şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: antik havuz)

denizli pamukkale'de, içinde tarihi eserler bulunan havuz. farklı ve güzel bir görünüme sahip.

http://fc02.deviantart.net/…ukkale_by_wowturkey.jpg
  • (bkz: hierapolis antik havuz)
    roma imparatorluğu döneminde hierapolis ve çevresi sağlık merkezi durumundaymış. öyle ki o yıllarda antik kentte ve etrafında kurulu olan 15’ ten fazla hamama binlerce insan gelirmiş. m.ö. 2. yüzyıldan kalan ve hierapolis kentinde yer alan bu havuz, unesco tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır ve pamukkale travertenlerinin hemen yukarısında kalır. m.ö. 7. yüzyılda bölgede yaşanan büyük depremin etkisiyle bölgede kurulu olan sütunlar havuzun içine yıkılmıştır ve bugünkü görünümü kazanmıştır.

müzekartınız yoksa pamukkale (hierapolis) örenyeri giriş ücreti 35 tl'dir. antik havuzda yüzebilmek için ayrıca 50 tl isteniyor -bana göre fahiş bir ücret. havuzun alanı küçük, suyu da sıcaktır. günübirlik turların geldiği vakitlerde tıklım tıklım olur. havuzun doğal atmosferini yanıbaşındaki işletmeler bozuyor. bu sebepten çok büyük beklentiyle gidilmemesi gerekir. ama ben yine de polyannacılığa vurup orda bulunduğum doğum günümde hayalimi gerçekleştirip antik havuza girdim ve aynı polyanacıllıkla yağan yağmura aldırış etmeden antik sütünların arasında yüzmeye devam ettim.
  • nam-ı diğer kleopatra havuzu, 36 derecelik termal suya sahiptir. bu sebeple havalar tam ısınmadan yahut soğumasına doğru girilirse hazzı başka olur. giriş ekstra ücretlidir, yani hierapolis'e girdikten sonra havuz için tekrar ödeme yapmalısınız. şayet uygulama böyle olmasaydı içerinin aqua marine gibi olması muhtemeldi. mutlaka gidiniz.
  • yıllar sonra bu yaz başında yeniden gittim. eskiden antik havuz dışında ikinci bir havuz daha vardi derin olması ve boğulma yaşanması nedeniyle kapatılmış. antik havuza gelecek olursak suyun sıcaklığı 36 derece bu nedenle yaz ortasında tepenizde güneş varken yapılacak iş değil. giris ekstra ücretli. havuzdan cikayim dinlenip tekrar gireyim olayı pek mümkün değil en fazla 10 dakika falan musade ediliyor. sebebini sorduğumuzda suyun termal olması nedeniyle isletme sahibine göre normal havuz mantığıyla kullanılmaması olduğunu söylediler. öyle çok büyük bir havuz değil zaten bütün gün ye iç havuza serinlemek için gir kafasına da uymuyor. su sıcaklığı malum. antik taşların arasında yüzmek yanlardan yuksek hizda akan suya sirtini verip vucuduna hafif çapta masaj yapılıyor hissi almak gayet keyifli. termal olması sebebi ile suyun deniz yada normal havuz suyundan farkli sakinleştirici bir etkisi ve hazzı var. belli bir alani var ki baya bir derin yuzme bilmeyenlerin o bolgeye girmemesi konusunda uyari yapılıyor. bir kac bogulma tehlikesi vakasi yaşanmış. 10 dakikalik molalar disinda 3.5 4 saat kadar kaldim. havanın serin olması ve hafiften yağmur atistirmasi da sürece renk kattı. bunun dışında fotoğraf makinesi ve telefon ile havuza giriş yasak. yine bunun için de gerekçe olarak suyun altında milletin kıçını poposunu çeken şuursuz yurdum malları tespit edilmiş ve havuzda insanlar rahatsiz olmuşlar. yerliler kadar turistlerinde hatta turistlerin daha çok ilgisini çeken bir bölgedir. olur da yolunuz pamukkaleye düşerse deneyimlemenizi tavsiye ederim. bu sene giriş ücreti 50 liraydi.