kentleriyle birlikte myra metropolitliği'ne bağlı bir piskoposluk merkezi idi. bugünkü kaş ise bu antik şehrin üzerine kurulmuştur.
 • gecen sene ve su an kaldigim pansiyonun ismi.

  kas'a geldigimde asla baska biryerde kalmam,cunku;

  -verdikleri hizmete gore cok uygun fiyatlari var
  -kucuk cakil plajina cok yakin
  -manzarali odalari hakikaten insani hayata bagliyor
  -tum odalari yenilemisler,3 yildizi otelin konforu mevcut su an
  -pek cocuklu aileye denk gelmedim simdiye kadar,o yuzden etrafta mizmiz yok
  -otoparki var
  -balkonlari genis,4 kisi okey atabilirsiniz
  -kahvaltisi acik bufe ve temiz
  -alt ve ust tarafta 2 adet terasi bulunuyor,30 kisi rahat halay cekebilir

  sozun kisasi,seviyorum burasi,evim gibi.
 • kentteki kalıntılar arasında, el ele tutuşmuş 24 musa betimli, görülesi büyük bir lahit vardır.
 • kaş yarımadada uygun fiyatlı oda-kahvaltı hizmet veren bir pansiyon. tekne turu vs. yapacak bir sürü şey var, pansiyonda zaten pek takılmayız diye düşünmüştük ama denizi süperdi, sıcak, berrak, mavi bayraklı. gayet takılı kaldık. yaklaşık beş dakikalık merdivenleri indikten sonra ulaşılıyor denize, deniz gözlüğünüzü kesinlikle yanınıza alın. deniz kenarındaki yiyecek içecek hizmeti müthişti, sempatik, esprili küçük kız çocuğu kübra her tesiste olması gereken bir çalışan.
 • paragöz, beceriksiz ve samimiyetsiz bir işletmeciye sahip pansiyon.

  son 5 sene içinde kaş’ da 6 tatil geçirdim. her ne kadar konakladığım pansiyonlarda eksikliklerle karşılaşsam da bir şekilde ilgililer tarafından durumun çözülmeye çalışıldığına inandım.

  gelgelelim antiphellos isimli pansiyonun sahibesi, sayın aylin hanım gerçekten inanılmazdı.
  6 günlük tatilimiz süresince bir kez dahi "hoş geldin, iyi yolculuklar, günaydın, nasılsın, naaber, …" demedi.
  hesabı kapatıp aldığı paraları defalarca sayarken yüzünden hiç eksilmeyen heyecanın yüzde birini bize karşı gösteremedi. eline saydığımız yaklaşık 2 asgari ücrete inat sabah kahvaltısında hiç içmediğimiz bir bardak portakal suyu için 5 lira daha rica etti.

  belki bunlar olmasa da olur şeyler, evimizdeymiş gibi hissetmek zorunda değiliz, yatacak bir yer istiyoruz sadece, ama emin olun burada konaklarken karşılaşmanız olası herhangi bir soruna muhatap bulamayacaksınız.

  tatil boyunca odasında üst üste konulmuş iki adet 10 cm lik sünger üzerinde yatmak zorunda kalan arkadaşımız, yatağının değiştirilmesini defalarca talep etse de her gün yeni bir bahaneyle geçiştirildi.

  kaş’ da kalınacak çok daha iyi yerler var, eğer tek alternatifiniz burasıysa bence kaş’ a gitmeyin.
 • sabah dilime dolanan şarkının çağrıştırdığı sözcük. kaan boşnak'ın yapmış olduğu her şarkı neden böyle güzel diye düşündürdü.

  "aklıma sen gelirdin
  sığmazdın kilo verirdin
  yorgun gece sabahında
  evimde çıplak gezerdin

  bana bakıp biraz daha bekler misin? demiştin
  ben sana hayır benim işim daha acele demiştim yaaağ

  yine gitsek kaş'a
  otursak bir taşa
  ağaçlara hayranca baksak
  bir gece çat diye yollara düşsek
  bir şeyler çözsek daha başka olur kaş..
  bambaşka olur kaş.."

  çok gidesim var, gitsek ya kaş'a.