şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: antik havuz)

  denizli pamukkale'de, içinde tarihi eserler bulunan havuz. farklı ve güzel bir görünüme sahip.

  http://fc02.deviantart.net/…ukkale_by_wowturkey.jpg
 • (bkz: hierapolis antik havuz)
  roma imparatorluğu döneminde hierapolis ve çevresi sağlık merkezi durumundaymış. öyle ki o yıllarda antik kentte ve etrafında kurulu olan 15’ ten fazla hamama binlerce insan gelirmiş. m.ö. 2. yüzyıldan kalan ve hierapolis kentinde yer alan bu havuz, unesco tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır ve pamukkale travertenlerinin hemen yukarısında kalır. m.ö. 7. yüzyılda bölgede yaşanan büyük depremin etkisiyle bölgede kurulu olan sütunlar havuzun içine yıkılmıştır ve bugünkü görünümü kazanmıştır.

  müzekartınız yoksa pamukkale (hierapolis) örenyeri giriş ücreti 35 tl'dir. antik havuzda yüzebilmek için ayrıca 50 tl isteniyor -bana göre fahiş bir ücret. havuzun alanı küçük, suyu da sıcaktır. günübirlik turların geldiği vakitlerde tıklım tıklım olur. havuzun doğal atmosferini yanıbaşındaki işletmeler bozuyor. bu sebepten çok büyük beklentiyle gidilmemesi gerekir. ama ben yine de polyannacılığa vurup orda bulunduğum doğum günümde hayalimi gerçekleştirip antik havuza girdim ve aynı polyanacıllıkla yağan yağmura aldırış etmeden antik sütünların arasında yüzmeye devam ettim.
 • nam-ı diğer kleopatra havuzu, 36 derecelik termal suya sahiptir. bu sebeple havalar tam ısınmadan yahut soğumasına doğru girilirse hazzı başka olur. giriş ekstra ücretlidir, yani hierapolis'e girdikten sonra havuz için tekrar ödeme yapmalısınız. şayet uygulama böyle olmasaydı içerinin aqua marine gibi olması muhtemeldi. mutlaka gidiniz.