şükela:  tümü | bugün
 • sosyal koşullara uymakta zorluk çeken insanlardır. başlangıç genelde 15 yaşından öncedir. erkeklerde % 3, kadınlarda % 1 oranında görülür. bu kişilerde ailesel yatkınlık vardır. erkeklerin birinci derece akrabalarında 5 kat daha fazla görülür. kişiler görüşmeye karşıdırlar. gergin, irritabl olabilirler ya da tamamen aklı başında görünüp deneyimli klinisyenleri bile aldatabilirler.

  çocukluktan itibaren yalan söyleme, evden kaçma, hırsızlık, saldırganlık, madde kullanımı, yasadışı aktiviteleri vardır. àykırı davranışlarından dolayı anksiyete ve depresyon göstermezler. çünkü; kendilerine göre uygun açıklamaları vardır. özkıyım tehditleri ve bedensel uğraşları yaygındır. sözel iletişimlerinde başarılıdırlar. manuplatif, kolay yoldan para kazanmayı isteyen kişilerdir. içkili araba kullanma, çocukları hırpalama sıkça görülür.

  tanı ölçütleri: 15 yaşından beri başkalarının hakkını hiçe sayma, saldırma ve tutuklanmaya yol açacak eylemlerde bulunma; yalan söyleme, başkalarını aldatma; dürtüsellik ve gelecek için tasarı yapamama; saldırganlık ve sinirlilik; kendinin ya da başkalarının güvenliği konusunda umursamazlık; sürekli sorumsuzluk; başkalarına zarar vermiş olmalarına rağmen aldırmama, vicdan azabı duymama ve sürekli bahaneler bulma; bunların şizofreni veya manik epizot sırasında olmaması; 18 yaşından büyük olma;bu kişilerde beraberinde alkol ve madde kotuye kullaniminın yanı sıra depresif bozukluklar da sık görülür. hastalarda prognoz değişkendir. yaş ilerledikçe semptomlar azalır. beraberinde somatizasyon bozukluğu ve birçok fiziksel yakınmalar bulunabilir.

  edit
  görülen lüzum üzerine ek not:
  her kim ki bu bilgileri okuya , sakın ola kendine ya da başkasına tanı koymaya kalkışmaya. bu özelliklerden bir ya da birkaçını kendinizde başkasında buluyor olabilirsiniz , mümkündür. bu kişilik bozukluğunuz olduğu anlamına gelmez. genelde kişilik özellliği düzeyinde kalır. kişilik özelliği düzeyinde kalması da klinik olarak sorun teşkil etmez.

  http://lokman.cu.edu.tr/…/derskitap/htm/kisilik.htm
 • (bkz: antisosyal)
  kisilik bozuklugu diye nitelendirilen eglenceli insanlari sevmeme karari.
 • sosyal kurallari iplemeyen, hayati asmis insana yapistirilan etikettir.
 • adli psikologların en çok muhatap oldukları bozukluk türü.
  (bkz: adli psikoloji) (bkz: forensic)
 • - tonguc, senin antisosyal kisiligin bozulmus diyorlar..
  - yok ya, ne alakasi var..
  - barda gormusler seni, konusuyormussun milletle..
  - yok ya, yalan.. aksam kendi evimizden cikmayalim mi?
  - olur..
 • bu arizaya sahip tc vatandasi erkek kisi askerlik hizmetinden muaf tutulur; curuk raporu almaya hak kazanir.
 • sürekli antisosyal davranışlar gösteren başkalarının özgürlüklerine karşı hareket eden egosantrik impulsif acımasız iş/okul/görev sebatı olmayan kriminal eğilimli kişilik yapısı bozukluğu
 • askeri tıp akademileri psikiyatri servislerinde en çok görülen psikolojik rahatsızlık. çoğunlukla madde bağımlısı, suç işlemeye eğilimli, dürtüsel davranışlar sergileyen, aşırı agresif, kendine zarar veren (jiletleme, intihar vb.), kimseden emir almaya katlanamayan, arkadaşlarıyla anlaşamayan insanlardır, bütün bunlardan dolayı önceden tanı almadıysa da askerlikte alırlar.