şükela:  tümü | bugün
 • her şuur mertebesinde karşımıza mutlaka bir antitez çıkar ve olanca gücüyle bize yüklenir.

  tasavvuf yolunda ilerlemek ve şuur mertebelerinde tırmanmak, kesinlikle antitezin tacizlerine, hücumlarına katlanabilmeyi, sabredebilmeyi ve onun tuzaklarından kendini sakınabilmeyi gerektirir.

  mesela isnetus'un tavsiyesine uydunuz ve günlük olarak mesnevi okumalarına başladınız. kalbiniz sürura ve sevince boğuldu. derken... 3-5 gün sonra arkadaşlarınızla karşılaştınız ve eski alışkanlık nüksetti. oturup geçmiş günlerdeki gibi kafayı çektiniz.

  ertesi gün içinizde fırtınalar kopacak. gizliden bir ses şöyle fısıldayacak: "bak gördün mü? 3 günde eski haline geri döndün. ben sana dedim senden bir halt olmaz diye. sen kim maneviyatta ilerlemek kim. senden olsa olsa meyhaneci olur. sen boşver böyle işleri de keyfine bak. senden anca bu kadar olur"

  insan kendi meşrebine göre farklı bir günaha da düşmüş olabilir; ama antitez kutbundan gelecek olan sözler, hemen hemen verdiğim örneğe yakın olacaktır. işte bu noktada sebat etmek ve ısrarla çalışmalara devam etmek gerekir. karamsarlık, yılgınlık, ümitsizlik ile çalışmadan el çekmek, antitez kutbuna mağlup olmak demektir.

  hiç kimse ne günahtan ne de antitez kutbunun hücumlarından masun değildir. her şuur mertebesinin kendi antitezi vardır ve gücü de içinde bulunulan mertebeye göre değişir.

  her ne kadar antitezin eziyetlerine katlanmak zorsa da şuurun yükselişi buna bağlıdır. antitez olmasaydı yükseliş de mümkün olmazdı.

  antitez ne mi? hani şu eskilerin şeytan dediği...
 • dergiyi okumayanların niyet okuyuculuğu yaparak değerlendirdiği dergi. meraklanmayın o kadar önemsemiyoruz sizi cidden bak üzüleceksiniz ama...
 • boğaziçi üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı gayet başarılı ve doyurucu bir dergi. ellerine sağlık katkı sunanların. bir yandan da hayıflanmadım değil, yıllar yılı aynı okulda böylesini üretemeden mezu olduk gittik. lan bir de olmamız bayağı sürdü, yine de üretemedik.
 • tez'in karsit savunusu
 • çayhane kim la? şeklinde bir behzat ç. tepkisi vermek istesem yazık olacak. dergi çayhane'ye karşı değil; okuldaki liberal-postmodern hakim düşünceye karşı yazılmış yazıları barındırıyor. çayhane bunun parçasıysa varsın üstüne alınsın, isterse mutlu olsun.

  ellerine sağlık tekrar. bir de şu gereksiz tartışmalar yerine bir gün biri çıkıp dergideki yazıları değerlendirse daha da güzel olacak.
 • (bkz: diyalektik)
 • tüm seçkin kitapçılarda! şaka lan şaka, oralarda kolay bulunmuyor böylesi, okuldan alınıyor.
 • çayhane aklına meşaz ulaştırmak için girildiğini öğrendiğim zahmet karşısında, bir çayhane müdavimi olarak mahcup hissettiğim reklan filmi.

  ellerinize sağlık çocuklar. çok güzel olmuş çekimler felan.
 • emperyalizm uşağı sol düşmanı adorno düzeyinde ve entellektüel düşmanlığı, düşünce düşmanlığı pompalayan dergi. 50'lerden bugüne yazılan felsefeyle alakalı iki kelam etmeden karşı olma çabasına girmiş, bravo.
 • sloganları ve reklan filmiyle şunu hatırlatan dergi:

  http://www.youtube.com/watch?v=ttjjsviw-uo