• davranış bilimlerinde "beklenti oluşturma" anlamına gelen bir tür savunma mekanizması.
  • bundan bir yıl kadar önce bir radyo programında kulağımın ucu ile duymuştum bu kavramı. anlamını asla unutmadım ama kavramı unuttum. aradım taradım bulamadım. ta ki geçen haftadaki bir sempozyuma kadar.

antisipasyon; psikolojide geleceği kurgulamak, geleceğe dair umutların, beklentilerin, isteklerin olması. kendisi benim hayata tutunma sebebim, koruyucu faktörüm. herkese de bol antisipasyonlu bir hayat dilerim..
  • kalıtsal bir hastalık ya da bozukluğun ilerki kuşaklarda beklenen süreden daha önce görülmesi.*
  • müzikte kullanılan terim için anlamı öncü nota demektir.

çoğunlukla sopranoda, bazen de ezgisel nitelikli orta partilerde bulunabilirler. ritmik bakımdan zayıf zamanda yer alan bu notalar, öncülük ettikleri asıl notalardan daha kısa sürelidirler.
  • müzik dışı bilimlerde (!!) sosyopatlıktır.
    "ölçüsüz bir kendini gösterme merakı" olarak tarif ettim ben, oldu.
    (bkz: öngelim)
  • kuvvetli zamanda gelecek bir akora ait ses(ler)i, hemen önceki zayıf zamanda duyurmaya denir. dikkat edilmesi gereken nokta; antisipasyonun değeri öncülük ettiği sesin değerinden küçük olmalıdır.
  • kalıtsal bir hastalığın kuşaktan kuşağa geçerken ortaya çıkış yaşının küçülmesi ve/veya hastalığın ağırlığının artması.
  • iktisat biliminde antisipasyon konjonktür agülerde enflasyonist baskılar nedeniyle kişilerin gelecekte yapacağı harcamaları önceye kaydırmasıdır
  • dna bölgelerindeki üçlü nükleotid dizilerinin sayısının olması gerekenden fazlalığı ile frajil x, muskuler distrofi, huntington hastalığı gibi 'üçlü nükleotid tekrar hastalıkları' oluşur.
    dna polimeraz ııı enzimi, diyelim ki üçlü nükleotid olan cag yi okuyup sentezlerken 50 okuyup 55 sentezliyor. bir sonraki kuşakta 55 okurken 65 sentezliyor. ilerliyor bir sonraki kuşakta 80 sentezliyor. bu cag tekrarı 75e kadar normalse; yani dedende 50 tekrar var, babanda 55, sende 65 var (75e kadar normaldi bu tekrar), senin çocuğunda 75i geçtiği anda çocuğunda hastalık ortaya çıkıyor. yani ekspansiyonla, genişlemeyle oluşan hastalık bunlar.

nesilden nesile geçerken nukleotid tekrar sayısı artışı nedeniyle hastalığın ortaya çıkması, şiddetinin artması veya daha genç yaşta kliniğin başlamasına antisipasyon mekanizması deniliyor. kısaca dinamik mutasyon da diyebiliriz.
  • (bkz: senkop)
hesabın var mı? giriş yap